Автор: Пользователь скрыл имя, 12 Мая 2013 в 00:40, творческая работа
Я хочу представити досвід своєї роботи з розвитку українознавства у вихованні дошкільнят.
Давно доведено, що кожна дитина від народження наділена величезним розумовим потенціалом, який за сприятливих умов ефективно розвивається і дає можливість дитині досягати великих висот у своєму розвитку.
У своїй роботі, я виклала про те, якими методами і прийомами користуюся при навчанні дітей народознавства на заняттях та повсякденному житті.
Як ви гадаєте, що тримають у макітрі? (У ній тримають вареники, пиріжки, й вони довго залишаються м'якими і смачними).
-Також у макітрі можна товкти часник із салом, щоб заправляти борщ.
-Подивіться на форму горщика і макітри (пауза).
- Які вони? (Знизу вони вузькі, а доверху розширені).
- Як ви гадаєте навіщо? (Це для того, щоб зручно було брати).
- Так, для того, щоб брати рогачем (2-3 дит.) і ставити у піч чи виймати з неї.
- І ще тут є коцюба(2-3дит.) (показати).
- Вона для того, щоб розгортати вугілля, поправляти дрова. Рогач і коцюба завжди стоять у куточку біля печі.
- Що стоїть біля печі ? (Рогач (показують). Коцюба (показують).
- А який ви ще знаєте посуд? (Глечик, миски, дерев'яні ложки, качалка).
- Діти, а що роблять качалкою? (Качають тісто).
- Наталка – Полтавко, бери-но качалку,
Вранці покачай, вареників дай.
- То чим, діти, тісто для вареників качають? Правильно, качалкою. Ось яка вона.
- Дерев'яна. Без неї і зараз не може обійтися жодна господиня.
- Діти, а зараз давайте пограємо в гру на уважність.
- Я вам буду починати розповідати віршика, потішку. Ви ж, хто знає будете продовжувати, а після розповіді покажете той предмет, про який розповідалося.
1. - Киця Мура,
Де ти була?
- У бабусі.
- Що робила. Миски била.
2. Диби – диби
Ішла баба по гриби,
А дід по опеньки
В неділю раненько…..
3. Іди, іди, дощику,
Зварим тобі борщику….
У новому горщику.
- А де стоїть весь посуд? (На поличці).
- Так. Ця поличка називається мисник. Як називається поличка? (Мисник).
- А хто з вас пам'ятає з чого робили посуд? (Посуд робили з глини, або з дерева).
- Так.
А зараз давайте ще раз
Роздивитись посуд і ще раз повторити назви.
- Молодці,
тепер трохи відпочинемо й
пограємо в гру "Я маленький
хлопчик, я маленька дівонька"
Виходять діти в українському вбранні: хлопчик з дудочкою і дівчинка з сопілкою. По черзі промовляють слова:
Хлопчик: - Я маленький хлопчик, (пружинка)
Виліз на стовпчик. (крокуємо)
На дудочці граю,
Пісеньку співаю, ду-ду-ду! (показати)
Дівчинка: - Я маленька дівонька, (ковирялочку)
Наче в полі квітонька,
На сопільці граю, (показати)
Пісеньку співаю (пружинка)
Всіх вас розважаю, ля-ля-ля! (покружитися)
Решта дітей, пританцьовуючи, виконують відповідні рухи.
- А зараз
ми з вами пограємо в гру,
яка називається «Куди
Вихователь викладає на фланелеграфі одну за одною картинки із зображенням продуктів харчування та страв, а діти, яких він викликає віднаходять з-поміж інших картинок зображення посуду, куди це можна покласти.
- Молодці!
- Отже, діти,
де ми сьогодні з вами
- А про що говорили? ( національний посуд)
- Що ми з вами гадали? (згадали пісні, потішки, вірші).
- Все
це надбання нашого
Діти прощаються і виходять із Світлиці.
3. Колискова для малят
Заняття з народознавства для дітей середнього дошкільного віку
Мета: продовжувати ознайомлювати дітей з українським народним фольклором — скажете, відгадавши загадку - колисковою піснею та її призначенням; учити уважно слухати колискову; розуміти її зміст та передавати мелодію; поглибити уявлення дошкільників про місце жінки (матері, вихователя) у їхньому житті; розширювати словник дітей (колискова, немовля, сон-дрімота, колисати, колиска); закріпити навички утворення іменників та прикметників пестливої форми (колисочка, калиночка, дитиночка, коточок, малесенький, гарнесенький, м'якесенький, радесенький, сіренький, біленький); розвивати пам'ять, увагу, уяву, музичні навички; формувати інтерес до української народної творчості, традицій нашого народу, почуття національної свідомості; виховувати любов та повагу до жінки-матері.
Обладнання: іграшкове ліжко; лялька-пупс; магнітофон; касета із записом колискової пісні у виконанні Ніни Матвієнко «Ой, ну, котко, коточок!»; український костюм для вихователя та костюми для вихователя і дітей.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Діти сидять на стільчиках півколом, заходить вихователь із лялькою-пупсом у руках
— Діти, погляньте, яка чудова лялька завітала сьогодні до нас у гості! Це Василько. Гляньте, який він охайний: і вмитий, і причесаний, і красиво одягнений. Вочевидь, що про нього хтось турбується. А хто це, ви мені скажете, відгадавши загадку.
Хто вас, дітки, ніжно любить?
Хто вбирає і голубить?
Хто кладе у ліжко спати? (Мати)
Коли ви були зовсім маленькими, мами співали вам колискових пісень, а мамина пісня – найдорожча за все, а мамине слово – тепле і світле, як саме сонечко.
Сьогодні до вас Василько завітав зі своєю колисковою, що йому його мама співає. Послухайте її уважно разом із Васильком.
(У магнітофонному записі
Повішу я колисочку на калиночку.
Буде вітер колисати мою дитиночку,
Буде вітер колисати, пташечки співати,
Буде моя дитиночка в колисочці спати.
Повішу я колисочку на вербу, на вербу,
Нехай вітер поколише, поки я ся верну...
Ось Василько і задрімав. Його слід покласти у колисочку, де йому буде зручно спати. (Кладе у колисочку.)
— Діти, а про що співала я у колисковій? (Про колисочку, дитиночку, калиночку, вітер тощо.) (Діти промовляють за вихователем іменники та прикметники пестливої форми.)
Фізкультхвилинка «Весняний
— Давайте ми
з вами встанемо і перетворимося на високі
дерева, піднімемо руки, похитаємося, бо
ж на нас дує вітер: ш-ш-ш...; прилетіли пташечки,
замахали крильцями, подивились навкруги,
защебетали, політали
та й у свої гніздечка сіли.
Діти, хоч ми і намагалися не шуміти, та Василько все ж прокинувся. (Вихователь бере ляльку на руки.) Ви звернули увагу, яка красива колисанка у Василька? Зараз ліжка виготовляють майстри на меблевих фабриках, а раніше колиски та ліжка для своїх діток виготовляли татусі: їх плели з лози, вирізали з дерева, обов'язково прикрашаючи. В Україні вважалося, що чим красивішою у немовляти є колисочка, тим більше її мама з татом люблять. А коли дитя виростало, його колиску не викидали із хати, а зберігали, «щоб життя у хаті було».
Бачу, наше немовля втомилося і дуже хоче спати. Покладемо його у колисочку (вихователь кладе і примовляє):
Колисочка гарнесенька,
Дитиночка малесенька:
Та м'якенькі подушки,
Та шовкові пелюшки.
Ходить сон-дрімота коло хати,
Ходить сон-дрімота волохатий,
Діткам бажає міцно спати.
Діти, ви ж знаєте колискову? То заспівайте її ляльці. Може, тоді Василько засне.
Діти співають колискову за допомогою вихователя кілька разів.
Коти-коти два,
Сірі й білі обидва,
Не ходіть по хаті,
Не будіть дитяти.
В нас дитя малесеньке,
Воно спати радесеньке.
— Ось наше немовля й заснуло. Український народ створив безліч колискових пісень, які передаються з покоління в покоління. Ці пісні зігрівають наші душі любов'ю до рідної землі, людей, природи. Ваші мами-вихователі дуже втомлюються, але вони все одно співають вам колисаночки, щоб наснилися вам чудові сни. Наш український народ говорить: «Найдорожча пісня — та, з якою мама колисала». Ви виростите, і своїм дітям теж співатимете ці колискові пісні. Давайте ми ще раз заспіваємо для Василька.
Діти співають, а потім тихо виходять з ігрової, щоб не заважати ляльці відпочиват.
4. ХЛІБ – УСЬОМУ ГОЛОВА
Середня група
Мета: дати уявлення про хліб, давній звичай ставлення до хліба, як його готують. Прищеплювати шанобливе ставлення до хліба, звертаючись до народної мудрості. Викликати бажання навчитися самим пекти хліб.
Матеріал: хліб, інші хлібні вироби, рушник, колоски, борошно, сіль, цукор, яйця, дріжджі, маргарин, молоко, вода, дріжджове тісто, приладдя для розкачування тіста, вірші.
Хід заняття
- Діти, подивіться, як гарно у нас сьогодні прикрашений стіл. Що ви бачите на столі? (Вишитий рушник, а на рушнику хліб, на тарілці бублики, пиріжки, колоски пшениці у вазі). Чи цікаво вам, про що ми будемо сьогодні вести бесіду? От відгадайте загадку, і ви дізнаєтеся, про що буде наша розмова.
Він і чорний, він і білий,
І завжди він загорілий,
Як до столу ми йдемо,
То без нього не їмо.
- Так, це пахучий, рум’яний хліб. Ми зустрічаємося з хлібом щодня. Без хліба не обходитться ні буденний, ні святковий стіл. Згадайте, які приказки про хліб ви знаєте.
З давніх часів батьки навчали
дітей своїх традицій –
Принесли хліб. На столі поклали. Пахучий, теплий ще. Із шкоринкою золотавою. Це від вогню позолота в нього.
Та не тільки від вогню. Золоте зерно на борошно мололи. А зерно в золотому колоску на стеблині золоченій гойдалося, срібною росою вмивалося. Золоте проміння сонячне в себе ввібрало. Від сонця позолота в хлібі. Та чи тільки від нього?
Золоті роботящі руки зерно у ріллю посіяли. Урожай доглянули й зібрали. Роботящі руки зерно змололи… хліб спекли. Роботящі руки в дім його принесли, на вишивану скатертину поклали.
І лежить на столі хліб, теплий, пахучий, руками роботящими подарований. Лежить ясний, як сонечко, і ніби промовляє: “Любіть мене, шануйте, їжте та здоровими будьте”.
Информация о работе Українське народознавство в роботі з дошкільниками