Автор: Пользователь скрыл имя, 12 Мая 2013 в 00:40, творческая работа
Я хочу представити досвід своєї роботи з розвитку українознавства у вихованні дошкільнят.
Давно доведено, що кожна дитина від народження наділена величезним розумовим потенціалом, який за сприятливих умов ефективно розвивається і дає можливість дитині досягати великих висот у своєму розвитку.
У своїй роботі, я виклала про те, якими методами і прийомами користуюся при навчанні дітей народознавства на заняттях та повсякденному житті.
ДОДАТОК 1
1. Учіть дитину любити маму
Комплексне заняття з народознавства та малювання у середній групі
Програмовий зміст: закріпити знання дітей про родину; вчити дітей правильно добирати прикметники; розвивати мовлення дітей, дрібну моторику; розширювати словниковий запас; виховувати добрі, ніжні почуття до своєї матері; викликати почуття гордості та радості за добрі вчинки, почуття подяки за материнська турботу; продовжувати вчити використовувати нетрадиційне малювання трафаретом та патичком.
Матеріал: скринька, лічильні палички, намальовані портрети мам, промінчики з жовтих ниток, трафарети квітів, патички, фарби, аркуш паперу.
Попередня робота: розучування пісень, віршів та прислів'їв про матусю, словникова робота, малювання портрету матусі.
ХІД ЗАНЯТТЯ
— Любі діти, сьогодні ми поговоримо з вами про доброту, тепло, чарівність, яку випромінює людина, яку ми всі добре знаємо та любимо. (Зачитати вірш «Мамі» Миколи Русько .)
Святішої немає на планеті —
Це світ увесь — і небо, і земля,
Це квітка щастя в сонячнім букеті,
Це рідна мати — ось твоє ім'я.
Всього лиш слово, та яке вагоме,
Яка в нім сила і життя жага!
Свята і близька, рідна і знайома,
Найближча в світі, мамо, дорога.
Зоря моя небесна, світанкова,
Душі твоєї подих у мені.
Ти пісня над селом
І музика на золотій струні.
— Так ви здогадалися, діти, про кого йдеться?
Хто вас, дітки, міцно любить,
Хто ніжненько так голубить
І клопочеться всякчас
Уночі і вдень про вас?
Давайте і ми з вами заспіваємо гарну колискову. (Діти співають пісню «Ніжна колисаночка», муз. і сл. А. Баченко .)
Зустрілись якось декілька людей і почали сперечатись, яке найкраще слово у світі.
Аж тут з куточка обізвалась сирітка:
— Найкраще в світі слово — мама.
І всі сказали: «Мама».
Діти розповідають прислів'я про маму :
Фізкультхвилинка
Вийшов в поле боровик, (Ходять по колу)
Та й узявся в боки, (беруться в боки)
Бо він, бачите, не звик —
Обрії широкі. (Розводять руками)
Покрутився на нозі, (крутяться на одній нозі)
Реготом залився,
Танцюристці-бджілці
В пояс уклонився. (Нахиляються вперед)
Довго зайчика ганяв, (біг на місці)
Виспавсь на пісочку, (імітують сон)
Коли вечір вже настав –
Викупавсь в струмочку. (імітують рухи плавання)
— Діти, ви всі, мабуть, любите, коли вам матуся читає казки. У кожного з вас, мабуть, є улюблені. Зараз ми перевіримо, чи добре ви їх знаєте. Я читатиму деякі рядки з казок, а ви скажете, з якої вони казки .
А зараз давайте покажемо, які ми з вами ввічливі (пальчикова гімнастика).
Доброго ранку, сонце привітне!
Доброго ранку, небо блакитне!
Доброго ранку, у небі пташки!
Доброго ранку, маленькі дубки!
Доброго ранку, добрії люди!
Я вас вітаю, люблю, пізнаю,
Бо живемо ми в одному краю.
(Пальцями правої руки по черзі вітатися з пальцями лівої руки, поплескуючи одне одного по кінчиках.)
Дидактична гра «Добрі справи» Діти стають у коло; дитина, якій вихователь кидає м'яч, називає добрі справи, що виконує вдома.
Настав час розповісти вам про скриньку. Як я і казала, ця скринька — чарівна. Вона була весь час відчинена. І всі добрі та ніжні слова, що ви сказали, вся любов, якою сповнені ваші серця,— усе зібралося у цій скриньці. Зараз ми її зачинимо. І якщо колись ваші мами засмутяться, або їм буде сумно, то скринька відразу відчиниться — любов та доброта ваших сердець, лагідні слова відразу допоможуть їм.
Діти, пригадуєте, ми говорили, що мама — наче сонечко, яке гріє нас своєю турботою і любов'ю. Ми нещодавно малювали портрети мам на маленьких сонечках. Давайте зараз трохи пограємо. Вправа «Сонечко»
— Діти, заплющте очі, простягніть руки. На долоньках у вас лежать маленькі сонечка. Через пальчики, як промінці сонця, йде тепло по всій руці. Руки заспокоїлися, відпочивають, сонячні промінчики зігрівають вас.
Діти, а якщо всі ці сонечка з'єднати в одне сонце, то любов та добро збільшаться. Ось у мене є велике сонечко (показати сонце без промінців), давайте «оживимо» наше сонечко. З'єднаємо усі маленькі сонечка. (Діти разом викладають велике сонце з портретів мам.)
(Діти малюють тюльпани через трафарет. У цей час звучить пісня «Мамо, мамочко, матусю» муз. В. Ведмедері, сл. К. Вишинської (у запису).
2. Заняття з розвитку мовлення в старшій группі на тему:
« Ознайомлення з предметами національного побуту - посуд»
Програмовий зміст: продовжувати знайомити дітей з побутом українського народу. Поглибити знання дітей про українську оселю, ознайомити з народними традиціями її прикрашання, з національним посудом. Уточнити знання про матеріали, з яких виготовляється посуд, про його використання в побуті. Залучати до гри з предметами посуду. Розвивати мовлення, збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про навколишнє, вчити розуміти зміст слів і застосовувати правильно, відповідно до змісту. Розвивати увагу, пам'ять, мислення, спостережливість. Виховувати інтерес і повагу до народних традицій.
Методичні прийоми: ігрові, очні, мовленнєві прийоми.
Матеріал: горщик, макітра, рогач, коцюба, качалка, мисник.
Організація дітей до заняття.
Діти входять до Світлиці, вітаються.
1 - Добрий день вам, добрі люди!
2 - Хай завжди вам радість буде,
3 - Будьте здорові, щасливі, багаті,
4 - Хай лунає сміх у вашій хаті.
- Нехай у вашій хаті будуть люди багаті!
- Діти, куди
ми з вами прийшли?
- Так, до української світлиці.
- Подивіться, скільки тут різних речей.
- Що ви
бачите? Які речі ви знаєте?
- Так, це піч, вона велика і дає багато тепла.
- Як ви гадаєте для чого потрібна піч?
(Взимку на ній можна погрітися. А ще у печі варять дуже смачний борщ, і картоплю, і кашу, і печуть хліб).
- Вдавні часи піч розмальовували, щоб вона була красива.
А
що на нашій печі намальовано?
- Що ще ви бачите в світлиці? (Посуд).
- Так, посуд. Подивіться на посуд, в якому варять борщ і кашу.
Хто знає як він називається? (Це горщик).
- А це, діти, макітра.(2-3 дит.) Як ви гадаєте з чого вона виготовлена? (З глини).
- Так, із глини. Якої форми макітра? (круглої форми).
Макітра круглої форми, глибока.
Информация о работе Українське народознавство в роботі з дошкільниками