Формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва

Автор: Пользователь скрыл имя, 26 Февраля 2012 в 01:09, аттестационная работа

Описание работы

Чисельні зміни у соціальному, економічному житті України вказали на необхідність підготовки та виховання компетентної, творчої особистості, яка може швидко адаптуватися до життєвих умов, що змінюються.

Содержание

Зміст

І . Передмов……………………………………………………………………….3

ІІ. Основний зміст
Музичне мистецтво – освітня галузь, що формує людину нового тисячоліття………………………………………………………………….... 6
Методи і прийоми формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва………………………………………………………….9

ІІІ. Післямова ……………………………………………………………………38

IV. Публікації автора……………………………………………………………40

V. Додатки……………………………………………………………………….42

VI. Список використаної літератури…………………………………………..

Работа содержит 1 файл

Форм+.docx

— 682.90 Кб (Скачать)

( Миколи Леонтовича)

Тур IV – “ Вокальний”

Виконати одну з улюблених  пісень, вивчених упродовж року  ( достатньо  куплет і приспів) .

Підведення підсумків  та оцінювання. 

Музичний КВК для 8 і 7  класів

Команди по 7 чоловік( капітан, художник, поет, співак, гуморист, актор, читець)

1.Привітання команд   ( назва, емблема).

2. Інсценівка музичної казки

3.Конкурс художників до поставленої казки.

4.Конкурс поетів.. Їх завдання придумати вірш на задані рими . Наприклад:

  1. За хмарами    

Сходить

Ворогами

Ходить 

  1. За горами

Сяє

Мила

Літає

 

 

 

 

 

 

 

 

 А в цей час проводимо  конкурс  української пісні.

5. Конкурс “Ромашка”: калина, дуб, кінь, любов, мати, кохання, соловей, дівчина, садок, козак – заспівати українську народну пісню, в якій є використовуються ці слова.

6.Продовж мою думку – питання з музичної грамоти для кожного класу окремі, в залежності від того, що вони вже вивчили.

7.Аукціон прислів’їв, приказок, загадок, ребусів, скоромовок пов’язаних з музикою. Кожен клас готує свою виставку.

8.Конкурс віршів.  Розповісти вірш, присвячений музиці.

Гра – подорож   “В країні Музики”

Мета: Розширити уявлення учнів про музичне мистецтво;

Розвивати музичну пам’ять та спостережливість, образне мислення;

Виховувати інтерес та любов до музики.

Обладнання: підручники Лобова О.В. для 2, 3, 4 класу.

Хід свята.

  1. Організаційний момент.

Учні заходять в клас під  музику “Марша” з опери “  Кармен” Ж.Бізе.

  1. Музичне вітання.

Вчитель: Мій юний друже ! В добрий час 

                Заходиш ти в музичний клас.

               Ми підемо – рука в руці -

                    У світ, що зветься Музика.

Я сьогодні запрошую вас  у чудову веселу мандрівку цією країною. Ви всі звичайно знаєте, що світ Музики тримається на трьох основних  жанрах – китах.Назвіть їх ?

Так, це пісня, танець, марш. А чи добре ви вмієте їх розрізняти я перевірю під час 

І. Музичної вікторини - гра “Три кити”

Прослухайте фрагменти музичних творів і  почувши: пісенну мелодію піднімете  Синього кита,

маршову -  Червоного кита,

танцювальну – Жовтого  кита.

( Вчитель виконує: Полька, Марш, Колискова, а діти піднімають  потрібні фігурки)

Молодці ! Рушаємо далі. Наступна станція…

Відгадаєте. Якщо в кінці  вірша правильно додасте останне  слово.

Дзвінки таємниці – і  справжні, й казкові.

 Хто дав їм такі  голоси веселкові ?

 Які невичерпнв музичні  скарбниці

 заховані в цих чарівних  таємницях !

 Вони такі різні  , та іноді схожі:

 звучати і грізно, і  лагідно можуть,

 і високо, й низько, і близько, й далеко,

 як вибухи грому,  як клекіт лелеки…

Вони намалюють без  пензля картину,

 вони зачарують звучанням  людину.

 В руках музикантів  на знак диригента

 прокинуться і оживуть…

Так, звичайно це  музичні  інструменти.

ІІ. Станція “Музичні інструменти”

 Які музичні інструменти  ви знаєте ?

Гра “ Чи знаєшся ти на музичних інструментах ?”

А тепер пригадайте, в яких піснях згадуються музичні інструменти  та виконай пісні з ритмічним  супроводом на дитячих іграшках.

Виконання “Веселий музикант”муз.А.Філіпенка, сл.Т.Волгіної; “Два півники” укр.нар.пісня, “Савка та Гришка”білоруська нар. пісня.

Послухайте , як звучать сопілка  та ксилофон – грають учні 4 класу  Коржевий Віталік та Кирил.

А далі, щоб нам потрапити  на станцію “Музична казка” треба  пройти через 

ІІІ . Нотний музей та правильно впорядкувати таблички і знайти правильні підписи .

Отже, до роботи.

“Робота в  групах”. Кожній парті роздаються иаблички з музичної грамоти. Вчитель називає назву, а учні повинні підняти потрібну до назви табличку.

Підсумок.

Вас бере за руки

Дивовижна казка:

В світ чарівних звуків

Просимо, будь ласка !

Ось ми з вами нарешті  і потрапили на станцію

ІV “Музична казка”

Уважно слухаємо  “Казку про сопілку, скрипку та цимбали” – слухання казки.

Чи сподобалась вона вам ?

Чим саме ?

V. Станція “Загадка”

 Відгадуємо ребуси.

VІ. Станція “ Танцювальна”

Учні виконують українську народну пісню “Як діждемо  літа”:

У ліричному заспіві дівчата  фразування виконують рухами руки, що розкривається з хусточкою (праворуч - ліворуч) з відповідним поворотом  голови, в танцювальному приспіві хлопчики виконують напівприсідання  та виставляння ніг, характерні для  українського народного танцю “Гопак”.

  1. Підсумок.

Отож наша подорож підійшла до кінця.

    • Чи сподобалась вона вам ?
    • На якій станції вам найбільше сподобалось ?

Любий друже ! Пам’ятай, що Музика завжди поруч із тобою. Стався до неї уважно і вдумливо. Слухай, співай, танцюй, запам’ятовуй і назбирай якомога більше музичних вражень !

Тема: Інтелект- шоу.

Обладнання:портрети композиторів, письменників, художників, співаків, вчених; збірничок з віршами; зображення, бажано на музичну тему (Інструменти, ілюстрації до пісень знайомих учням)

Умови гри:можна провести під час Тижня" Музики в школі" або як узагальнюючий урок в будь- якому класі з будь-якої теми. У грі беруть участь учні, які виступають у ролі гравців та вчитель - у ролі ведучого. Двоє учнів мають вести підрахунки балів. Клас розбивається на команди або приймають участь всі учні по бажанню в 1 - му турі, а далі лишаються тількі ті, що набрали найбільшу кількість балів, таким чином у Фінішу беруть участь учні, що набрали найбільшу кількість балів.

Гра проводиться в V турів.

Хід гри

1. Улюблений Інструмент - оцінюється в 1 бал. За допомогою міміки та жестів показати свій улюблений інструмент.

2. Точка зору - 12 балів. Переконливо і красномовно розповісти про композитора або співака.

3. Відгадай композитора - по 2 бали.

Показуємо 10 різних портретів - 5 з них - це композитори. Потрібно сказати  чий це композитор, його прізвище та ім'я.

4. Я - КОМПОЗИТОР - 12 балів. Скласти цікаву мелодію до 4- х строчного вірша.

Наприклад: " Мені нагадують людські серця Крихке й тоненьке серце олівця -

Зламати легко - застругати важче.

Списати неможливо до кінця."

5.Підказка - по 1 балу.

Двійочник і відмінники. Гравець - двійочник, а учні в класі -відмінники. Вчитель за спиною гравця показує послідовно 10 зображень учням класу, які повинні підказати двійочнику назву, але не називаючи це зображення. Двійочник повинен назвати чим більше зображень за 1 хвилину.

  1. Фінал  - по 2 бали. Залишаються 2 учасника, які дають відповіді на питання. Хто перший знає відповідь, той дзвонить.
  2. Підведення підсумків.

Тема: Традиції і  звичаї українського народу – свята  зимового циклу.

Мета: зосередити увагу учнів  на традиціях українського народу, зокрема зимового циклу: обрядах  колядування, щедрування та театральні дійства пов’язані з ними ; закріпити  знання про народні обрядові пісні  та примовки, віншування до них. Формування вміння емоційно, виразно і творчо виконувати обрядові пісні та дійства. Розвивати інтерес до народної творчості. Виховувати естетичний смак учнів, культуро творчу особистість.

Обладнання: Учасники свята в українських породних костюмах. Реквізит: сопілки, зірочки, місяць, сонце, мішок, маска кози, ложки, миски, тарілки; презентація мультимедійна « Зимові традиції українського народу »

Випереджувальне завдання:розлучення колядок, щедрівок та привітань –  віншувань..

Хід свята

Вчитель:

Слайд №1

Український народ  має  цікаву історію виникнення традицій національного театрального мистецтва. Найдавніші його джерела – в обрядах  і звичаях, що збереглися від дохристиянських  часів . ця багата спадщина наших пращурів і досі живе в українському фольклорі  та народних традиціях.                                  

Слайд №2 

Кожна нація, кожен народ  має свої звичаї, що виробилися протягом багатьох століть і освячені віками. У народі існує повір'я, що той, хто  забув звичаї своїх батьків, карається  людьми і Богом. Максим Рильський любив повторювати: "Той, хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього". Кожен народ, кожна нація тримається на прадідівських традиціях, звичаях, символах, віруваннях. В усіх народів світу існує повір`я, що той хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми і Богом. Він блукає по світі, як блудний син, і ніде не може знайти собі притулку та пристановища , бо він загублений для свого народу.

І тільки вивчаючи і знаючи ці традиції, ми зможемо передавати культурну спадщину свого народу, набуту віками, нащадкам. І таким  чином підтримувати козацький рід, якому, як відомо, "немає переводу".                                  

Слайд №3

Наш великий поет Тарас  Шевченко, звертаючись до України, як до матері, що вічно страждає питає :

Чи ти рано до схід-сонця

Богу не молилась ?

Чи ти діточок непевних

Звичаю не вчила?                                  

Слайд №4

Український народ має  безліч прекрасних і цікавих традицій та звичаїв.

Ми , українці , нація дуже стара і свою духовну культуру наші пращури почали творити далеко до християнського періоду на Україні. З незапам’ятних часів календарні обряди вміщували не лише співи й танці, а й насамперед магічні ритуальні дії. Театр, як вид мистецтва має нерозривний зв’язок із грою. Обрядовий пратеатр – це передусім своєрідний цикл картин, дія яких розгортається мовби за попередньо розписаним сценарієм. Разом із християнством Візантія принесла нам свою культуру, але саме свою культуру, а не культуру взагалі . У  нас на Україні вже була національна культура, і Володимир Великий тільки додав християнську культуру до своєї рідної , батьківської культури .

Зустріч Візантії з Україною - це не була зустріч бідного з  багатим ; це була зустріч якщо не рівних, то близьких по духу, але різних характером культур. Ще й тепер ми маємо у своїх звичаях і народній усній творчості ознаки зустрічі, поєднання староукраїнської, дохристиянської культур. Але ми до цього вже так звикли, що іноді не можемо розпізнати де кінчається в народних звичаях староукраїнське і де починається християнське . Бо староукраїнські традиції ввійшли у плоть і кров наших звичаїв, і тепер ми собі не уявляємо Різдва без куті, Великодня - без писанки, Святої Троїці - без клечання, навіть називємо це останнє свято «Зеленими Святами». Всі ми відзначаємо свято Купала, на «Введіння» закликаємо щастя на майбутній рік  на «Катерини» кличемо долю, а на «Андрія» хто з нас не кусав калети (це великий корж із білого борошна) і яка дівчина не ворожила , чи вийде заміж цього року? Нарешті, діти , бавляться весною, співають :        

 «А ми просо сіяли , сіяли ,         

 Ой , дід-Ладо , сіяли , сіяли ...»

Співають подібне і  дівчата , ведучи хоровід :        

 «Ой , дід  , дід і Ладо ...»                                   

Слайд №5

 Все це - наша дохристиянська культура , наша найстаріша традиція . Кутя - це символ урожаю ,                               

Слайд №6

писанка - це символ народження сонця .                                  

Слайд №7

Зеленим гіллям наші предки охороняли своє житло від нечистих духів , що прокидаються (так вони вірили)  разом із воскресінням природи - від русалок , мавок , перелесників ...                                   

Слайд №8

Купала - це типове дохристиянське свято з усіма староукраїнськими атрибутами .                                    Слайд №9

 

Ладо - це поганський бог кохання і плодючості .                                 

Слайд №10

На час , у який ми тепер  святкуємо Різдво Христове , колись , ще до християнства на Україні припадало свято зимового повороту сонця . Це був час ворожіння на майбутній рік ; а тому ми і тепер маємо в різдвяних звичаях цілу низку дохристиянських елементів , що мали своїм призначенням накликати добрий врожай у наступнім році , багатство і добробут у дім господаря , щасливі лови для мисливця , весілля для дівчини та  щасливу мандрівку для парубка - дружинника князя або й самого княжеча. Всі стихійні сили природи умиротворяються та закликаються , щоб не діяли на шкоду людям і худобі .

Информация о работе Формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва