Формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва

Автор: Пользователь скрыл имя, 26 Февраля 2012 в 01:09, аттестационная работа

Описание работы

Чисельні зміни у соціальному, економічному житті України вказали на необхідність підготовки та виховання компетентної, творчої особистості, яка може швидко адаптуватися до життєвих умов, що змінюються.

Содержание

Зміст

І . Передмов……………………………………………………………………….3

ІІ. Основний зміст
Музичне мистецтво – освітня галузь, що формує людину нового тисячоліття………………………………………………………………….... 6
Методи і прийоми формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва………………………………………………………….9

ІІІ. Післямова ……………………………………………………………………38

IV. Публікації автора……………………………………………………………40

V. Додатки……………………………………………………………………….42

VI. Список використаної літератури…………………………………………..

Работа содержит 1 файл

Форм+.docx

— 682.90 Кб (Скачать)

Д/З Слухати класичну музику і розповідати про неї в класі.

Оцінювання учнів. Вихід із класу під пісню «Музика»

 

Урок №30 в 7 класі Тема : “ Образи трагедії В. Шекспіра “ Ромео і Джульєтта  і  драматургія увертюри – фантазії П. І. Чайковського.” Бінарний урок.

 Мета: ознайомити учнів з музичним твором. Спонукати їх  до визначення драматургії розвитку основних образів кохання і ворожнечі. Підвести до висновку, що сонатна форма – це найвища форма інструментальної музикита простежити основні її розділи.

Стимулювання художньо –  образного мислення, проявів уяви та інтуіції.Розширення музично-естетичного  досвіду, формування універсальних  якостей культуро-творчої особистості.

Виховання здатності  сприймати, інтерпретувати та оцінювати  музичні твори, висловлювати особистісне  ставлення до них, аргументуючи свої думки та оцінки.

Обладнання: магнітофон, касета 7 клас, портрети П.І.Чайковського,  В. Шекспіра, підручник “ Музика 7 клас”, вислови, ППз « Музичне мистецтво 7клас» ПП «Контур плюс» м. Рівне 2009р.

План уроку:

  1. Організаційний момент.
  2. Музичне вітання.
  3. Постановка навчального завдання особистісно значущого для для учнів.
  4. Навчання у процесі роботи. Розповідь про композитора -  П. І. Чайковський.
  5. Слухання музики. Увертюра – фантазія  « Ромео і Джульєтта » - “ Мозкова атака. ”
  6. Підсумок  уроку.
  7. Домашнє завдання і оцінювання учнів. 

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Музичне вітання.
  3. Постановка навчального завдання особистісно значущого для учнів.

Вчитель.

- Відкрийте підручник. Ми продовжуємо з вами тему II семестру ...

Учні: “Композиція музичного  твору”

Вчитель

- Давайте передивимось  завдання сьогодньошнього уроку  і визначимо, яке з них особистісно  значуще для вас і продовжує  розкриття теми семестру.

Учні.

-П.І.Чайковський.  Слухання увертюри – фантазії  “Ромео і Джульєтта”.

Вчитель

-Чому ви визначили  його, як основне значуще для  вас ?

Відповіді учнів.

Вчитель

-На попередньому уроці  ми з вами слухали музику?..

Учні.

-В.А.Моцарт. Симфонія соль  мінор №40, в якому композитор  розкриває свій життєвий шлях.

Вчитель.

  • Яку музику ви слухали вдома, чи привернула вашу увагу інструментальна музика  ХІХ ст., Яких композиторів цього періоду вони знають? Які твори слухали та що можуть про них розповісти?
    1. “ Навчання у процесі роботи”

Додому вам також було запропоновано самостійно підготувати  розповідь про композитора по бажанню. Будь ласка, хто сьогодні хоче розповісти про життя Петра Ілліча Чайковського.

Виступ учня.

Вчитель

  • Сьогодні ми з вами познайомимося з програмним твором композитора, написаним на сюжет трагедії Вільяма Шекспіра. Враховуючи, що ви цей твір на зарубіжній літературі ще не вивчали, я запросила на урок вчителя зарубіжної літератури ., щоб вона вас познайомила з змістом трагедії.

Виступ вчителя  зарубіжної літератури.

Розповідь про письменника  В. Шекспіра та його твір.

Вчитель музичного  мистецтва.

     Середньовіччя... Ворожнеча розділяла дві лицарські  сім’ї – сім’ю Монтеккі, до  якої належав Ромео, і сім’ю  Капулетті – до якої належала  чарівна Джульєтта. Багаторічне  ворогування між цими сім’ями стало перепоною для чистого і вірного кохання. Закохані гинуть, не маючи змоги подолати міжродові забобони…

  • Чи існує проблема нерозуміння почуття кохання дітей їхніми батьками у наш час і які шляхи її розв’язання ви бачити ?

(Відповіді учнів)

5. І так розпочинаємо  обговорення , використовуючи метод  “Мозковий штурм”. Ваша задача  прослухавши твір дати якомога  більше ідей стосовно прослуханого  твору.

Хочу нагадати вам вислів Дмитра Кабалевського: «Той, хто знайомий з літературним або живописним твором чи подією з реального життя, що надихнули  композитора на написання музики... володіє надійним ключем до розуміння  цієї музики.» 

   Сядьте зручно, невимушено  і уявіть собі, що вам розповідали  про чудовий фільм, який бачили  ваші друзі. Вони радили вам  його переглянути. Ви включили  телевізор, сіли дивитись і  раптом зображення зникло, лишився  тільки звук – музика.Як шкода?! Але ви згадали тему 5 класу:  “Чи можемо ми побачити музику?”  і вирішили фільм переглянути,  слухаючи музику, а потім поділитись  своїми враженнями. І так починаємо мандрівку у часі.

Слухання  увертюри - фантазії

Вступ – політ у часі..

Експозиція :   Головна  партія – вуличні бої в Вероні

                         Побічна партія – лірична иема  кохання 

Розробка: тема Року, ненависть  стоїть на шляху закоханих, узагальнююча тема ворожнечі.

Реприза: починається з  Побічної партії, досягає кульмінації  та обривається. Боротьба 2 – х тем  Гл.п. та П.п..трагедійний накал досягає  кульмінаційної сходинки – так відзначається  момент загибалі героїв.

Кода: утілювання ідеї катарсіса.Не дивлячись на смерть, в нашій пам’яті залишається думка про безсмерття душі, про велику творчу силу почуттів.

“ Музика оволодіває нашими почуттями раніше, ніж її збагне розум.”( Ромен Ролан.)

“ Слово ніколи не може пояснити всю глибину музики, але без  слова не можливо наблизитися  до цієї найтоншої сфери почуттів...”( Василь Сухомлинський.)

Питання до учнів  задаються, використовуючи метод  “Мікрофон”, який надає можливість кожному сказати щось швидко, по черзі. Відповідаючи на запитання або висловлюючи свою думку чи позицію.

1.Чи відповідає музика  текстові В. Шекспіра?

2.Чому Петро Ілліч Чайковський  назвав його  увертюпа – фантазія?

3.Які думки, почуття  викликав у вас цей музичний  твір?

4.Як змінюються теми  в партіях від початку твору  до коди?

5.Наведіть приклади існування  сонатної форми в житті? (В Літературі  – драма, в живописі -  кольори?)

  1. Чи підходять картини В.Рибачука “Вікінги” та  “Остання сповідь” до увертюри – фантазії? Обгрунтуйте свою думку.

6. Підсумок:

- Чому сонатну форму  називають вищою формою інструментальної  музики?

Відповіді учнів. вона найповніше має можливість передати всю гамму  думок і почуттів людини.

7.Домашне завдання  та  оцінювання учнів.

 Поміркуйте – якщо  б В.Шекспір надав своєму  творові  оптимістичний фінал, як би  змінилась музика в цьому випадку?

Урок №34 в 7класі  гра  “ Меломан”.

Тема: підведення підсумків  щодо знань та вмінь учнів.

Мета: підвести підсумки щодо набутих знань та вмінь учнів  за 7 клас, виявити їх рівень знань  з тем : “ Музичний образ” та

“ Музична драматургія”

Завдання: У формі гри підсумувати та оцінити знання та вміння учнів набутих впродовж навчального року за 7 клас по музиці  ( учні користувались посібником – зошитом В.М. Островський, М.В. Сидір “ Музика 7 клас”)

Обладнання:  магнітофон, касети “ Музика 7 клас”,   картки.

Тип уроку: підсумковий урок – гра.

Умови гри:

 у грі беруть участь  усі учні класу і вчитель.  Учні виступають у ролі гравців,  а вчитель – у ролі ведучого. За кожну правильну відповідь  учню видається спеціальна карточка. Гра проводиться в чотири тури:

I тур – “ Музикознавчий”

II тур – “ Теоретичний”

III тур – “ Біографічний”

IV тур – “ Вокальний”

Кожне запитання перших трьох  турів оцінюється в один бал, а  виконання пісні – в п’ять балів.

Завдання гри полягає  в тому, щоб набрати найбільшу  кількість балів з кожного  туру окремо і за гру в цілому. Наприкінці гри визначають переможців, які набрали найбільшу кількість  балів; вони одержують звання кращого  знавця музики: “Музикознавець”, “  Теоретик”, “ Біограф”, “Вокаліст”. Гравець, який отримав найбільшу  кількість балів з усіх турів, одержує звання “ Меломан”. Четвертий  тур не є обов’язковим для всіх. Право на відповідь надається учню, який першим підняв руку.

Хід уроку

Тур I – “ Музикознавчий”.

Учитель демонструє фрагменти  музичних творів, а учні  називають  автора і згадують назву твору  на вушко вчителю:

1. С. Прокоф’єв. Вальс із опери “Війна І мир”.

2. Ф. Шуберт.” Лісовий  цар”.

3. Л.ван Бетховен “Егмонт”

4. М. Глінка. Увертюра до  опери  “ Руслан і Людмила”

5. Укр. нар. пісня   “Чуєш, брате мій”

6. Г. Давидовський. Сюїта  – фантазія  “Кобза”

7. Б. Лятошинський . Український  квінтет.

8. М. Огинський Полонез

9. В.  А. Моцарт. Симфонія  № 40

10. П. Чайковський. Увертюра  – фантазія “ Ромео і Джульєтта”

11. А. Кабалевський . Хор   “Я не умру”

12. Укр. нар.пісня “  Ой дуб, дуба”

Тур  II – “ Теоретичний”

1.Дати визначення ладу ( Організація музичних звуків  навколо тоніки)

2. Як називається перший  ступінь ладу? ( Тоніка)

3. Які степені ладу  утворюють півтони в мінорі? ( 2 - 3,5 - 6)

4. Які ступені ладу  утворюють півтони в мажорі? ( 3 – 4, 7 – 8)

5.Як називається висота  ладу, що залежить від висотного  положення тоніки? ( Тональність)

6. Як називається акорд,  побудований на стійких ступенях  ладу? ( Тонічний тризвук)

7. Як називається відстань  між двома звуками? ( Інтервал)

8. Як називаються тональності  , що мають однакові тоніки?           ( Однойменні)

9. Пригадайте назви інтервалів. ( Пріма, секунда, терція, кварта, квінта, секста, септіма, октава)

10. Які види інтервалів  ви знаєте? ( Чисті, великі, малі)

11.Що таке унісон? (Повторення  одного і того ж самого звуку)

12.Як називається вступ  до опери? ( Увертюра)

13. Як ви розумієте вислів  “ музичний образ”? (Узагальнене  відтворення засобами музичного  мистецтва явищ дійсності та  духовного світу людини).

14. Закінчить речення : “ Побудова музичних творів  на протиставленні і розвитку  двох контрасних тем – це...”                     ( Сонатна форма)

15. “ Втілення драматичної  дії у музичних творах різних  жанрів за допомогою виражальних  засобів і прийомів – це...”  ( Музична драматургія).

16. Назвіть жанри музики. ( Інструментальний, вокальний, музично  – сценічний, оркестровий).

Тур III – “ Біографічний”.

  1. Назвіть одну з опер С. Прокоф’єва? ( “ Війна і мир” )
  2. Хто є автором  “ Незакінченої симфонії” і чому вона так називається? ( Ф. Шуберт. Має тільки 2 частини замість 4)
  3. Як називається іспанський народний танець з однойменною назвоютвору М. Равеля ? ( “ Болеро”)
  4. Хто з українських композиторів став почесним академіком Болонської академії музики? ( М. Березовський)
  5. Назвіть композитора,  серце якого по його смерті було превезено на батьківщину, де і донині зберігається в одній із колон костьолу св.Христа? (Ф. Шопен)
  6. Про кого з композиторів Бетховен казав: “ Він не струмок, він океан”? ( Й. С. Бах)
  7. Яку назву отримала 7 симфонія Д. Шостаковича?                 ( “ Ленінградська”)
  8. Назвіть двох українських композиторів братів? ( Георгій та Платон Майбороди)
  9. Хто з зарубіжних композиторів називав Україну “Обетованою землею мого серця”? (М.І. Глінка)
  10. На честь кого в Івано – Франківське названо музичне училище? (Дмитра Січинського)
  11. У 14 – річному віці написав кілька музичних творів, які з успіхом виконувались у Житомирі? ( Борис Миколайович Лятошинський)
  12. Кого з композиторів в дитячі роки називали “ чудо дитиною 18 століття”? ( В. А. Моцарта)
  13. Хто з зарубіжних композиторів з задоволенням відпочива в Браїлові? ( П.І. Чайковський)
  14. Згадайте прізвища музикантів – земляків? ( М. Леонтович,  Петро Ніщинський, Андрій Трохимович Павлусенко – композитори,  Марк Соколовський – гітарист, Гнат Танцюра – фольклорист, Павло Муравський, Скалецький Родіон Андрійович –  хормейстри, Володимир Перепелюк – композитор, кобзар; відомі співаки  -  Вікторія Петрушенко, Павло Зібров,  Лері Він, Вікторія Васалатій )
  15. Чиє прізвище носить Вінницьке музичне училище?

Информация о работе Формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва