Автор: Пользователь скрыл имя, 26 Февраля 2012 в 01:09, аттестационная работа
Чисельні зміни у соціальному, економічному житті України вказали на необхідність підготовки та виховання компетентної, творчої особистості, яка може швидко адаптуватися до життєвих умов, що змінюються.
Зміст
І . Передмов……………………………………………………………………….3
ІІ. Основний зміст
Музичне мистецтво – освітня галузь, що формує людину нового тисячоліття………………………………………………………………….... 6
Методи і прийоми формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва………………………………………………………….9
ІІІ. Післямова ……………………………………………………………………38
IV. Публікації автора……………………………………………………………40
V. Додатки……………………………………………………………………….42
VI. Список використаної літератури…………………………………………..
Перед вами ілюстрації до
цієї казки художників Лариси Олександрової
, Олександра Рейпольського та учнів
нашої школи. Ви уважно слухаєте
два фрагменти “Па – де - шаль”
та “Аморозо” з балету С.Прокоф’єва
і порадившись підбираєте дві
ілюстрації, які найбільше виражають
характер, настрої музики. Спікер карточкою
показує обраний номер
- Які події відбуваються
під час звучання цих
(Слухання та виконання завдань)
Підсумок:
казки ?
(Лібрето містить у
собі послідовність подій,
(Балет – це театральна
вистава, зміст якої передано
через пластичні рухи і танець,
що супроводжуються
( В опері виконавці
актори весь час співають, це
музично – драматичний твір, який
може включати і балетні
Чарівний, таємничий,
приваблюючий світ казки...
(Відповіді учнів: П.
А як звати людину, що перетворює літературний текст на лібрето? Так, лібретист.
Отже, займайте свої
місця в потязі і вирушаємо
назад додому з музикою П.
Підсумок:
9.Узагальнення теми уроку – метод “Мікрофон” .
Вихід із класу під “Танок феї Драже ”П.Чайковського.
Урок № 9 музичного мистецтва в 5 класі
Тема: « Музика і мистецтво слова».( Узагальнення матеріалу за І чв.)
Мета: перевірка знань учнів за темою та узагальнення матеріалу з теми чверті.; формування універсальних якостей творчої особистості;виховання здатності висловлювати особистісне ставлення до музичних творів, аргументуючи свої думки та оцінки.
Обладнання: підручники О. В. Лобова « Музичне мистецтво 5 клас»; О. В. Волошина, О. В. Мільченко «Музичне мистецтво 5 клас », муз. інструмент, картинки для гри « Зваримо борщик», комп’ютерні уроки 5 клас “ Музичне мистецтво» ПП « Контур плюс» м. Рівне.
Хід уроку
На сьогоднішньому уроці ми з вами узагальнимо матеріал І чверті по темі «Музика і мистецтво слова» за допомогою гри « Хрестики – нулики»
Для створення гарного настрою я пропоную вам згадати улюблену пісню, а яку саме ви дізнаєтесь якщо правильно закине овочі в каструлю і зварити борщик. (На дошці картинки із зображенням каструлі. Поряд виставлені на карточках овочі: морква, буряк, цибуля, картопля, помідори, капуста. На кожному овочі написане одне слово з пісні : « Веселковим, небокраєм, сопілці, грає, пісня, серця».)
Правильно – це слова з пісні « Веселкова» :
« За веселковим, за небокраєм,хтось на сопілці чарівно грає.
А чи то грає, чи то здається,Чи пісня лине із мого серця?»
Виконання пісні.
* В лісі росте, на стіні висить, коли його торкнеш – заплаче.(Скрипка)
*Зверху кожа, знизу тоже, а в середині пусто.(Барабан)
2) Вислів„ Слова іноді потребують музики, проте музика не потребує нічого” (Е.Гріг.) Чи погоджуєтесь ви з цією думкою? Висловте особистісне ставлення.
( Мистецтво слова - це
особливе мистецтво, що
3) Композитор. Дай відповідь на питання і згадай музичні твори композитора. Чим вони тобі запам’ятались?
Який російський композитор часто бував на Україні і де саме та в своїх творах використовував українські народні пісні?
(Петро Ілліч Чайковський
часто із задоволенням
4) Музична грамота . Дай відповіді на питання і поясни, для чого потрібно знати музичну грамоту.
- Як називається неповний
такт, з якого починається пісня?
( Неповний такт , з якого починається
музичний твір або окрема
- Для чого існує нотний
стан? ( Нотний стан або нотоносець
– система горизонтальних
5) Пісня
Заспівай „Ода пісні” муз. О. Антоняка, сл. А. Орел та оціни музичний твір і його вплив на тебе.
6) Література
Скажи, в яких літературних жанрах може „оживати” музичне мистецтво? Чи подобаються вони тобі? Наведи приклади.( Коли вірші і мелодія поєднуються в пісні. Вона починає жити як новий твір мистецтва – наприклад, ода – урочистий твір на честь певної події чи людини; кантата - особливо віршована, поетична основа - твір для співу з інструментальним супроводом. Наприклад пісні «Ода пісні», « Їхав козак за Дунай»»; лібрето – літературний текст опери чи балету, який є посередником між літературним твором та опернимчи балетним жанрами. Лібрето містить слова для співу, в ньому закладено послідовність і розвиток подій сюжету, характеристики дійових осіб. Лібрето визначає головну тему й зміст опери чи балету. Просто балет – це музично – драматичний твір сценічної дії, зміст якого передається за допомогою хореографії( танцю).Опера – це найскладніший музичний жанр, в якому поєднуються поряд із музикою та літературою елементи хореографії, театрального й образотворчого мистецтва. Наприклад:опера М. Лисенка « Тарас Бульба»,В. А, Моцарт « Чарівна флейта», балет С. Прокоф’єва “ Попелюшка»,
П. Чайковського « Лускунчик» ; пісня може привести і до симфонії . Наприклад : укр. нар. пісня « Журавель» привела П. Чайковського до симфонії №2.
7) Опера. Дай відповідь на запитання і вислов особистісне ставлення до цих видів мистецтва.
Чим відрізняється опера від балету? ( В балеті зміст передається за допомогою хореографії, а в опері провідна роль належить вокальній музиці - сольна, ансамблева, хорова.)
8) Балет. Дай відповідь на питання і вислов особистісне ставлення до цих жанрів.
Що спільного між балетом і оперою? ( Ідея опери чи балету розкривається відповідно до сюжету у вчинках, переживаннях, конфліктах дійових осіб через емоційно насичену багату на типові інтонації мелодію; для створення спектаклю також необхідне лібрето; а також поєднання театрального, образотворчого мистецтв)
9) Музичні інструменти. Дай відповідь на питання і назви свої улюблені музичні інструменти.
Пригадай пісні про
музичні інструменти ( « Савка
та Гришка»білоруська народна
Сьогодні ми з вами спробували узагальнити ваші знання з теми І чверті « Музика і мистецтво слова » і говорили про різноманітні види взаємодії музичного мистецтва та літератури на прикладах різних музичних жанрів. Обидві команди були дуже активні і отримують гарні оцінки за злагодженість при виконанні пісень та правильні відповіді.
Урок №15 - 16 5 клас .Тема: « Слідами улюблених телепередач».
Мета: систематизувати знання учнів з теми: « Музика і мистецтво слова»;узагальнити матеріал по засвоєнню особливостей художньо – образної мови різних видів мистецтв та їх взаємозв’язок між музичним мистецтвом і літературою;розвивати мислення , увагу і кмітливость, інтерес до музичного мистецтва та мистецтва слова;
виховувати музично-естетичні інтереси, потреб у художньо-творчій самореалізації.
Проводиться в формі гри, в якій використовуються прийоми популярних телепередач:” Щасливий випадок”,” Що? Де? Коли?”, “Поле чудес”, “Вгадай мелодію”, “Два роялі.”
При чому, вчитель може використати ці прийоми в довільній формі так, як він вважає за потрібне, тому що весь цей матеріал розрахований на два уроки. Випереджувальне завдання : згрупувати учнів на три команди, пропонуючи їм придумати назву та емблему.
Обладнання:магнітофон, касети із записами мелодій; портрети композиторів:М. Римського-Корсакова,Р. Щедріна, П.Чайковського,М.Лисенка; портрети письменників:О. Пушкіна, І. Крилова, Ш Перро, Ершов.
План уроку:
Вхід під музику П. Чайковського з балету“Лускунчик” – “Танець феї Драже.”
ІІ “Вгадай мелодію ” – повторення пісенного матеріалу.
ІІІ “Що? Де? Коли?”- закріплення теми семестру і повторення пісенного матеріалу.
IV “ Поле чудес ”- закріплення знань з слухання музики.
V “ Два рояля ” – перевірка нотної грамоти.
Хід уроку:
– вхід під музику П. Чайковського з балету “ Лускунчик” – “Танок феї Драже.”
Вчитель.
Сьогоднішній наш урок ми розпочали незвично. Під музику якого композитора ви зайшли в клас?
Правильно – це звучав уривок з балету П. Чайковського “Лускунчик.”, який привів до нас в гості улюблені телепередачі: “Щасливий випадок”,”Вгадай мелодію,”” Що?Де?Коли?”, “Поле чудес,””Два роялі ” та їх ведучих: Володимира Марфіна, Валдіса Пелша, Володимира Ворошилова, Леоніда Якубовича та Сергія Мінаєва.
Информация о работе Формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва