Автор: Пользователь скрыл имя, 26 Февраля 2012 в 01:09, аттестационная работа
Чисельні зміни у соціальному, економічному житті України вказали на необхідність підготовки та виховання компетентної, творчої особистості, яка може швидко адаптуватися до життєвих умов, що змінюються.
Зміст
І . Передмов……………………………………………………………………….3
ІІ. Основний зміст
Музичне мистецтво – освітня галузь, що формує людину нового тисячоліття………………………………………………………………….... 6
Методи і прийоми формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва………………………………………………………….9
ІІІ. Післямова ……………………………………………………………………38
IV. Публікації автора……………………………………………………………40
V. Додатки……………………………………………………………………….42
VI. Список використаної літератури…………………………………………..
Твоя дівчина плаче,
На кого ж ти покидаєш,
Тільки подумай!»
Свиснув козак на коня:
«Оставайся здорова!
Як не згину, то вернуся
Через три года!»
« Музичне доміно»: на костях з однієї сторони написано « М. Лисенко», « Їхав козак за Дунай» додайте правильне твердження, яке знаходиться на інших « костяшках»: І. Франка, Л. Українки, Т. Шевченка, С. Климовський, М. Лисенко,Український народ.
Закінчить речення: М. Лисенко написав Кантату « Радуйся, ниво неполитая» на слова…
Автор пісні « Їхав козак за Дунай» …
« Продовж речення»: На сьогоднішньому уроці ми поєднали музику та літературу на прикладі…( кантати М.Лисенка „Радуйся, ниво неполитая”), яка написана на слова…( Т. Шевченка.) Також завершили роботу над піснею… („Їхав козак за Дунай” С. Климовського) .
Домашне завдання: слухати музичні твори на ваш власний вибір і подумати чи вплинула на його створення література? Чи можна назвати ці твори класичними?
Вчитель створює « Домашні групи», яким дається завдання дома опрацювати такий матеріал:
У давньогрецькому театрі музика була обов’язковим його елементом: плавно, наспівно промовлялися акторами ролі; хор, як обов’язковий учасник дійства, уособлював у собі одночасно і « голос народу», і « голос автора. Музи театру – Талія і Мельпомена відображали єдність різних жанрів театрального мистецтва.
Автором опери „Тарас Бульба”
є Микола Лисенко. З його іменем пов’язують
становлення української
Вихід із класу під « Ода пісні»
Урок №7 в 5 класі Тема: Подорож в Країну загадкових ритмів. Література в балеті.
(С.Прокоф’єв балет “Попелюшка”)
Мета: на прикладі балету С.С.Прокоф’єва “Попелюшка”розширити уявлення учнів про роль лібрето в музичному мистецтві, вчити їх співвідносити живописні образи з музичними. Розвивати вокально – хорові навички, почуття ритму. Виховувати інтерес та любов до музики.
Обладнання: магнітофон, касета “Музика 5 клас”,плакати “Музика в театрі”,”Країна загадкових ритмів,”портрети С.Прокоф’єва та Ш.Перо, ілюстрації до казки “Попелюшка”, номеровані конверти з запитаннями до груп, аплікація “Потяг”, фотографія оперного театру, квітка з листочками визначеннями, 4 малюнки з різними видами дерев .
Випереджувальні завдання: Учнів поділити на чотири групи та розподілити ролі: хто буде головуючим (спікером), посередником, секрктарем, доповідачем Розповісти учням правила роботи в малих групах і про те, що за короткий час вони повинні виконати отримане завдання та представити результати своєї роботи .
Очікувані результати.
Після уроку учні зможуть:
План уроку:
1. Організаційний момет.Вхід
в клас під фрагмент “Північ”з
балету С.Прокоф’єва “
2. Музичне вітання . Розспівування.
3. Актуалізація опорних
знань попереднього уроку “
4. Бесіда за темою уроку – подорожі в “Країну загадкових ритмів”. Очікувані результати.
5. Знайомство та розучення пісні О. Янушкевич “Веселкова”
6. Музична грамота – знайомство з поняттям “Затакт”
7. “Країна загадкових ритмів”:
8. Слухання фрагменту “Вальс квітів “ з балету “Лускунчик” П.Чайковського та гра на елементарних музичних інструментах.
9. Підсумок уроку (метод “Мікрофон”) та вихід під “Танець феї Драже ” з балету “Лускунчик.”
Хід уроку.
1. Організаційний момет.
Учні заходять в клас під звучання фрагменту “Північ” з балету “ Попелюшка” С.Прокоф’єва і розміщуються групами за чотирма столами.. На кожному столі стоїть порядковий номер та лежать конверти з завданнями до 7 пункту.
2. Музичне вітання та розспівування імпровізація.
3. Актуалізація опорних знань попереднього уроку “Опера та література”.
Вчитель.
На попередньому
уроці ми з вами подорожували
в оперний театр ( фотографія).
Сподобалось вам ? Подивіться , які
гарні дерева біля нього
Спікер кожної групи вибирає листочок з квітки, зачитує визначення групі. Ви висловлюєтесь, яке дерево за визначенням вам підходить.
Доповідач чітко висловлює думку, до якої дійшла група.
Отож розпочали...
(На листочках квітки дані визначення :
.Під деревом напис “Оркестр”
Під деревом напис “Увертюра “
Під деревом напис “Лібрето”
Під деревом написано “Опера.”)
Молодці ! Всі знайшли свої дерева і полили їх своїми знаннями.
Отже сьогодні я пропоную здійснити уявну подорож і вже бачу ви здогадалися куди ...
- Так. Ви заходили в клас під музику С.Прокоф’єва “Північ” з балету “Попелюшка”, яку слухали в 3 класі. Дійсно годинник бив 12 разів.
Отже зробіть висновок...(
Мета подорожі:
Згодні подорожувати ? Вперед !
5. Знайомство та розучення пісні О.Янушкевич “Веселкова”
По струнах і по клавішах
Казковий таємничий шлях:
В долини, де мелодії
Кружляють хороводами,
Де пісня лине в небеса
І дощ танцює у лісах,
Де навіть в шепоті сосни
Спів клавіш чути і струни.
Найкраще їхати в потязі з піснею. Я пропоную вашій увазі нову пісню, яку для вас склали композитор Ольга Янушкевич та поет Марія Ясакова “Веселкова “.Вони живуть та працюють в м.Тульчині Вінницької області і склали вже багато чудових пісень для дітей .
Відкрийте посібник – зошит “Музика 5 клас” урок № 7
Послухайте цю пісню та вчитайтеся уважно в її слова.
(Показ пісні вчителем.)
6.Музична грамота – “затакт”.
В якому розмірі написані пісня ?
Так. Розмір 4/4 - це означає , що в одному такті повинно бути?..
(відповіді учнів: чотири четвертних ноти або 8 восьмих).
А в першому такті знаходится ...
Так, тільки три.
Отже для повного такту нам ще не вистачає скільки восьмих тривалостей ?
Так – 5.
Отже можна зробити висновок, що - дивимось на музичну грамоту в своєму зошиті – затакт – це... неповний такт на початку музичного твору.
А яка вивчена в 5 класі пісня починається також з затакту ?
Молодці – це “Ода пісні”, яку написали А.Орел та О.Антоняк.
Продовжуємо знайомство з піснею сьогоднішнього уроку і розучуємо 1 куплет та приспів “Луною”:
Проїхавши з піснею по Країні загадкових ритмів , ми прибули на станцію Балет.
Зараз кожен спікер візьме конверт з завданнями, що знаходиться в нього на столі і зачитає своїй групі. Ви обговорите текст і далі рухаєтеся від одної групи до іншої по намистинках, які тримає спікер. Доповідач чітко висловлює вашу інформацію кожній групі та повертаєтесь на місце.
(Учні подорожують від
одної групи до іншої,
Кожна група отримала питання,
яке вам зачитає спікер. Обговоріть
ідеї стосовно відповіді і доповідач
або секретар повинен чітко висловити
(Див.Додаток)
Видатний російський композитор Сергій Прокоф’єв (1891 - 1953) дуже любив казки. Під враженням опер – казок він вже в дев’ятирічному віці написав власну оперу “Велетень”.
За казковими мотивами і сюжетами композитор створив багато яскравих музичних творів – фортепіанні “Казки старої бабусі “, симфонічну казку “Петя і вовк”, вокальну казку “Бридке качення”, балети “Сказання про кам’яну квітку”, “Блазень” та інші.
Информация о работе Формування культуротворчої особистості на уроках музичного мистецтва