Екологічне виховання дітей дошкільного віку

Автор: Пользователь скрыл имя, 31 Марта 2013 в 17:19, курсовая работа

Описание работы

Актуальність теми дослідження. Поняття екологія, екологічна небезпека, екологічна криза стали звичними для кожного з нас. Загальновідомо, що екологічний стан довкілля за останні десятиріччя істотно погіршився, що значною мірою позначилося на здоров'ї людини, яке, як відомо, є високочутливим природним індикатором на будь-які екологічні зміни. Тому запорукою збереження життя на планеті стає життя людини в гармонії з природою.

Работа содержит 1 файл

kursovaya_rabota_ekologichne_vihovannya_doshkilnikiv.doc

— 313.50 Кб (Скачать)

3) люди зустрічають Новий рік  (присідають бальзаміни, алое, фікус  тощо).

Весна:

1) на річках скресає крига;

2) птахи повертаються з вирію;

3) з'являється перша травичка (присідають пролісок, нарцис, конвалія, волошки та інші весняні квіти).

Літо:

1) можна ходити босоніж;

2) різні фрукти й овочі на  столі;

3) люди купаються і засмагають (присідають мак, звіробій, лілея,  ромашка і т. д).

Осінь:

1) збирають урожай;

2) відзначають День знань;

3) листя жовтіє (присідають хризантеми, айстри та інші осінні квіти).

Виграє та пора року, гравці-квіти  якої були найуважнішими.

 

 

Додаток 2

 

Сліди на снігу 

Заняття для старшої групи

Мета: продовжувати формувати уявлення про те, що взимку сніг утворюється з водяної пари і що під снігом тепліше, аніж на поверхні. Поглиблювати уявлення про різноманітність опадів узимку, про явища в природі (снігопад, хуртовина, заметіль). Вчити орієнтуватись у природному середовищі, виділяти найважливіші ознаки зими.

Розвивати у дітей здатність  встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між явищами.

Сприяти розвиткові мовлення дітей: вчити  знаходити слова, які описують властивості  снігу: холодний, мокрий, білий, лапатий, пухкий, розсипчастий, іскристий.

Виховувати бажання милуватися природою, берегти довкілля, піклуватися  про птахів.

Попередня робота: вивчення віршів, загадок, прислів'їв про зиму; підготовка досліду, проведення спостережень.

Матеріал: пляшки з водою, лопата, сніжинки.

Вихователь читає загадку:

– Хто наткав полотна аж від  лісу до вікна? І сміється-задається:

– Ось така ширина! (Зима)

– Про яку пору року ця загадка? Правильно, про зиму. Подивіться, який іскристий сніг! Це чарівниця зима розсипала срібло по землі: ніби простелила килимок. Подарувала крижані діаманти берізкам, кленам, ялинкам. Скрізь встигає трудівниця зима. Все старається зробити вчасно. Не так і довго їй владарювати – всього три місяці.

– Хто назве зимові місяці? (Відповіді  дітей).

– А хто хоче розповісти вірш про. зиму, який ми вивчили вчора?

Хтось із дітей читає вірш Н. Забіли.

Зима

 

Одяглися люди в шуби,

Натопили тепло груби.

Білки гріються в дуплі,

Миші в норах у землі.

Сплять ведмеді

в теплих лігвах,

Сосни в інею застигли.

І під кригою на дні 

Сплять у річці окуні.

А під снігом в підземеллі,

В земляній м'якій постелі,

Де немає світла дня,

Причаїлося зерня.

Там не холодно зернинці – 

Спить вона, мов на перинці,

Й тихо снить хороші сни 

Про веселі дні весни.

 

– Хто скаже, чому зернинці тепло? Адже зимою всім холодно. (Відповіді дітей).

– Зараз перевіримо, чи правильні  ваші відповіді. Ви пам'ятаєте, який дослід ми виконували? Як ви гадаєте, що сталося  з водою в пляшці, яку ми з  вами закопали в сніг? (Відповіді  дітей).

– Що ж, підійдімо і подивімося, чи справді вода замерзла. (Діти розглядають пляшку, аналізують).

– А як ви думаєте, що сталося з  тією водою в пляшці, яку ми залишили на поверхні. (Відповіді дітей).

– Уважно подивімося. (Розглядають).

– Отже, доходимо висновку: під снігом тепліше, ніж на поверхні.

– Коли багато снігу, це добре чи ні? А чому? (Відповіді дітей).

– Правильно. Сніг, наче м'яка ковдра, зігріває землю, й сховані під  шаром снігу рослини і насіння  не замерзають навіть у найлютіші  морози.

– Послухайте-но, як про трудівницю зиму сказала поетеса Марія Познанська.

Грудень

 

... Здорова будь, зима у білій  шубі!

Ти нам також і дорога, і  люба,

Як і весна, як літо, і як осінь.

Це ж ти полям постелиш сніжну постіль

І ковдрами із снігу пуховими

Укриєш від морозу всі озимі:

Де взимку буде снігу з головою –

Улітку вродить урожай горою!

 

– Діти, будь ласка, повторіть два  останніх рядки. Як ви їх розумієте? (Відповіді  дітей).

– Це так. Люди здавна спостерігали явища  снігопаду і придумали багато прислів'їв. Ось і ми з вами також  вивчали їх, давайте згадаємо.

1. Багато снігу – багато хліба.

2. Снігу багато – на добрий  урожай.

3. Січень без снігу – літо  без хліба.

4. Сніг, мов з рукава.

– А чи тане сніг взимку? (Тане).

– Так, у нашій місцевості інколи випадає багато снігу. Часто буває  відлига. Приносять її теплі вітри з далекого Атлантичного океану.

– Що утворюється зі снігу? Куди зникає тала вода? (Відповіді дітей).

– Правильно, вона випаровується і  підіймається в повітря, там охолоджується  і перетворюється на крихітні кристалики льоду та на сніжинки. Сніг – це безліч крихіток-сніжинок. Вони можуть мати різні візерунки, розміри, але кожна з них має тільки шестигранну будову. На заняттях з малювання та аплікації ми вже розмовляли про це.

– Яким буває сніг? (Холодним, мокрим, пухким, білим, лапатим, легким, вологим, розсипчастим).

– Якщо ми візьмемо на долоню трохи  снігу, що з ним станеться? (Він  розтане).

– А чому? Візьміть його в руки. Спробуйте щось зліпити з нього. Коли найкраще він ліпиться? А коли не ліпиться? (Коли сильний мороз, він  пухкий і не ліпиться. Найкраще ліпиться, якщо відлига).

– Але під час відлиги часто  бувають снігопади. Великі снігопади, якщо сніг іде кілька днів поспіль, завдають чимало шкоди. Тоді кучугури з'являються на шляхах та вулицях. Зупиняється  рух транспорту. Під вагою снігу  ламаються гілки дерев, обриваються електричні дроти. У такі дні спеціальні машини розчищають дороги, залізничні колії.

– А коли сильний вітер зі снігом, як назвати це одним словом? (Заметіль, хуртовина).

  • Ми з вами вивчили вірш Т. Коломієць "На возі" про хуртовину, згадаймо його.

 

Подивіться – по дорозі

Торохтить зима на возі,

Мотузяні віжки смиче,

Хуртовину в поміч кличе.

А тим часом хуртовині 

Славно спиться на перині.

Нагулялась на весіллі 

В молодої заметілі.

Нагулялась, натомилась,

Спать надовго завалилась.

Що тут вдієш? По дорозі

Торохтить зима на возі,

Мотузяні віжки смиче,

Хуртовину в поміч кличе.

 

– А тепер подивіться довкола  – про що нам може розповісти сніг? (Сніг може розповісти про те, хто тут ходив).

– Чиї сліди ми бачили на снігу, а деякі і зараз бачимо? (Сліди собаки, кота, пташок, дітей, гілочок, що падають з дерева).

– А якщо немає ніяких слідів, то що це означає? (Відповіді дітей: сніг недавно випав, і ще ніхто не встиг  пройти).

– А я ось недавно бачила сліди  мишки і навіть замалювала стрілочками, як вона рухалася. Мишка ніби щось писала.

Простежимо за рухом мишки і  спробуємо почитати. (Діти разом  з вихователем "читають" – зима).

– Чиї сліди найчастіше ми з  вами бачили? (Сліди птахів).

– Які птахи живуть біля нас  улітку? Які прилітають лише з настанням холодів? (Синички, снігурі з'являються пізньої осені, а горобці і ворони живуть біля нас завжди).

– Чим харчуються птахи взимку? (Насінням бур'янів, ягодами горобини, калини, глоду, шипшини. Переселяються  ближче до людських осель у парки, сади).

– Чому? (Відповіді дітей).

– Важко всім пташкам узимку –  холодно й голодно. Отож кожному  з нас треба їм допомагати: розвішувати  годівниці, класти туди насіння, крихти хліба. Погодуємо своїх крилатих друзів узимку, а вони віддячать  нам навесні веселим щебетанням.

– А ще, діти, птахи – чудові "синоптики", тобто ті, хто передбачає погоду. Вчіться бути спостережливими, придивляйтеся до снігурів, сорок, ґав, горобців узимку і ви теж зможете  передбачати зміни погоди. Ось  заспівав снігур, а сорока заховалась під покрівлю – буде хуртовина. Добрими віщунами змін погоди є ґави. Перед завірюхою вони гучно каркають, зграями купаються в снігу. Якщо ж високо в небі побачите тихий танок ґав – готуйтеся до снігопаду. Перед посиленням вітру вони тихо сидять на нижніх гілках дерев; а сіли дружно на землю – чекаймо відлиги.

– А зараз підемо далі по нашій  Екологічній стежині і будемо роздивлятися, хто ще любить приходити  до нас в гості. (Діти роздивляються  сліди на майданчику і розповідають про побачене).

 

Додаток 3

 

На гостини до Весни

Контрольне заняття для старшої  групи

Програмовий зміст: закріпити знання дітей про характерні ознаки весни (явища навесні), про життя рослин, птахів, тварин; повторити правила  поведінки у природному оточенні; закладати основи екологічної культури. Активізувати зв'язне мовлення, словник, вправляти у виразному співі пісень, читанні закличок, прислів'їв, у загадуванні загадок. Виховувати любов до народної творчості, розвивати уяву, мислення, увагу до поетичного слова, естетичні почуття. Формувати бережливе ставлення до живої природи,

Матеріал: загадки, заклички, вірші  про пори року, прислів'я; екологічні заборонні знаки; площинні зображення двох дерев – у зимовому та весняному  вбранні, а також різних дерев  та листочків, весняних квітів, птахів; кружечки червоного, білого, жовтого та зеленого кольорів (для кожної дитини по чотири), "чарівна" торбинка; паперові пташки, ласощі.

Хід заняття

Під звучання мелодії А. Філіпенка "Веснянка" (в запису) діти заходять до зали, вітаються з гостями й сідають на килимок.

Вихователь. Діти, яку пору року нагадує  вам ця мелодія? А зараз яка  пора року? (Відповідідітєй). Так, сьогодні нас зібрала в цій залі улюблениця людей, тварин і рослин красуня Весна. Як ви гадаєте, чому вона найулюбленіша  для всіх? (Відповіді дітей). Правильно, навесні все навколо оживає після холодної зими. Весна дарує нам тепло, красу, радість, квіти. Дарує кожному те, що йому потрібне і що він хоче мати. Ось чому в усіх любо й весело на душі.

Вихователь повідомляє дітям, що Весна запросила їх до себе на гостини. Ця мандрівка буде весела й цікава, але нелегка, бо попереду деякі випробування. Пропонує поглянути навкруги: чи не залишила Весна чогось незвичайного? Діти знаходять торбинку. Розв'язують її і виймають звідти конверт. Вихователь читає лист.

"Доброго дня, любі діти! Пишу  вам я, Весна-Ясна. Ось ви й  виросли, невдовзі попрощаєтеся  з дитячим садком і підете  до школи. Тож мені дуже хочеться, щоб ви гуртом завітали до  мене – відвідали моє Зелене  Царство, познайомилися з  моїми молодшими братиками та сестричками – рослинами, пташками, звірятами. Але щоб потоваришувати з ними, ви маєте відповісти на всі запитання й виконати всі завдання, які знайдете в торбинці. А коли прийдете до мене на гостини, будьте обережними, щоб не зашкодити тим, хто живе в парку, в лісі, на лузі й біля річки ".

Вихователь. То як, діти, виконаємо  завдання Весни та її братиків і  сестричок? (діти погоджуються). Ось  перше випробування. Весна знає, що наш народ склав про неї  багато загадок. їй цікаво, які ж загадки відомі вам. Діти загадують загадки про весну.

 

Де весна проходить, там травиця  родить.

Старий дід мости намостив, молода прийшла – мости розвела.

З кінцем зими прийде вона,

Улюблениця всіх... (весна).

Тільки сонечко пригріло, То й  розтанув білий килим.

Клен радіє – певно, зна:

В гості йде до нас ... (весна).

 

Вихователь. А які прислів'я про  весну ви знаєте?

Діти розповідають прислів'я.

 

Проліски – очі березня.

Грак на горі – весна надворі.

Навесні згори припікає, а знизу  морозить.

В березні кожух і без ґудзиків теплий.

Прилетів лелека – весну приніс здалека.

В квітні ластівка день починає, а  соловей закінчує.

Квітневий день рік годує.

Сон на зиму відклади, а діло в квітні зроби.

Травень ліс наряджає, літо в гості  чекає.

Хто спить весною, той плаче зимою.

Хочеш їсти калачі – не спи весною на печі.

 

Вихователь. Колись давно наші прадідусі  та прабабусі веселими піснями закликали  в гості чарівницю-весну. А ви знаєте якусь веснянку? (Діти водять танок "Ой минула вже зима"). Я  гадаю, Весна задоволена вами. Зазирнемо знову в торбинку й подивимося, що Весна нам іще приготувала.

Виймає другого конверта, читає  лист:

"Посилаю вам чотири кольорових  кружечки. Скажіть, якій порі року  відповідає кожний колір ? (Діти  називають). Пропоную пограти у  гру "Пори року". Нехай вихователька зачитає вам ось ці рядки з віршів, а ви маєте визначати, про яку пору року йдеться, і піднімати кружечок відповідного кольору ". Діти грають у гру.

 

Все оживає, і все розквітає,

Теплий вітрець нас усіх звеселяє.

Всюди струмочки веселі біжать,

З вирію друзі пернаті летять. (Весна)

Де не гляну я надворі – 

Всюди бачу білий колір.

Ліс, і поле, і діброва

В білі вбралися обнови. (Зима)

Сад дозріває, річка тече,

Над головою сонце пече. (Літо)

В зеленім лісі побував 

Якийсь художник – і поволі

Дерева перефарбував

У золотисто-жовтий колір. (Осінь)

 

Вихователь. Чому весна має зелений  колір? (– Зеленіють травичка, кущі, дерева). А чому навесні все зазеленіло? (– Пригріло сонце, й стало тепліше). Як називаються дерева, які навесні  вдягаються в листя, а восени скидають його? (– Листяні). Назвіть ЇХ. (– Береза, клен, каштан, дуб, тополя...). А як називаються дерева, які не скидають свого зеленого вбрання? (– Хвойні). Назвіть їх. (– Сосна, ялина, туя, кедр, смерека, модрина). Пригадайте дерева, які ростуть на ділянці нашого дитячого садка. (Діти називають).

Проводиться гра "З якого дерева листочки?".

Вихователь виставляє зображення різних дерев і виймає з третього конверта листочки, які надіслала  Весна: діти мають віднайти кожному  його маму-деревце.

Вихователь. Молодці, добре впоралися  ще з одним завданням Весни. Всі  листочки віднайшли своїх мам. А  зараз ви слухатимете музику та мої  слова і під них уявлятимете  себе маленькими деревцями. Ось так.

Информация о работе Екологічне виховання дітей дошкільного віку