Бастауыш сынып оқушыларына экологиялық тәрбие беру

Автор: Пользователь скрыл имя, 10 Ноября 2011 в 11:28, курсовая работа

Описание работы

Табиғатсыз адам жоқ, онсыз адам жайлы сөз етуге болмайды. Ал табиғат адам өмірінің барлық қажетін толық өтей алу үшін, ол міндетті түрде ештеңемен ластанып, уланбаған болуы тиіс. Мұны біз табиғат тазалығы дейміз. Табиғаттың тазалығын сақтайтын да, оны ластап улайтын да адам. Адам өзінің де, табиғаттың да қаласа досы, санасы іс-әрекет жасаса жауы бола алады. Табиғаттың мол қазынасын парықсыз шашып, төгетін- адам, адам құрайтын қоғам.

Содержание

I.Кіріспе
1.1 Бастауыш сынып оқушыларына халықаралық стандарттарға сәйкес қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді түсіндіру
1.2 Экология және экологиялық тәрбие туралы түсінік
1.3 Экологиялық тәрбиенің пайда болу, даму тарихынан
II. Негізгі бөлім Бастауыш сынып оқушыларына экологиялық тәрбие беру
2.1 Бастауыш сынып оқушыларына экологиялық тәрбие беру міндеттері
2.2 Экологиялық тәрбие беру мазмұны
2.3 Бастауыш сынып оқушыларын табиғатты аялау мен қорғауға тәрбиелеу жолдары
III. Практикалық бөлім
3.1 Сабақтың жоспарлары
3.2 Мектептегі экологиялық үйірмелердің жоспарлары
3.3 Сыныптан тыс тәрбие жұмыстары
IV. Зерттеу бөлімі
4.1 Балалардың экологиялық көзқарастарын анықтауға арналған сауалнама
4.2 Балалардың экологиялық тақырыбына байланысты мақал - мәтел талдату
V. Шығармашылық жұмыс
5.1 Бастауыш сынып мұғаліміне арналған әдістемелік нұсқау
Пайдаланылған әдебиеттер тізімі

Работа содержит 1 файл

Қазақстан Арай .docx

— 90.67 Кб (Скачать)

Бір  тон  емес  оны  бар.

Оранғанда  он  тонға,

Тоңбайтындай  жөні  бар.   (  Пияз  )

 

Күн  көргенде  пісем  дейді,

Піскен  бойдан  түсем  дейді.  (  Алма  ) 

Жүздеген  қозы  көгенде,

Салбырар  жазда  төбеңде.   (  Жүзім  ) 

Түймедей  қыз,

Түймедей  қызды  жылатар.  (  Пияз  ) 

Асыл  болмаса   да  жасыл.

Қыпқызыл  қаны  асыл.

Қыз  болмаса  да  шырайлы,

Өседі  жерге шұрайлы.           (  Қызылша  ) 

Құйрығы  жасыл,  қызыл  қораз,

Інге  тығылып  ұзын  қораз.          (  Сәбіз  ) 

Титтей  қазанның  түбі  тәтті.  (  Жаңғақ  ) 

Жартысын  ектім,  бүтінін  алдым.   (  Картоп  ) 

Жетпіс  қабат  жейдесі,

Тамақ  бізге кейде осы.    (  Орамжапырақ  ) 

Өзі  іште,  шашбауы тыста.  (  Сәбіз  ) 

Көмген  жалғыз,  қазғанда  сан қыз.    (  Картоп  ) 

Бар  қаны,  жоқ  жаны.    (  Қызылша  ) 

Ағаш  басында  құлыптаулы  сандық.    (  Жаңғақ  ) 

Шырайлы  қызың,  мұрыны  ұзын.   (  Сәбіз  ) 

40  қабат  шекпені,

Шешкен  жанға  өкпелі.

Соның  бәрін  шешкен  соң

Көздің  жасын төккенің.           (  Пияз  ) 

Дөп – дөңгелек  доптай,

Іші  қызыл  шоқтай.

Дәмін  татып  көрсең,

Одан  дәмді  жоқтай.        ( Қарбыз  ) 

Орталықтардың   жауаптарын   тыңдап,  оларды   толықтыру.  Жауап берген орталықтың  жұмысына басқа орталықтың  оқушыларын  қатыстыру.  Басқа орталықтағы   оқушылар жаңа сабақ бойынша   өздері   түсінбеген сұрақтарын   қоюға   болады.  
 

                                 Ой  толғаныс.

Жаңа  тақырыпты  қорыту  үшін  өзіндік    тапсырма  беру. 
 

Білімдерін  бағалау.Сабақ барысында жауап берілген оқушыларға көкөніс пен жемістердің суретін алғандарына қарай бағалау.

6-8 данасына - «5».                                         3-5 данасына - «4».                                   1-2 данасына - «3» 
 
 

Сабақты қорытындылау. Рефлексия.

 
 
 
 

 

 
 

 
 

 
 
 
 

Үйге  тапсырманы деңгейлеп беру.Әңгімені  түсініп  оқу,  күзге  байланысты  өз  қалауларынша  сурет  салу. Буклет жасап келу. 
 
 
 
 
 

Сабақтың тақырыбы: Таза бұлақ.

Сабақтың мақсаты:

1. Қазақтың көрнекі ақын – жазушысы Ы.Алтынсариннің өмірі, шығармашылығы туралы тереңірек таныстыру, әңгіменің тәрбиелік мәнін мәтінге сүйене отырып ашуға үйрету.

2. Оқушыларға бағыт – бағдар бере отырып, өз бетімен жұмыс істеуге, өздігінен қорытынды жасауға машықтандыру, ойлау қабілеттерін дамыту.

3. Әңгіме арқылы еңбек ету, жақсылық жасау, адал, таза болу идеясын бойға сіңіру, еңбекқор, адамгершілігі мол, жақсылықты жаны сүйетін адам болуға тәрбиелеу.

Түрі: Аралас сабақ.

Типі: Дамыта оқыту, СТО технологиялары.

Әдісі: Сұрақ – жауап, әңгімелеу, ой қозғау.

 Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, география, дене шынықтыру, орыс тілі.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушы назарын сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

1, 2 оқушы мазмұнын айтып береді.

2. Сұрақтар бойынша жауап беру:

1) Қария қандай сұраққа жауап берді?

2) Ол неге  сонша қуандым дейді?

3) Өмірінде не нәрсеге қатты кейідім дейді?

4) Қарияға күш, қуат берген не болды?

5) Ол өлген адамның өтінішін қалай орындады?

3. Негізгі ойды қорыту. Мақал айту.

Алтын, күміс тас екен,

Арпа, бидай ас екен.

ІІІ. Оқушы білімін тексеру:

Кел, балалар, оқылық,

Оқығанды көңілге

Ықыласпен тоқылық!

Информация о работе Бастауыш сынып оқушыларына экологиялық тәрбие беру