Автор: Пользователь скрыл имя, 14 Февраля 2013 в 15:53, реферат
Мұғалімнің сабаққа дайындығы 2 бөлімнен тұрады – пәнді оқытуға жалпы дайындық және әрбір сабаққа дайындық.
Пәнді оқытуға жалпы дайындық оқу жоспарын, бағдарламасын оқып-үйреніп, күнпарақтық-тақырыптық жоспар жасаудан және сабақтың материалдық-техникалық базасын – оқу бөлмесін, көрнекі құралдар, ОТҚ, құрал-саймандарды, приборларды т.б. реттеуден тұрады (құралады). Бұл дайындық, әрине, оқу жылы басталмай тұрып жасалады.
Мұғалімнің әрбір сабаққа дайындығы күрделі де жауапты жұмыс.
5.Оқушыларды оқытуға қалыпты жағдайлар жасау қағидасы (тапсырманы орындағанын мадақтау,оқушылардың өмiрлiк тәжiрибесiне сүйену т.б.)
6.Мұғалiмнiң жетекшi ролiндегi оқытуда оқушылардың белсендiлiк, жетiлгендiк, өз бетiнше жұмыс iстеу қағидасы.
7.Көрнекiлiк қағидасы.
8.Жалпы сыныптық,топтық және жеке қалыптық үндестiгiнiң оптимальды қағидасы.
9.Оқытудың нәтижелiгi үшiн қалыпты жағдай жасау қағидасы.
(мектеп- гигиеналық, моральды, психологиялық, эстетикалық)
10.Оқушылардың бiлiмдi меңгеруiн қадағалау қағидасы.
11.Бiлiмнiң нық нәтижесiнiң қағидасы (қатарластарымен қарым-қатынаста, қоғамдық пайдалы еңбекте т.б.)
Сабақ мақсаттары.
1.Бiлiмдiлiк.
Жаңа айғақтарды хабарлау(алғашқы танысу).Жаңа түсiнiк,терминдердi кiрiстiру. Жаңа құбылыс, заң, оның түрлерiн оқыту.
-Iс-әрекеттiң жаңа тәсiлiн меңгеру.
-Бiлiм және дағдыларды жалпылауды қалыптастыру
-Бiлiмдi бекiту, iс-әрекет тәсiлдерi, шешiмдi пайдалана бiлу, қолдану.
-Игерiлген бiлiмдi жаңа байланысқа кiргiзе отырып жалпылау, тереңдету. Меңгерiлген түсiнiктердiң қосымша белгiлерiн оқыту.
-Тiлдiк дағдылар мен лексикалық жұмыстардың орындалуы.
-Бiлiмдi жүйелеу, оқытылған материалды реттеу және пысықтау.
-Бiлiм көздерiнiң жұмыс дағдыларын меңгеру: оқу кiтаптары, анықтамалық әдебиеттер.
2.Дамытушылық:
-Ақыл-ой iс-әрекетiнiң дамуы:талдау,себебiн анықтау,тергеулiк байланыс, салыстыру, дәлелдеу, нұсқа және ұсыныстарды шығару, бiлiмдi жаңа жағдайларға көшiру т.б.өз iс-әрекетiн жоспарлау(жауапты құрастыруда, есептi шешуде, тапсырманы орындауда,iздену iс -әрекетiнде,бақылауды ұйымдастыруда,есеп формуласы мен шартын қайта құрастыруда, мәлiметтердi естен, мәтiннен, хабарландырудан алуда).
-Психологиялық үрдiс:естi жаттықтыру, ойды жинақтау, ойлау, елестету ассоциациясы.
-Өзiне, қоршаған ортаға, мектепке, қоғамдық пайдалы еңбекке, Отанға, әлемге, жалпы адамзат құндылығына нақты сезiм мен қарым-қатынастың дамуы.
3.Тәрбиелiк:
- Орындаушылық , тәртiпшiлiк, көңiл аударушылық, шыншылдық, сенiмдiлiк, жауапкершiлiк, нәтижелiк, эмоциональды бiрқалыптылық, еңбекшiлдiк, iс-әрекеттiң орындалуын жеткiлiктi қамтамасыз ететiн жеке мiнездiң тәрбиеленуi.
- Белсендiлiк, қызығушылық, мақсатқа жете бiлушiлiк, байқағыштық, тұрақтылық, сезiмдiлiк, шешiм қабылдағыштық, танымдылық, өз-өзiне баға беруге қабiлеттi, шығармашылық iс-әрекеттiң орындалуын жеткiлiктi қамтамасыз ететiн жеке мiнездiң тәрбиеленуi.
-Талап қоя бiлушiлiк, өз-өзiн сынай бiлетiн, адамгершiлiгi зор,
сенiмдi, сыпайы және тұрақты, лайықты,
ынталы, татулықты сүйгiш, ынтымақшыл,
өз-өзiн ұстай алатын, сезiмшiл, парасатты
қасиеттердiң алдымен оқушылар, содан
кейiн өндiрiс ұжымда болуын және iс-әрекетiн
жеткiлiктi қамтамасыз ететiн жеке мiнездiң
тәрбиеленуi.
I. Сабақтың мақсатын, мiндетiн нақты қоя бiлу.
А.
1.Пәннiң негiзгi тақырыбын оқушi моделiне сай логикалық түрде
анықтап соның негiзiнде сабақтың мақсаты мен мiндетiн жүйелi түрде анықтай бiледi.
2.Мектептiң мақсаты мен сабақ тақырыбын байланыстыра отырып, сабақ түрiн дұрыс анықтай бiледi.
3.Тақырыптың жоспарды дайындау барысында жалпы және жекелеген сабақтардың тақырыбын жүйелi түрде оқытуды анықтап, осы негiзде қалыпты емес әдiстемелiк шешiмдердi таба бiледi.
4.Оқушы моделiне сәйкестендiре оқытудың диагностикалық мақсатын қоя бiледi.
5.Оқытудың мiндетi мен мақсаты нақты,айқын және балаларға түсiнiктi.
6.Сабақтың нәтижесi мен жетiстiк деңгейiн анықтай бiледi.
Б.
1.Мектеп оқушысының моделiне сай әдiстемелiк ұсыныстарға сүйене отырып, сабақтың мақсаты мен мiндеттер жүйесiн нақтыландыра бiледi.
2.Тақырыптық жоспар дайындау барысында сабақтардың тақырып бойынша бiрыңғайлығын анықтай бiледi.
3.Тақырыптың жоспарды дайындау барысында жалпы және жекелеген сабақтардың тақырыбын жүйелi түрде оқытуды анықтап, осы негiзде қалыпты емес әдiстемелiк шешiмдердi таба бiледi.
4.Оқушы моделiне сәйкестендiре оқытудың диагностикалық мақсатын қоя бiледi.
5.Оқытудың мiндетi мен мақсаты нақты, айқын ж„не балаларға түсiнiктi.
6.Сабақтың нәтижесi мен жетiстiк деңгейiн анықтай бiледi.
В.
1.Сабақ мақсатын өзi анықтамай, аталған пән бойынша жалпы қолданысқа түсiп жүрген әдiстемелiк ұсыныстарды пайдаланып, оны өзiнiң қызметiне лайық бейiмдей бiледi.
2.Сабақ әдеттегiнен, бiр тектi сабақ түрiн анықтау барысында қойылған мақсатқа салғырт қарайды.
3.Оқушылардың дайындық деңгейiн есепке ала отырып мақсаттары айқындалады.
4.Оқытудың мақсаты мiндетi оқушыларға әрдайым жеткiлiктi түрде түсiнiктi бола бермейдi.
5.Сабақ жетiстiгi анықталмаған
Г.
1.Сабақтың мақсаты мен мiндетiн дұрыс қоя бiлуде арнайы әдiстемелiк әзiрлемелердi қажет етедi, сол себептiәдiстемелiк ұсыныстарды еш өзгерiссiз сол қалпында пайдалана бередi.
2.Сабақ түрлерiн анықтай алмайды.
3.Тақырыптық материалдарды
4.Сабақ мақсаты көрсетiлмеген.
II. Сабақтың құрылымын анықтай және ұйымдастыра бiлу.
А..
1.Сабақтың құрылымы оның түрi мен мақсатына сәйкес.
2.Сабақ кезеңдерi бiр-бiрiмен байланысты және логикалық түрде жүйеленген, бiр кезеңнен бiр кезеңге өту барысы проблемалық жағдай немесе проблемалық байланыс арқылы жүзеге асады.
3.Сабақтың басталуы мен аяқталуын дұрыс ұйымдастыра бiледi.
4.Оқушыларды зерделендiре түсе
5.Мұғалiм мен оқушы iс-әрекетiнiң ғылыми ұйымдастырылуы жоғары деңгейде.
Б.
1.Сабақ құрылымы сабақтың түрiне сай .
2.Сабақ кезендерi бiр-бiрiмен байланысты, бiрақ сабақтың әр кезеңiнде логикалық байланыс байкала бермейдi.
3.Сабақтың не басын, не соңын ұйымдастыра бiледi.
4.Уақытты үнемдi пайдалана бiледi, дегенмен сабақтың бiр кезеңнен екiншi кезеңiне, не болмаса қосымша түсiнiктеме беретiн жағдайларда оқу жұмысының төмендеуi байқалады.
5.Мұғалiм мен оқушы ғылыми еңбектерiнiң элементтерiн қолдана бiледi.
В.
1.Сабақ кезеңдерi үнемi логикалық және бiр-бiрiмен тығыз байланысты бола бермейдi.
2.Сабақтың басталуы мен соңын әрдайым ұйымдастыра бiлмейдi.
3.Оқушылар алдында нақты мiндет қоя бiлмегендiктен, сабақ жылдамдығының төмендеуi кездесiп тұрады.
4.Сабақ бiрыңғай сарынмен өтедi, себебi, жеңiлден ауырға қарай жұмыс түрлерi берiлмейдi.
5.Ғылыми ұйымдастыру еңбегiнiң элементтерi үзiк түрде қолданылады.
Г.
1.Сабақ кезендерi үнемi байланыста болмайды және логикалық жүйе жоқ.
2.Сабақтың басталуын,аяқталуын ұйымдастыра алмайды.
3.Сабақ дайындау барысында оның құрылымына уақытты дұрыс үнемдей бiлудi кiргiзбейдi.
4.Сабақ жоспарын немқұрайлы жасайды.
5.Мұғалiм мен оқушы жұмысының ұйымдастырылуы негiзден алшақ.
III. Оқу материалының мазмұнын таңдай бiлу.
А.
1.Оқушы моделiнiң болжамын қалыптастыру үшiн оқу материалын таңдай бiледi.
2.Оқу материалын оқушылардың қызығушылығы мен қажетiне сай байланыстыра бiледi.
3.Тақырып iшiндегi ең негiзгiсiн анықтай бiледi.
4. Сабақ мазмұны оның негiзгi мақсатына және оқушылардың пән бойынша бiлiм деңгейiне сәйкес болуы керек.
5.Оқу материалы арқылы оқушылардың өз бетiнше ойлау қабiлетiн қалыптастыру жолдарын қолданады.
Б
1.Оқушылардың бiлiмдi игеру деңгейлерiн есепке ала отырып,оқу материалын анықтай бiледi.
2.Сабақты өмiрмен және оқушылардың қызығушылығымен байланыстыра бiледi
3.Сабақ мазмұнының негiзгi мақсатқа сай болуы.
4. Сабақ мазмұны оның негiзгi мақсатына және оқушылардың пән бойынша бiлiм деңгейiне сәйкес болуы керек.
5.Оқу материалы арқылы оқушылардың өз бетiнше ойлау қабiлетiн қалыптастыру жолдарын қолданады..
В.
1.Сабақ материалын анықтау кезiнде тек әдiстемелiк ұсыныстар немесе оқулық мазмұнымен шектеледi.
2.Оқу материалын оқушылардың қызығушылығы мен қажетiне сай үнемi байланыстыра бiлмейдi.
3.Тақырыптардың өзектi желiсi байқалмайды,сол себептi оқушылар толық қабылдамайды.
4.Сабақтың алға қойған мақсаты мен мазмұны оқушылардың бiлiм деңгейiне сай емес.
Г.
1.Оқу материалын анықтау барысында оқушылар мұмкiншiлiгiн есепке алмай, оқулық мазмұнын пайдаланады.
2.Оқу материалы өмiрмен және оқушылар қызығушылығымен байланыспаған.
3.Тақырыптың негiзгi жүйесiн анықтай бiлмейдi, жаңа түсiнiктермен жұмыс жасамайды.
4.Оқушылар деңгейiн есепке алмай, сыныптағы барлық балаларға бiрыңғай тапсырма берiледi.
IV . Мұғалiм iс –әрекетiне сараптама.
А.
1.Оқыту жоспарын мектеп жоспарына сәйкес белгiлей бiледi.
2.Мақсатқа жету және оны дәлелдеу үшiн нақты мiндет қоя бiледi.
3.Оқыту барысының алғашқы кезеңiнде бiлiм деңгейiн анықтай бiледi
(болжау тестерi, оқыту үрдiсiнде тестiлер, оқу жылы аяғында қорытынды тест) материалды игеру деңгейiне сәйкес оқытуды ұйымдастыру.
4.Жұмыста жiберiлген ақаулар мен кемшiлiктердi дұрыс анықтай алады және өз бетiнше оларды жою жолдарын iздестiредi.
5.Озық тәжiрибелердi өз қызметiнде шығармашылықпен пайдалана бiледi.
6.Өзiнiң әдiстемелiк деңгейiн үнемi iзденiп жоғарлатып отырады.
Б.
1.Өзiнiң жетiстiктерiн бағалай бiледi.
2.Өз кемшiлiктерiн көре тұра,оны жою жолдарын бiлмейдi.
3.Өзiнiң жұмысында жаңа әдiстердi шығармашылықпен пайдалана бiледi.
4.Сабақ беру барысында әр оқушының мүмкіндiк деңгейiн есепке алып отырады (дифференциалды және жеке түрде)
5.Әдiстемелiк деңгейiн үнемi өсiрiп отырады.
В.
1.Қажеттi жағдайда өз қызметiн сараптап отырады.
2.Ескертулерге құлақ асып,оны жою үшiн қажеттi шешiмдi қабылдай бiледi.
3.Қажеттi жағдайда жаңа әдiстердi пайдалана бiледi.
4.Өз-өзiне сараптама жасау нәтижесi үнемi кездесе, оны тек кейбiр жерлерде ғана байқауға болады.
5. Дифференциалдық және жеке жұмысты оқушылардың мұмкiншiлiгiн есепке алмай-ақ механикалық түрде iске асырады.
Г.
1.Өз-өзiне талдау жасау дағдылары қалыптаспаған,теқ қана нұсқау бойынша жұмыс iстеу қажет деп ойлайды.
2.Өз жұмысын басшылардың нұсқауы мен ғана есеп үшiн талдайды.
3.Жаңа әдiс- тәсiлдерге көңiл бөлмейдi.
4.Әкiмшiлiк, әдiстемелiк бiрлестiктер тарапынан көңiл аударылмаса, өзiнiң шығамаршылық өсуiне назар аудармайды.
V. Оқушылардың iс-әрекетiне талдау.
А.
1.Оқушылар ғылыми терминологияны еркiн меңгерген,терминдерге өз сөздерiмен түсiнiк бере алады.
2.Қалыптан тыс және проблемалық жағдайларда бiлiм қалпын қолдана алады.
3.Өз-өзiне бақылау жасау дағдылары қалыптасқан.
4.Өз беттерiнше бiлiм алып, пiкiрлерiн ортаға сала бiледi.
5.Мектеп бағдарламасынан тыс пәндер бойынша қосымша мәлiметтер алуға талпынады.
Б.
1.Оқушылар ғылыми терминологияны меңгере бiледi.
2.Өз беттерiнше бiлiм алу дағдысы мұғалiм көмегi арқылы ғана қалыптасады.
3.Қалыптан тыс және проблемалық жағдайларда бiлiм қалпын қолдана алады.
4.Өз-өзiне бақылау жасау дағдылары қалыптасқан.
5.Пән бойынша қосымша мәлiмет алуға талаптанады.
В.
1.Оқушылар ғылыми терминологияны меңгергенiмен, әркез пайдалана бiлмейдi.
2.Бiлiм қалпын тұтастай емес, кейбiр жерлерiн ғана қолданады.
3.Өз-өзiн бақылауды үнемi мұғалiмнiң жетекшiлiгiмен iске асырады.
4.Өз бетiнше бiлiм алу дағдысы қалыптаспаған.
5.Мектеп оқулығымен ғана шектеледi.
Г.
1.Оқушылар оқу үрдiсiне қызығушылық танытпайды,тек қана өзiне ұнайтын материалдар кезiнде серпiледi.
2.Жаңа тапсырманы меңгергенне гөрi үйреншiктi тапсырманы ынтамен орындайды.
3.Оқу тапсырмалары талапқа сай толық мөлшерде орындалмайды,өз қателерiн таба бiлмейдi,қайталама, бiр тектi тапсырмалардың өзiнде қате жiбередi, қателердi ойланбастан жөндейдi.
4.Мектеп оқулығымен шектеледi.
ЦЕЛИ ПОСЕЩЕНИЯ И НАБЛЮДЕНИЯ УРОКОВ
1. Проверить, как на уроке осуществляется единство обучения, воспитания и умственного развития учащихся.
2. Проверить, как учитель формирует в процессе обучения научное мировоззрение учащихся.
3. Выявить уровень
научной обоснованности и
4. Проверить работу учителя по реализации на уроке идей политехнизации обучения.
5. Выявить степень
подготовленности учителя к
6. Проверить, как учитель
активизирует мыслительную
7. Проверить работу учителя по осуществлению связи преподавания с жизнью.
8. Проверить, как учитель
9. Изучить работу учителя по
развитию на уроке
10. Выявить уровень
работы учителя по
12. Изучить состояние работы учителя по применению методов развивающего обучения.
13. Проанализировать полноту и эффективность реализации на уроках принципа научности преподавания.
14. Сделать заключение
об эеффективности реализации
на уроке принципа наглядности
15. Выявить оптимальность
сочетания фронтального и
16. Изучить методы работы учителя по стимулированию учебно познавательной деятельности учащихся на уроке.
17. Определить эффективность
сочетания методов словестного,