Автор: Пользователь скрыл имя, 13 Февраля 2012 в 16:49, реферат
Метою даної курсової роботи є дослідження теоретичних та методологічних основ, завдань, естетичного виховання, а також їх реалізація у навчально-виховному процесі загальноосвітньої школи.
ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1.ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ЕСТЕТИЧНОГО ВИХОВАННЯ ШКОЛЯРІВ У ПРОЦЕСІ НАВЧАННЯ 5
1.1. Психолого-педагогічні основи процесу естетичного навчання молодших школярів 5
1.2. Естетична підготовка учнів на уроках англійської мови 11
РОЗДІЛ ІІ. ЕСТЕТИЧНЕ ВИХОВАННЯ ШКОЛЯРА ЗАСОБАМИ МИСТЕЦТВА І ЛІТЕРАТУРИ 18
2.1. Методика виховання засобами образотворчого мистецтва 18
ВИСНОВОК 22
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 24
Естетичне виховання на творах художньої літератури – це розвиток і удосконалення чуття слова, насолода його підкореністю майстру.
Сила літератури у тому, що слово перетворюється у тонкість людських переживань. Сухомлинський писав: "Закохана у красу слова людина стає чутливішою та вимогливішою до естетичного і морального буття навколо себе. Чим тонше чутливість до слова та багатства його відтінків, тим глибше сприйняття юного серця моральних повчань."
На
уроках англійської мови, вивчаючи
твори закордонних
Оскільки
естетичне виховання
Специфічною
особливістю естетичного
Достовірно встановлено, що формальні сторони занять образотворчим мистецтвом мало привабливі для учнів початкових класів. Їх цікавить пошук сутності, зміст візуально спостережуваної події чи сцени, представлених у витворі мистецтва. Найбільш прийнятними об’єктами для образотворчого мистецтва дітей являються жанрові сцени, подій повсякденного життя (набагато більше, ніж “нереальні”, казкові події, які дітьми обов’язково “осучаснюються”) і в рівній, якщо не в більшій, мірі – об’єкти природи: листочки, квіти, комахи, життя тварин, явища природи в природному ландшафті.[5,с.289]
Основною задачею уроків образотворчого мистецтва з дітьми молодшого шкільного віку являється збагачення і уточнення дитячих уявлень про предмети і явища природи, про навколишню дійсність, про життя людей, про Україну. Заняття мистецтва в цьому віці мають яскраво виражений пізнавальний характер. Головне тут – накопичення і художнє узагальнення фактів, пізнання в образній формі закономірностей середовища.
Початковий період образотворчої діяльності дітей характеризується дійовим відношенням до зображення і до навколишніх речей. Діти виявляють особливу зацікавленість до того, як влаштований предмет, з яких частин він складається, як він діє, яку роль він виконує в реальному світі. Малюнок молодшого школяра – майже завжди зображення події, а також вираження ролі самої дитини в цій події. “Дієвість” безпосередній динамізм характерні також для вибору і використання дітьми художніх матеріалів. Тому, з одного боку, істотне місце на заняттях повинно бути відведене безпосередньому зверненню дітей до елементів дійсності (гілочки, листочки, квіти, різноманітні предмети побуту), з іншого боку – активній роботі з такими художніми засобами і матеріалами, які дозволяють “діяти”, тобто замальовувати, різати, ліпити, будувати: робота з пером і тушшю, олівцями, пензлем та фарбами, ліпка, аплікація, вирізування, склеювання, конструювання і т.д.[18]
Ці види роботи повинні зайняти міцне місце на заняттях образотворчим мистецтвом з молодшими дітьми поряд із традиційним «малюванням».
Головну
й основну групу методів
Ми
пропонуємо до вашої уваги конспект
інтегрованого уроку з
Інтегрований урок з образотворчого мистецтва та англійської мови
Тема: Відбитки готових природних форм.
Цілі: 1) вчити дітей робити відбитки з готових природних матеріалів,
2)
досягати врівноваженості
3)
розвивати кольоровідчуття ока,
4)
виховувати акуратність під
5) повторити назви кольорів, пір року англійською мовою;
6) розвивати навички й вміння усного мовлення англійською мовою.
Хід уроку
І Організаційний момент. Підготовка робочих місць.
- Good morning, children! Sit down, please. Look at your desks. Did you prepare everything? Check it.
ІІ Актуалізація опорних знань.
It rains in autumn
All day long. The sky is grey. The wind is strong |
This is a season when fruit
is sweet,
This is a season when friends meet, This is a season when leaves fall down Red, orange, yellow, brown. |
Yellow, red and green and
brown, See, the little leaves come down. Dancing, dancing in the breeze, Falling, falling from the trees |
ІІІ Робота над темою урока.
- Can you guess from what tree is this leaf?
- What kind of trees do you know? (Apple tree, cherry tree, pear tree, apricot tree, peach tree).
2) Практична діяльність вчителя і учня.
Послідовність виконання композиції.
- Підберіть листочки з чіткими прожилками. Нижній бік листка (the lower part of the leaf) покрийте фарбами теплих кольорів (warm colours). Потім прикладіть до чистого аркуша паперу (put it to the clean (white) sheet of paper), злегка притискаючи рукою (press it) . На папері залишиться відбиток (imprint). У такий спосіб можна створити візерунки, орнаменти (ornaments).
3)
Практична діяльність самих
- Let’s try to do this work ourselves. Use different kinds of leaves. Давайте прокоментуємо наші дії англійською мовою. (We are painting the lower part of the leaf with yellow paint, then we are pressing it to the white sheet of paper and then we get the imprint of the leaf). А хто згадає як ввічливо попросити англійською мовою у товариша фарби чи олівець? Давайте уявимо, що ми потрапили до Великобританії, і вашими товаришами по парті стали діти з цієї країни. Запитайте як їх звуть (англійською мовою) і попросіть показати вам їхні роботи. Але спочатку давайте пригадаємо разом як можна це сказати англійською мовою. Хто найкраще впорається із завданням, той отримає чудовий осінній букет і матиме право провести фізкультхвилинку на уроці.
Фізкультхвилинка. (Супроводжується рухами)
Stand up! Stand still!
Hands on your chest!
Hands on your hips!
Hands on your knees
And then on your legs, please!
Hop on your right foot!
Hop on your left foot!
And turn around!
Діти виконують завдання у процесі якого спілкуються один з одним.
IV. Підсумок уроку. Виставка робіт.
Висновки.
Впровадження уроків образотворчого мистецтва
в естетичне виховання школярів отримує
схвалення учнів як ефективний шлях до
розширення мовленнєвої практики. Досвід,
проаналізований вище, переконливо свідчить,
що запропонований підхід до навчання
сприяє розвитку чуттєво-емоційного сприймання
навколишнього світу, допомагає гармонійному
оволодінню іноземною мовою у процесі
власної творчості.
Згідно поставлених завдань були досліджені основи естетичного виховання, опрацьовані літературні джерела, досліджено методи естетичного виховання.
Отже, у широкому сенсі під естетичним вихованням розуміють цілеспрямоване формування в людині його естетичного ставлення до дійсності. Це специфічний вид суспільно значимої діяльності, здійснюваної суб'єктом (суспільство і його спеціалізовані інститути) стосовно об'єкта (індивід, особистість, група, колектив, спільність) з метою вироблення в останнього системи орієнтації у світі естетичних і художніх цінностей у відповідності зі сформованими в даному конкретному суспільстві уявленнями про їхній характер і призначення. У процесі виховання відбувається прилучення індивідів до цінностей, переклад їхній у внутрішній духовний зміст шляхом інтеріоризації. На цій основі формується і розвивається здатність людини до естетичного сприйняття і переживання, її естетичний смак і уявлення про ідеал. Виховання красою і через красу формує не тільки естетико-ціннісну орієнтацію особистості, але і розвиває здатність до творчості, до створення естетичних цінностей у сфері трудової діяльності, у побуті, у вчинках і поведінці і, звичайно, у мистецтві.
Цілком
зрозуміло, що естетичне виховання
гармонізує і розвиває всі духовні
здібності людини, необхідні в
різних областях творчості. Воно тісно
зв'язано з моральним
Чому ми наполягаємо на організації естетичного виховання саме в процесі вивчення іноземної мови? По-перше, іноземна мова сама по собі має величезний естетичний потенціал (йдеться про інтонаційний і лінгвокультурологічний аспекти). По-друге, при навчанні іноземної мови викладач має можливість формувати на заняттях художню культуру особистості учнів у єдності знань, ціннісних орієнтацій, смаків, ідеалів; впливати на підвищення рівня естетики поведінки, орієнтованої на “діалог культур”, повагу до точки зору співрозмовника, толерантне ставлення до партнера; розвивати творчі здібності учнів (особливе значення мають творча ініціатива, творча уява, подолання стереотипів тощо).
Основні напрями естетичного виховання учнів у процесі вивчення іноземної мови моделі “Естетичне виховання учнів засобами іноземної мови”), гармонійна взаємодія яких сприяє ефективності виховного й освітнього процесу. Це такі аспекти, як: 1) інтонаційно-образний; 2) лінгвокультурологічний; 3) опора на використання програм поліхудожнього розвитку; 4) підтримка самостійної творчості учнів; 5) комунікативний аспект.