Автор: Пользователь скрыл имя, 20 Ноября 2012 в 05:25, контрольная работа
Ділова гра-засіб моделювання різноманітних умов професійної діяльності (включаючи екстремальні) методом пошуку нових способів її виконання. Ділова гра дозволяє знайти рішення складних проблем шляхом застосування спеціальних правил обговорення, стимулювання творчої активності учасників як з допомогою спеціальних методів роботи (наприклад, методом «Мозкового штурму», так і за допомогою модеративний роботи психологів-ігротехників, що забезпечують продуктивне спілкування.
Ділова гра
Ділова
гра-засіб моделювання
Мета:
-Активізація та закріплення знань учнів, набутих при вивченні даної теми;
- Аналіз, синтез, інтерпретація матеріалу в ході даного уроку;
-Практичне застосування отриманих знань, планування ходу дій.
Основне завдання:
• вироблення навичок прийняття практичного рішення на ігрових етапах «створіння» і «розвитку діяльності» підприємства .
Урок - КВК.
Основними цілями і завданнями такого уроку є:
· Узагальнення
та систематизація знань учнів з
даної теми - явища, процеси і закономірності;
· Розвиток здібностей узагальнювати
і систематизувати вивчений матеріал;
· Пояснення закономірностей і процесів;
· Встановлення причинно-наслідкових
зв'язків;
· Будувати графіки;
· Розвиток мислення учнів та їх творчих
здібностей;
· Формування грамотної усного мовлення;
· Виховувати в учнів почуття товариства,
вміння роботи в колективі; відповідальності
і самостійності;
· Розвивати пізнавальний інтерес до предмета.
Урок полягає в тому, що групу учнів необхідно
розділити на команди, в кожній з якої
вибирається капітан. Переможцем буде
вважатися той, у кого буде більше правильних
відповідей на запропоновані завдання.
Правильність і повноту відповідей визначає
спеціальна рахункова комісія, що складається
з викладачів, батьків учнів або старших
товаришів.
Завдання для такого уроку можуть бути
різними. Це може бути рішення завдань;
фронтальне опитування членів команд
по черзі; відгадування ребусів, кросвордів,
виявлення закономірностей; пошук зайвих
слів і їх виправлення; демонстрація домашнього
завдання, попередньо даного викладачем
по вибраній темі; розігрування сценок
і т.п .
Урок - конкурс.
Проведення такого уроку дозволяє:
· Перевірити міцність засвоєння теоретичних
знань, практичних умінь і навичок за весь
курс навчання;
· Систематизувати знання учнів;
· Формувати в учнів сумлінне ставлення
до праці, свідоме ставлення до виконання
трудових завдань;
· Виховувати волю до перемоги;
· Прищеплює учням інтерес до обраної
професії;
· Розвивати в учнів самостійність мислення,
творчу ініціативу і активність.
Завдання для такого уроку можуть бути
приблизно такими ж, як і для уроку - КВК
.
Урок - конференція.
Навряд чи варто доводити, що найбільш
надійним свідченням освоєння досліджуваного
матеріалу є здатність учнів вести бесіду
по конкретній темі. У даному випадку доцільно
проводити урок-конференцію. Урок-конференція
- це своєрідний діалог з обміну інформацією.
На такому уроці, як правило, учні опановують
певною кількістю частотних кліше і користуються
ними в автоматичному режимі. Оптимальне
поєднання структурної повторюваності
забезпечує міцність і свідомість засвоєння.
У залежності від поставлених завдань тема уроку може включати окремі підтеми. У всіх цих випадках ми маємо справу з обміном значущою інформацією. У такій ситуації логічно вдаватися до елементів рольового діалогу. Така форма уроку вимагає ретельної підготовки. Учні самостійно працюють над завданням за рекомендованою викладачем літератури, готують питання, на які хочуть отримати відповіді. Підготовка і проведення уроку подібного типу стимулює учнів до подальшого поглиблення знань в результаті роботи з різними джерелами, а також розширює кругозір.
Урок-сюрприз
Особливістю даного уроку полягає
в тому, що учні не знають які завдання
їх очікують, для цього використовуються
спеціально приготовані скриньки з питаннями,
«чорні» ящики, конверти і т.д.
Цілі такого уроку такі:
· Узагальнити знання учнів про поняття,
показати їх значення, взаємозв'язок;
· Розширити кругозір, словниковий запас
через історичні відомості про величини,
повторити старовинні одиниці маси, довжини,
часу;
· Виявити наявні знання і поняття процесів,
явищ на рівні власного життєвого досвіду;
· Виховувати активність, самостійність.
Урок - аукціон.
Цей урок будується як повторительно-узагальнюючий
з акцентом на показ практичної значущості
вивчених питань - в цьому і мета
уроку.
Ми розглянули тільки найбільш поширені
нестандартні уроки. При плануванні і
проведенні таких уроків викладач може
вносити власні корективи виходячи з обраної
теми для проведення уроку і здібностей
учнів, також викладач, покладаючись на
свою фантазію і досвід, може спланувати
власний інноваційний урок, який буде
мати місце в системі професійного навчання.
У даній роботі зупинимося на детальному
розгляді і плануванні такого інноваційного
уроку як ділова гра.
Ділова гра як одна з форм інноваційного уроку.
Пропонується кілька визначень, що
відображають можливі функції ділової
гри:
* Ділова гра - це аналіз ситуації, в яку
включені зворотній зв'язок і фактор часу.
* Ділова гра - пристрій для відтворення
процесів узгодження господарських інтересів.
* Ділова гра - це групова вправа з вироблення
послідовності рішень в штучно створених
умовах, що імітують реальну виробничу
обстановку.
* Ділова гра - це своєрідна система відтворення
управлінських процесів, що мають місце
в минулому або можливих у майбутньому,
в результаті якої встановлюється зв'язок
і закономірності існуючих методів вироблення
рішення на результати виробництва в даний
час і в перспективі.
* Ділова гра - це творіння ігрового образу
у ході іманентного подолання добровільно
прийнятих правил.
Для осмисленого застосування ділових
ігор необхідно з'ясувати їх сутність,
зрозуміти відмінність дитячої ігри та
ігри діловий. Якщо в першій дотримання
правила займає головне місце, то в другій
правила є лише вихідним моментом, на основі
якого будується вільне ігрове поведінка.
Гра присутній там, де необхідно вийти
за межі схем.
Основні атрибути ділових ігор:
1. Гра імітує той чи інший аспект цілеспрямованої
людської діяльності;
2. Учасники гри отримують ролі, які визначають
відмінність їхніх інтересів і спонукальних
стимулів у грі;
3. Ігрові дії регламентуються системою
правил;
4. У діловій грі перетворюються просторово-часові
характеристики модельованої діяльності;
5. Гра носить умовний характер;
6. Контур регулювання гри складається
з наступних блоків: концептуального,
сценарного, постановочного, сценічного,
блоку критики і рефлексії, суддівського,
блоку забезпечення інформацією.
Більш повне і конкретне уявлення можна
отримати на основі знайомства з типологією
ділових ігор та розгляду окремих ігор,
що ілюструють цю типологію. Одномірні
класифікації проводилися за такими критеріями:
а) за модельованого об'єкту - загальні
управлінські та функціональні (імітація
виробничої, фінансової діяльності);
б) за наявності взаємодії - інтерактивні
і не інтерактивні;
в) за конструктивними особливостями -
прості і складні;
г) за однозначності виграшу - жорсткі
і нежорсткі;
д) за наявністю випадкових подій - детерміновані
і стохастичні [3].
Класифікація ділових ігор:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
При розробці
ділової гри можна виділити наступні
етапи:
1. Проблематізація і тематизация.
2. Визначення типу за призначенням (для
навчання, в дослідницьких цілях, для прийняття
рішень, проектування, з кадрових питань).
3. Виділення метою конструювання.
4. Аналіз головних закономірностей - зв'язків,
відносин, в моделюється діяльності, виходячи
з проблеми, що лежить в основі гри.
5. Виділяються ігрові одиниці і функції.
На основі цієї роботи створюється сценарний
план, і продумуються ігрові події.
6. Створюється перелік рішень, які можуть
приймати гравці. На даному етапі визначені
основні точки, на яких базується проста
гра.
7. Формулювання правил, розподіл ролей
серед гравців.
8. Формулювання системи штрафів і заохочень,
визначення критеріїв виграшу. Результати
гри можуть бути очевидні, виражені кількісно,
і можуть оцінюватися експертами.
Висновки по I чолі:
У ході вивчення теоретичних основ використання
інноваційних уроків, ми розглянули найбільш
часто застосовуються в практиці професійного
навчання інноваційні уроки. Дали їм коротку
характеристику, виявили цілі, зміст і
передбачувані результати. І таким чином
на основі всього вище викладеного прийшли
до висновку, що застосування інноваційних
уроків не завжди є кращим варіантом проведення
уроку. Інноваційні уроки найбільш логічно
застосовувати для повторення, засвоєння
і закріплення пройденого матеріалу, а
не для вивчення нового. Також розглянули
такий інноваційний урок як ділова гра.
І прийшли до висновку, що ділові ігри
можуть застосовуватися не тільки для
активізація, закріплення та узагальнення
знань учнів, але і для застосування отриманих
знань в поставлених умовах уроку при
плануванні послідовності дій.
Проектування і методика проведення
ділової гри на уроці “Матеріалознавство
швейного виробництва “ по темі «Склад,
будова та властивості тканин».
Планування ділової гри.
Головними цілями проведення ділової
гри наступні:
1. узагальнення, активізація та закріплення
знань учнів, набутих при вивченні теми
«Склад, будова та властивості тканин»;
2. аналіз, синтез, інтерпретація матеріалу
в ході ділової гри;
3. практичне застосування отриманих знань,
планування ходу дій.
4. розвиток навичок учнів по роботі в групі,
співробітництво, взаємна допомога;
Основне завдання:
-вироблення навичок прийняття практичного
рішення на ігрових етапах «створіння»
і «розвитку діяльності» підприємства.
Час проведення ділової гри:
Оптимальним часом для проведення гри
в нашому випадку це кінець чверті або
півріччя. Так як урок є уроком - узагальненням,
то й найкращому методом оцінки вже наявних
знань, які учні отримали в результаті
вивчення цієї теми.
Кількість і склад учасників:
1) 25 учнів першого курсу, які розбиваються
на 3 групи (по 8-9 чоловік), кожній з яких
надається назва:
· Підприємства N.
· Підприємства Х.
· Підприємства Y.
2) Експертна комісія, в особі учнів другого
та третього курсів, а також викладачі,
чиї предмети мають безпосередній зв'язок
з темою гри.
3) Головною дійовою особою, яка буде задавати
ритм і хід гри є викладач, його роль у
грі - замовник, який прибув до нашого міста
з певною метою - вибрати партнера для
співпраці.
Додаткові моменти організації ділової
гри, необхідні для її проведення.
- Для того що б дана ділова гра пройшла
не тільки як урок для різноманітності
навчального процесу, а все ж і як урок
узагальнення навчального матеріалу,
учням заздалегідь дається завдання повторити
весь матеріал, пов'язаний безпосередньо
з класифікацією тканин по їх волокнистому
складу,вплив волокнистої сировини
на зовнішній вигляд і властивості тканин,
будова пряжі, її вплив на властивості
і зовнішній вигляд тканин,основні види
ткацьких переплетінь, їх властивості
та способи визначення.
Обстановка
в класі повинна бути відповідною:
столи необхідно розставити так
що б чітко простежувалося їх поділ
на 3 групи. На кожен стіл необхідно зробити
табличку з назвою, в якій надалі вказується
склад учнів.
- На дошку можна повісити різні засоби
навчання, наприклад: плакат« Гігроскопічні
властивості волокон» або схеми «Основні
поняття про довжину волокна; лінійну
щільність; розривну навантаженість; подовження;
тертя; стійкість волокон до стирання
»
- Для
спонукання учнів до активної
діяльності за правильні
План - конспект ділової гри на уроці
“Матеріалознавство швейного виробництва
“ Дисципліна: матеріалознавство.
Тема: «Склад, будова та властивості тканин».
Мета: узагальнити та закріпити в учнів
наявні знання про поняття склад, будова
та властивості тканин.
Хід
уроку:
- Організаційна частина (5 хв). У вступному
слові перед учасниками гри ставляться
завдання, представляються керівники
та організатори гри, ого лошується її програма .
Разом iз науково-технiчним прогресом змiнюються потреби суспiльства. Саме це є найважливiшою причиною уваги до проблем професійно-технічної освiти. Сучасне виробництво вимагає вiд робiтника глибоких рiзностороннiх знань. Тому актуально звучать слова передових робiтникiв про те, що вони здобувають вершини майстерності не лише руками, але й роботою думки.
Підготовка до проведення ділової гри (5 хв). Групам учасників пропонується витягнути, з трьох запропонованих варіантів, своє підприємство:
підприємства N., що грунтуються на виробництві тканин з натуральних волокон;
підприємства X., що грунтуються на виробництві тканин з волокон хімічного походження;
підприємства Y., що грунтуються на виробництві тканин з синтетичних волокон;
і займають відповідні місця в класі. Назва підприємств учасники придумують самі і вписують його на табличку, наявну на кожному столі.
- Проведення ділової гри (30 хв).
Суть
гри полягає в наступному, замовник,
який приїхав до нашого міста
бажає налагодити поставки продукції
(тканини) для виробництва шкільної форми
для дівчаток молодшого шкільного віку
на своє підприємство.Але для того, щоб
визначити, з яким підприємство йому краще
співпрацювати, кожному підприємству
належить виконати запропоновані завдання.
Перший тур. «Питання - відповідь» (10 хвилин).
Тут замовник пропонує підприємствам
пройти якусь перевірку наявних знань,
що б упевнитися, що тут працюють справжні
фахівці, компетентні в даній сфері виробництва.
Пропонується 9 питань по темі, на які потрібно
усну відповідь. Запропоновані питання
не повинні викликати труднощі у команд,
так як вони є основними у вивченні теми
«Склад, будова та властивості тканин».
Команди відповідають на них по черзі,
у разі все ж незнання правильної відповіді
або неповного відповіді надається можливість
відповісти або доповнити іншій команді
і отримати додаткові очки.
Питання:
1) Загальні відомості про текстильні волокна,
їх основні властивості та характеристики.