Автор: Пользователь скрыл имя, 19 Декабря 2012 в 20:33, курсовая работа
Соціальне замовлення сучасного суспільства полягає у формуванні особистості, яка здатна самостійно знаходити, оцінювати та використовувати одержану інформацію, досліджувати та аналізувати явища навколишнього світу. Тому на сучасному етапі розвитку освіти домінуючою в організації навчально-виховного процесу має бути переорієнтація стратегії навчання та виховання на обдарованість, здібності, інтереси учнів. У світлі цих завдань першочергового значення набуває проблема вдосконалення методики розвитку здібностей школярів з використанням нових технічних засобів навчання, зокрема комп’ютера, з метою підвищення якості навчання, досягнення якісно нового освітнього рівня.
Психолого-педагогічна та медична служби шкіл проводять комп’ютерні консультації та поради для батьків з метою надання допомоги батькам у вихованні та збереженні здоров’я дітей.
Нижче описано приклад використання комп’ютера на уроках фізики/
Тема уроку: узагальнення та систематизація знань з теми «Кванти світла. Фотоефект та його закони».
Мета уроку
Навчальна: перевірити закони фотоефекту за допомогою віртуального комп’ютерного експерименту; продовжити пояснення експериментальних закономірностей фотоефекту за допомогою квантової теорії та перевірити теоретичні знання учнів і їх розуміння основних закономірностей.
Розвивальна: розвивати творчі здібності учнів, практичні навички роботи учнів із комп’ютером, з проведенням комп’ютерного експерименту та вміння аналізувати одержані результати.
Виховна: продовжувати виховання зацікавленості до вивчення фізики, впевненість у своїх силах, цілеспрямованість, уважність, зосередженість, бажання допомогти товаришу.
Обладнання:
Фотоелементи, гальванометр, напівпровідниковий фотоелемент, таблиці, комп’ютерна програма «Фізика», електронні презентації, програма «Відкрита фізика», тестова програма TestCient, програма для роботи в мережі NetMeeting, програма побудови графіків Advanced Grapher.
Тип уроку: урок-дослідження, урок узагальнення і систематизації знань.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Оголошення теми та мети уроку.
2. Постановка перед учнями засобхв та методів до-сягнення мети уроку.
3. Проведения шструктажу з ТБ.
II. Актуалізація опорних знань
Для узагальнення та систематизації знань з розділу «Світлові кванти» учні приготували електронні презентації основних тем даного розділу. Учні представляють по черзі свої презентації та коментують основні моменти, що відображені на слайдах (див. рис. і-6). Шд час пояснения слайдів презентацп вь дбуваеться трансляция по локальнш мережі за допо-могою програми КеШеетапёі.
III. Проведения доелвдження
Шсля представления та пояснения презентаций учням лропонуеться виконати завдання для пвдтве-рдження закотв фотоефекту з використанням ком-п'ютерноі програми «Ввдкрита фізика». Для цього учням роздаються завдання, де необхвдно, користую-чись заданими вхвдними даними, провести комп'ю-терний вартуальний дослвд для дослвдження закошв фотоефекту. Шсля цього необхщно побудувати графш та зробити висновок на шдтвердження даноі законо-мірності. Методику проведения кожного дослвду уч-ш пояснюють, використовуючи комп'ютер учителя та транслюючи проведения вимхрювань по мережі з до-помогою програми Nе^Мее^^п§■.
Завдання для проведения дослвдження
Користуючись віртуальною експериментальною установкою (рис. 7), провести таш доелвдження.
Завдання і
Перевірка і закону фотоефекту: доелвдити залежтсть струму насичення іН ввд потужкості випромшю-вання Р. При постшнш довжині хвилі змшюеться потужтсть Р й за допомогою вольт-амперноі характеристики визначаеться значения Тн. За отриманими результатами побудувати графш ін=іи(Р). Поясни-ти і закон фотоефекту на основі квантовоі теорп.
Заповнити таблицю:
Завдання2
Переварка 2 закону фотоефекту: залежтсть максимально].' кшетичноі енергц фотоелектрошв ввд ча-стоти випромшювання. Знайти залежтсть затриму-ючоі різнищ потенщалтв II3 ввд довжини хвилі випромшювання.
Залежтсть іі3=Хі3(Х) перетворити в залежтсть Ек=Ек{Ну). Побудувати графшЕ^Е^Нр) (_Ек= е * і/3). Пояснити отриману залежтсть з погляду квантовозі теорц. Заповнити таблицю:
Завдання3
Перевірка 3 закону фотоефекту: наявтетъ чер-воноі межі для будь-якого металу. Для цього вис-тавити значения напруги і7=0 В і визначити мак-симальну довжину хвилі5 зя якоі где можливий фотоефект. За певною довжиною хвилі Атах розра-хувати роботу виходу і мітмальну частоту ^тіп. Пояснити наявшеть червоноі межі за допомогою рі-вняння Ейнштейна. А А 6,62-Ю-»-3-і0і і0_и
А, 5,82-і0-
г Я■ і О8
А, =582«.м,уюі„= — = —--------- = 5-і0" (Гц).
А, 5,82-і0-
(Додаткове завдання. Використовуючи віртуа-льний експеримент, побудувати вольт-амперну характеристику фотоефекту та порівняти з одержаним на графжу експериментальноі установки.)
Графачну залежтсть учт будують у зошитах та використовують комп'ютерну програму Абуап-сесЮгарпег.
IV. Розв'язування задач
Розв'язати задач: з електронного поехбника «Фхзи-ка іі» та дати правильт ввдповвд на запропоноват варханти.
Наявність спеціально розроблених програм, які мають навчально-інформаційну мету, або тестових, контролюючих програм дає можливість зберегти час у процесі узагальнення й повторення та полегшити працю вчителя.
Таким чином, використання ЕОМ можливе на різних етапах уроку. За рівнем (повнотою) комп’ютеризації виділяють два типи навчальних занять: 1) з елементами комп’ютеризації та 2) цілковито комп’ютеризовані. Для першого, як свідчать наведені вище приклади, характерне епізодичне застосування ЕОМ для розв’язання окремих завдань уроку: перевірки домашніх завдань, набуття нових знань, формування нових умінь, закріплення вивченого, виконання тренувальних вправ, контролю. Для другого типу навчальних занять - тривала робота з комп’ютерами для досягнення далекосяжних цілей.
Проаналізувавши досвід використання комп’ютера у процесі
проведення уроків з різних предметів,
сформулюємо деякі загальні положення.
Перш за все, вважаємо, що методика застосування
комп’ютера на уроках з різних предметів
не може бути однаковою. Зміст навчального
предмета, різні можливості педагогічних
програмних засобів, різний фаховий рівень
підготовки вчителів у галузі комп’ютерних
технологій впливають на методичні прийоми
використання комп’ютера. Вирішальне
значення мають також вікові особливості
учнів. Тому для досягнення найкращого
ефекту необхідно враховувати весь комплекс
чинників.
Комп’ютер у школі використовується в найрізноманітніших аспектах. В деяких школах він відіграє важливу роль лише як засіб оперування різними прикладними задачами, а в інших закладах йому належить центральна роль і в управлінні, і в навчанні. Це, передусім, зумовлено різним рівнем володіння компютерними технологіями вчителів, адже не всі вчителі мають рівні можливості їх освоїти. Відповідно і рівень їх застосування на уроці – різний. Але слід зазначити, що зараз працює програма «Intel® Навчання для майбутнього», яка допомагає всім учителям у вирішенні багатьох недоліків.
Також суттєвим є те, що на ефективність використання комп’ютера в навчанні впливає рівень забезпеченості комп’ютерними класами навчальних закладів. Кожна школа прагне побудувати такий розклад, щоб компютер використати повною мірою для всіх учнів.
Важливим аспектом кожного предмету є його індивідуальність та самостійність. Тому й використання комп’ютерної техніки кожним предметом має свої особливості та межі.
Широке впровадження в навчальний процес комп’ютерної підтримки відкриває перспективи щодо розширення та поглиблення теоретичної бази знань і надання результатам навчання практичної значущості, інтеграції навчальних предметів і диференціації навчання відповідно до запитів, нахилів та здібностей учнів, інтенсифікації навчального процесу й активізації навчально-пізнавальної діяльності, збільшення питомої ваги самостійної навчальної діяльності дослідницького характеру, розкриття творчого потенціалу учнів і вчителів з урахуванням їхніх позицій та вподобань, специфіки перебігу навчального процесу.
При цьому насамперед йдеться про вбудовування комп’ютерів у діючі дидактичні системи, гармонійне поєднання традиційних та комп'ютерно-орієнтованих методичних систем навчання.
Надаючи потужні й універсальні способи отримання, опрацювання, зберігання, передавання, подання різноманітної інформації розкривають широкі можливості щодо істотного зменшення навчального навантаження і водночас інтенсифікації навчального процесу, надання навчально-пізнавальній діяльності творчого, дослідницького спрямування, яка природно приваблює дитину і стимулює бажання працювати, набувати нових знань.
Разом з тим виникає низка проблем, пов’язаних із впровадженням комп’ютерних технологій. З одного боку, життя диктує потребу оволодіння дітей комп’ютерною грамотністю якомога раніше, ніж передбачається існуючими навчальними планами і програмами. Тому (дуже часто) учні спочатку знайомляться з комп’ютером вдома через різні ігрові програми, що стає їм перешкодою з приходом до школи, де вимагається зовсім не те, що вони набули вдома. З іншого боку, слід пам’ятати про небезпечні хвороби, які викликає тривала робота за комп’ютером. Тому також слід враховувати застереження санітарно-гігієнічних служб проти передчасного і необґрунтованого впровадження комп’ютерів у навчальний процес.
Також небезпека полягає в передчасному моделюванню реальних об’єктів і абстрагування від конкретики у разі недостатньої бази спостережень і життєвого досвіду, намагання випередити природний процес фізичного та розумового розвитку дітей, що може призвести до втрати ними відчуття реальності оточуючого світу, згубного формалізму, коли за, здавалося б, наявними знаннями відсутня їх сутність.
До того ж, як свідчать міжнародні дослідження, результати яких обговорювалися на VI Всесвітній конференції FIР «Комп’ютери в освіті» (липень 1995 р., Великобританія), «можливості формування систематичних комп'ютерних знань у початковій школі дуже низькі». Це ще раз застерігає вчителів від передчасного застосування комп’ютерів у навчальному процесі.
Виходячи з вищесказаного, слід зауважити, що одним із найвагоміших аргументів на користь використання комп’ютерних засобів у навчальному процесі чи проти них має бути такий: комп’ютер, як і будь-які інші засоби навчання, слід використовувати тільки тоді, коли таке використання дає незаперечний педагогічний ефект. Треба віднайти ту золоту середину, коли комп’ютер буде максимально корисним і водночас мінімально шкідливим у процесі навчання.
Істинна комп’ютерна грамотність означає не тільки вміння використовувати комп’ютер і комп’ютерні ідеї, але й знання, коли це слідує робити (Сеймур Пайперт).
Информация о работе Ефективність використання комп’ютера в навчальному процесі