Автор: Пользователь скрыл имя, 25 Апреля 2013 в 20:22, реферат
Мета: розповісти учням про Південний берег Криму як своєрідну зоні України, його місцерозташування, клімат, формувати уявлення про різноманітність рослинного і тваринного світу та його збереженні; дати поняття про Крим як всеукраїнської оздоровниці; розвивати мислення, мовлення, уяву, увагу, правильне уявлення про навколишній світ, забезпечити власну активність учнів, розвивати вміння переробляти інформацію для отримання певного продукту; виховувати любов до природи України, її багатства, екологічну культуру.
Тема: Південний берег Криму.
Мета: розповісти учням про Південний берег Криму як своєрідну зоні України, його місцерозташування, клімат, формувати уявлення про різноманітність рослинного і тваринного світу та його збереженні; дати поняття про Крим як всеукраїнської оздоровниці; розвивати мислення, мовлення, уяву, увагу, правильне уявлення про навколишній світ, забезпечити власну активність учнів, розвивати вміння переробляти інформацію для отримання певного продукту; виховувати любов до природи України, її багатства, екологічну культуру.
Обладнання: карта природних зон України, мультимедійні презентації, ілюстрації із зображенням рослин і тварин, занесених до Червоної книги України, гербарій, відеоматеріал, картки для роботи в групах.
Хід уроку
І. Організація класу. (1 хв.)
- Добрий день! Я зібрала вас сьогодні, щоб повідомити про те, що наш телеканал починає цикл телепередач про мальовничі куточки України. На нас чекає дуже серйозна, кропітка і цікава робота. Кращі творчі проекти і кращі відділи будуть нагороджені.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- А зараз у телецентрі закінчується випуск «Новин», і я прошу ведучих «Прогнозу погоди» приготується до виходу в ефір.
1. Гра «Прогноз погоди» (1 хв.)
Сьогодні 21 березня на території міста Умань весь день буде хмарним, без опадів. Температура -2 ° +4 ° С. Вітер східний, помірний.
- А що розкажуть народні синоптики?
2. Народний календар (2 хв.)
За народним календарем 21 березня — день весняного рівнодення. День рівняється з ніччю, а згодом і випереджає її.
Рано-вранці
встає над землею красуня-зоря,
закутана туманом. Згодом
- Вже завтра ми розпочинаємо підготовку до роботи над телепередачами. Кожен відділ отримає своє завдання, і оператор з автором програми відправляться у відрядження. А куди саме, ви дізнаєтеся, відгадавши природну зону, в якій розташований об'єкт вашої майбутньої передачі. Об'єкт передачі виберіть самостійно. Аргументуйте свій вибір.
(Кожна група отримує свій конверт із завданням).
Дидактична гра «Дізнайся природну зону». (5 хв.)
На картках опис вивчених природних зон. Нижче об'єкти, один з яких потрібно вибрати відповідно природній зоні.
Ця зона славиться красою річок, озер, луків. Клімат м'який, без різких перепадів температури. Літо тривале, тепле, зима сніжна, з невеликими морозами і значними опадами. Рослинність різноманітна. Велика кількість рослинності та іншого корму впливає на різноманітність тваринного світу.
(Зона мішаних лісів)
Ця зона розташована на рівнині з пагорбами. Літо тут тепле, зима прохолодна. Найбільше багатство зони - її родючі грунти. Особливість зони - чергування широких степових територій із ділянками листяних лісів. Ліси займають невелику частину території. У цій зоні потужні приміські агропромислові комплекси.
(Лісостеп)
Погодні умови зони - нетривала зима з невеликими морозами і незначною кількістю опадів, сонячне спекотне літо з сильними вітрами - суховіями. Природна рослинність цієї природної зони майже не збереглася. У зоні діє один з найвідоміших в Європі заповідників. У ньому росте понад 150 видів рослин.
(Степ)
На кожній картці:
Вибери об'єкт відрядження:
Шацькі озера, заповідник Асканія-Нова, м.Полтава
(Перевірка виконання завдання, виставлення балів в таблицю).
3. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення» (3 хв.)
-У нас сталася неприємність. Через вітер перервалася пряма лінія з нашими глядачами, і ми повинні відновити текст, так він зараз повинен вийти в ефір.
Завдання: вставити в текст відсутні слова.
Питання для першого відділу.
1) Щоб рослини не вигорали від засухи, на полях працює багато ... (поливальних) машин. Це ми спостерігаємо в ... (степовий) зоні.
2) Рослинність степів - хороший корм для ... (домашніх) тварин. Тому тут споруджують ... (тваринницькі ферми).
Питання для другого відділу.
3) Степовий край багатий на корисні копалини. На Криворіжжі добувають ... (залізну руду), а в Донбасі ... (кам'яне вугілля).
4) Тут степ ніколи не розорявся. Це заповідник ... (Асканія-Нова).
Питання для третього відділу.
5) У заповіднику Асканія-Нова багато тварин із різних куточків світу. Це ... (зебри і антилопи, бізони та буйволи, олені, південно-американські верблюди, індійські і африканські антилопи, олені, страуси, лами, шотландські поні, дикі коні - тарпани (кінь Пржевальського), американські бізони, буйволи кафрські, сайгаки - найдавніші копитні, ровесники мамонтів.)
Чому потрібно охороняти природу степової зони?
- У нашу студію запрошені
співробітники науково - дослідного
інституту при заповіднику,
Повідомлення:
Зникнення загрожує
більш ніж 150 видам рослин України.
А зникнення всього лише
4. Робота по групам (6 хв.)
- Перший відділ, ваше завдання підготувати он-лайн вікторину для наших глядачів.
Природничі завдання.
В лівій колонці дано початок пропозиції, а в правій кінець. З'єднати цифри і букви - отримати повну відповідь.
1)Чим далі на південь, тим частіше
змішані ліси чергуються
з безлісі ділянками ...
2)Між зонами змішаних лісів
і степи ...
3)Багато рослин пристосувалося
до життя в умовах степу
...
4) Більшість тварин
пристосувалося в степу
...
Другий відділ
У відділ листів від телеглядачів прийшов лист. Потрібно його відредагувати.
Гра «Знайди помилку».
Прочитайте лист і дайте відповідь на питання, які помилки допущені. Виправте їх.
Влітку я подорожував по Україні, її степами, пустелями, лісостепами, садами і парками. Цей край багатий глиняним і піщаним грунтом. У цій місцевості трохи тварин, птахів, комах. Літо дуже холодне, малосніжне, а зима тепла і часто бувають посухи. У цій місцевості багато вологи й мало тепла. Тому тут дуже багато дерев.
Восени зацвітають тюльпани, фіалки, незабудки, горицвіт. Рослини ростуть одночасно. Тваринний світ дуже бідний. Комах немає. Зовсім немає хижих птахів. Велику користь приносять ховрахи, оскільки вони поїдають багато рослин і роблять запаси.
Третій відділ
Для створення передач про природу зон мішаних лісів і степів вам необхідно скласти каталог рослин і тварин цих зон.
Розподіліть назви рослин і тварин по природних зонах.
Змішані ліси |
Степ | |
Рослини |
||
Тварини |
Рослини: дуб, сосна звичайна, ковила, береза, полин гіркий, горицвіт весняний;
Тварини: борсук, дрохва, орел, білка, дятел, лось, перепілка, гадюка, козуля, їжак.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. (3 хв.)
- Поки ви працювали над завданнями, мені подзвонив головний редактор і сказав, що туристичне агентство запропонувало нам зробити рекламний фільм про Крим.
У ці холодні зимові дні всім так хочеться тепла. Скоро літо. Пора вже починати планувати літній відпочинок.
Ваші пропозиції
Що ви знаєте про Крим? (Створення «асоціативного куща»)
Крим - це півострів. Південний берег Криму омивається водами Чорного моря. У Криму дуже тепло і сонячно. Південний берег Криму відвідує багато туристів, людей з різними захворюваннями. Побудовані санаторії, табори, бази відпочинку. У Криму багато пам'яток культури. Недалеко від Ялти розташований Нікітський ботанічний сад.
Фізкультхвилинки (3 хв.)
- Дійсно, Південний берег
Криму - надзвичайно мальовничий
куточок України, де перед
V. Повідомлення теми і завдань уроку. (2 хв.)
-Щоб фільм наш вийшов
нам потрібно з'ясувати
Я пропоную такий план вивчення теми:
План уроку:
VI. Вивчення нового матеріалу
-У нас в гостях сьогодні
вчені, які розкажуть нам про
це дивовижному куточку
Географи (повідомлення та презентація) (3 хв.)
Весь Кримський півострів ділиться умовно на три частини. Північна частина відноситься до степової зони. На сході півострова простяглися Кримські гори. Вузька смужка суші між Кримськими горами і морем - це Південний берег Криму. Він створює оригінальний географічний район і має ширину від 1до 12км. Гори захищають Південний берег Криму від холодних північних вітрів, вода взимку обігріває сушу і повітря над узбережжям. Вологість повітря невелика. Тут легко дихається в спеку. Це самий здоровий клімат для нас.
Літо в Криму всюди жарке і сонячне, сухе - лише іноді з короткими освіжаючими зливами. Така погода тримається від середини травня до кінця вересня. Осінь балує тихими сонячними днями (навіть тижнями), але і часто йдуть дощі. Зима мало відрізняється від осені. Середня температура січня +1 ° +4 ° С, липня +24 ° С. Сніговий покрив буває лише тимчасовий, установлюється в середньому раз на 7 років. Сніг швидко тане і наповнює гірські річки. Такі кліматичні умови сприяють зростанню величезної кількості і різноманітності рослин.
Ботаніки (повідомлення та презентація) (3 хв.)
На Південному березі Криму можна зустріти рослини інших природних зон. Але є рослини, які виростають тільки тут.
Магнолія - налічує близько 210 видів. Названа так на честь вченого-ботаніка П'єра Маньйола.
Лавр - дерево або чагарник. Вживається як приправа. Листя подовжені на кінцях овальні.
Кипарис налічує 115 видів рослин. Кипарис - дерево висотою 30-35м. Має форму піраміди. Хвойне дерево. Хвоя м'яка, світло-зелена, на зиму скидає хвою. Завезена з Північної Америки. Світлолюбна рослина. Росте швидко. Живе 500 - 600 років. Деякі рослини досягають до 4 тисяч років.
Ялівець - вічнозелений кущ або невелике дерево 4 - 6 м у висоту. Відноситься до сімейства кипарисових. Хвоїнки з білим нальотом. На гілках тримаються 4 роки.
Кедр ліванський - хвойне дерево, вічнозелене, висота до 40м. В Україні росте тільки в Нікітському ботанічному саду. Дуже добре дезінфікує повітря.
Тис ягідний - отруйна рослина, довгожитель. Живе до 3 тисяч років. Вічнозелене хвойне дерево. Росте повільно - 2-3см в рік. Деревина червоного кольору, дуже міцна. Раніше з неї робили цвяхи, ядра для гармат.
Суничник дрібноплідний - вічнозелене листяне дерево до 5м у висоту. Щорічно змінює кору в розпал літа. Разом з корою скидає і листя, але в цей час на молодих гілочках вже розпустилися молоді листочки. З ягід можна варити варення.
Адоніс блакитний - рідкісне екзотичне рослина.
Горицвіт весняний - лікарська рослина, добрий медонос. Поповнюється дуже повільно. З насіння розвивається 10 років. Його розводять на плантаціях.
Шафран, або крокус - цвіте пізно восени.
Півонія тонколиста - лікарська рослина.
Зоологи (Повідомлення і презентація) (3 хв.)
Різноманітний і тваринний світ Південного берега Криму. Дуже багато видів занесені до Червоної книги України.
Комахи:
Метелик бражник - мертва голова. Живиться соком поранених рослин. Любить мед. Може залетіти у вулик до бджіл. Висмоктує 1 чайну ложку меду.
Доросла комаха може пронизливо пищати.
Жужелиця - моллюскоїд. Довжина тіла 6см. Дуже швидко пересувається. Стріляє смердючою рідиною, запах якої залишається надовго. Має дуже сильні щелепи.
Усач альпійський - небезпечний шкідник лісу, досягає 10см в довжину. Найбільший жук на території України.
Птахи:
Корольок - перелітний птах. Любить жити в старих соснових лісах. Гнізда влаштовує на гілках хвойних дерев. Харчується комахами.
Дрозди - живуть у горах, скелях. Перелітний птах. Харчується комахами, а також соковитими плодами і насінням деяких рослин.
Баклан - живе в прісній і солонуватій воді, там, де багато затоплених кущів і дерев. Кочує. Харчується рибою. Гнізда влаштовує на верхівках дерев і кущів.
Чайка - самий численний вид. Живу на морських просторах і внутрішніх водоймах.
Земноводні:
Кримський гекон - дуже рідкісна тварина. Живе не вище 300 м над рівнем моря. Це маленька ящірка не менше 40мм. Видає тонкий писк. Дуже полохлива тварина.