Автор: Пользователь скрыл имя, 26 Октября 2014 в 18:02, шпаргалка
Работа содержит ответы на вопросы для экзамена по дисциплине "Педагогика" на казахском языке.
Оқыту процесінің тиімділік ілімін өңдеген кім: Ю.К.Бабанский
Оқыту процесінің құрылымы: Сабақ беру процесі, оқу процесі
Оқыту процесінің өмірге көзқарастық мәнін ашқан кім: Э.И. Моносзон
Оқыту үрдісінде білім,іскерлік,дағды, ойлау тәсілдерін игеру жүйесі: Білім беру
Оқыту үрдісінің мәнді тәсілі: Форма
Оқыту үрдісінің қозғаушы күші : Қарама-қайшылық
Оқыту үрдісінің пәндік қолдауы : Құрал
Оқыту әдістеріне нақты сипаттама берілген еңбек пен оның авторы: Я.А .Коменский « Ұлы дидактика»
Оқыту әдісі: түсіндіру
Оқыту дегеніміз не: Мұғалім мен оқушылардың мақсатқа бағытталған өзара әрекеттесуінің барысында шәкірттерге білім беру міндеттерін шешу
Оқыту дегеніміз: Бұл- арнайы ұйымдастырылған, мақсатты, басқарылатын, оқытушы мен оқушының өзара әрекет ету процесі
Оқыту мақсатын іске асыруды, оқушылардың білімдерді қабылдауын, қорытуын және практикада қолдануын қамтамасыз етуге бағытталған мұғалім іс-әрекеті: Сабақ беру
Оқыту мен білім беру мәселелерін зерттейтін педагогика ғылымының бөлімі : Дидактика
Оқыту мен тәрбие ісін жақсартуға байланысты мектептің отбасына көрсететін көмек түрлері: Педагогикалық сауатын ашу, педагогикалық-психологиялық кеңес беру
Оқыту мен тәрбиелеу бала дамуының жетекші факторы екенін дәлелдеген: И.Г.Песталоцци
Оқыту мен тәрбиелеу бала дамуының жетекші факторы екенін кім белгілеген : К.Д.Ушинский
Оқыту принциптері неден шығады: Оқыту процесінің заңдылықтарынан
Оқыту принциптері тұрғысынан оқытуды интенсификациялау проблемалары оқыту әрекетінің негізгі аспектісі ,құрылған педагогикалық жүйе оқылады : Дидактика тұрғысынан
Оқыту процесін ұйымдастырудағы жетекші рөл кімге тән: Мұғалімге
Оқыту процесінде келесі қызметтер ұсынылады: кәсіби
Оқыту теориясы ғылым ретінде мынадай сұрақтармен айналысады : білім дегеніміз не?
Оқыту ілімінің қазіргі әдіснамалық негізі : Таным ілімі
Оқытуда саналылық , белсенділік және өз беттілік принциптері болжайды: Оқытуда сабақтың мақсаты мен міндетіне жауапкершілікті сезіну
Оқытудағы өзара байланыс проблемасы , тәрбие мен даму мына зерттеуге жатады : Фундаментальды
Оқытуды интенсификациялау жетекші бағдарланған оқытуға тұрғыдан сәйкес келеді : Дамытушылық
Оқытудың көрнекілік принципі : Көрнекі материалдарды демонстрациялау мен көрсету
Оқытудың мақсаты мен мазмұнына жету тәсілі : Әдіс
Оқытудың әртүрлі жақтарында факторлар мен заңдылықтар байланысын орнату, олардың мәнін ашу келесі дидактикалық функциялардан құралады : Ғылыми-ілімдік
Оқытудың бірізділік, жүйелілік принципі : Бұрын оқытылған мен жаңа білімді байланыстыруды талап етеді
Оқытудың бірізділік, жүйелілік принципі : Жаңа білімді бұрын игерген біліммен байланыстыруды талап етеді
Оқытудың дамытушылық әсері оқыту процесін жетілдіру арқылы жетеді деп кім санады : Л.В. Занков
Оқытудың дамытушылық әсерін күшейтуге үлес қосқан кім: Л.В. Занков
Оқытудың дамытушылық функциясы : Оқушылардың ақыл-ой, еріктік , дәлелдік және басқа сфераларын дамытады
Оқытудың дамытушылық функциясы: Оқушылардың ақыл-ой, еріктік , мотивтік және басқа сфераларын дамытады
Оқытудың жас аралық кезеңдерін 6 жылдан болсын деп ұсынған педагог: Я. Коменский
Оқытудың класс-сабақ жүйесі – бұл : Оқытуды ұйымдастыру формасы
Оқытудың көпжақты әдістерін өңдеген кім: СГШаповаленко
Оқытудың мәні : Педагогикалық басшылықтың оқушылардың жеке пікірімен,
Оқытудың мәні: Педагогикалық басшылықтың оқушылардың жеке пікірімен, өзбеттінділігімен, белсенділігімен саналы түрде сәйкес келуі
Оқытудың негізгі функциялары : Дамытушылық
Оқытудың тәсілі: Оқыту әдісінің құрамды бөлігі немесе жеке жағы
Оқытудың білім беру функциясы: Ғылыми білім ,іскерлік, дағдыны игертуді көздейді
Оқытудың дамытушылық әсері проблемалық оқытудың ролін арттыру арқылы көтеріледі дегенді дәлелдеген: Т.В.Кудрявцева, А.М.Матюшкин
Оқытудың дамытушылық сипатын оқыту процесін жетілдіру арқылы жүзеге асыруды зерттеген: Т.В.Кудрявцева
Оқытудың екі жақтылық сипаты: Білім беру мен тәрбиенің бірлігі
Оқытудың көрнекілік принципі : Көрнекі материалдарды демонстрациялау мен көрсетуді болжайды
Оқытудың қолжетерлік принципі: Өтілетін материалдың мазмұны оқушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес келуін талап етеді
Оқытудың теориялық және әдістемелік негізін қарастыратын педагогика ғылымының саласы: Дидактика
Оқытушының қызметі : Сабақ беру процесі
Оқытушының іс-әрекеті: Сабақ беру процесі
Орта мектеп жасы10,11 - 14,15 жас
Орта ғасырдағы медресе мен мешіттердегі негізгі оқыту әдістері: Түсіндіру
Орталық Европада ашылған алғашқы университет: Оксфорт университеті
Орыс дидактикасының негізін салған кім: К.Д.Ушинский
Орыстың монархына И.Грозныйға сый ретінде ұсынылған Ортағасырлық түріктілді шығарма : Джалигат-ат-тауарих
Осы пән бойынша ілімдік білімді игергенінін көрсететін адамның идеяларының жиынтығы Білім
Осы пәнді ілімдік тұрғыдан игергенін көрсететін адамның пікір жиынтығы В.П.Копин : Білім
Отбасы тәрбиесі қандай жүйеге кіреді: Әлеуметтік педагогика
Отбасы тәрбиесін дұрыс ұйымдастыру шарттары: Ата ананың мәдениеті, баланың жағымды қасиеттеріне сүйену, бірлесіп жұмыс істеу
Отбасы тәрбиесінің міндеттері: Баланың денсаулығын сақтау, әлеуметтенуге көмектесу, эмоциональды-әлеуметтік қатынастарды қалыптастыру, еңбекке баулу
Отбасының қызметіне жатпайды : Кәсіпке оқытушылық
Өз толғауларында ел жандылықты жырлаған Орта жүз ханы Аблайдың кеңесшісі : Бұхар жырау
Өз бетімен білім алу -бұл: тұлғаның нақты бір мақсатқа жетуге, өзінің танымдық қызығушылығын, кәсіптік сапасын арттыруға бағытталған танымдық іс-әрекеті
өзбеттілігімен,
Өздік жұмысты ұйымдастыру ілімін құрған кім: О.А.Нильсон
Өзін-өзі тәрбиелеу – бұл: Адамның алдыға қойған мақсатына, идеалына, сеніміне сәйкес тұлғалық өзгерістерге бағытталған саналы әрекеті
Өмірге көзқарас –ол: Өз-өзіне , өмірге көзқарас жүйесі
Өскелең ұрпаққа білім мен тәртіп формасын беру: Тәрбиенің мақсаты
Педагог іс-әрекетінің негізгі функциясы: Ұйымдастыру
Педагогика ғылымының жүйесі : Мектептану , жалпы педагогика , жас аралық педагогикасы , жеке әдістемелер
Педагогика пәні болып саналады Педагогикалық процесс
Педагогика ғылымына «падагогикалық процесс» терминін ендірген : К.Д.Ушинский
Педагогика ғылымының алдына қойылған міндеттер: Тәрбие заңдарын білу, педагог-практиктерді оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың ғылыми негіздерімен қаруландыру
Педагогика ғылымының әдіснамалық негіздері: Философия
Педагогика ғылымының әдіснамасы – ол : Ғылыми зерттеуде теорияны құру жайлы ілім
Педагогика ғылымының дамуына ықпал еткен не: Тәрбиенің қоғамдық өмірдегі
Педагогика мен психологияның озық жетістіктерінің негізінде педагогикалық процесті ұйымдастыру мына қағиданы ұсынады: Жүйелілік
Педагогика мына ғылымға жатады : адам жайлы
Педагогика тарихында алғаш көрнекілік принципін ашқан: Я.А.Коменский
Педагогика: Тәрбие жайлы ғылым
Педагогика: Тәрбие, білім беру және оқыту туралы ғылым
Педагогикада тәрбие принциптері деп есептеледі : тәрбие ережелерінің жиынтығы
Педагогикалық процесс компоненті : Мақсат
Педагогикалық процесс компоненті Мақсат , міндет , мазмұн , форма , әдіс , нәтиже
Педагогикалық зерттеу әдістері бағытталған: Шындықты тануға
Педагогикалық зерттеу әдістері –ол: Педагогикалық құбылыстарды зерттеу тәсілдері
Педагогикалық процесті психология мен педагогиканың озық жетістіктері негізінде ұйымдастыру принципі: Ғылымилылық
Педагогикалық үрдісте ойлау мен тарихи бірліктің мәнін кім көрсетті: З.И.Равкин
Педагогикалық басшылықтағы авторитарлы тәсіл – был: Жеке дара басшылық, кез келген ұсыныс, пікірді жоққа шығару
Педагогикалық басшылықтағы демократиялық тәсіл Оқушылар тапсырмалар мен жұмыс барысын талқылауға белсенді қатысады
Педагогикалық басшылықтағы либералдық тәсіл: Ұжымдағы ретсіздік, әркім өз білгенін істейді
Педагогикалық кеңестің жұмысы жоспарланады: Мектептің жұмысының жылдық жоспарында
Педагогикалық кеңестің жұмысы жоспарланады: Мектептің жұмысының жылдық жоспарында
Педагогикалық кеңестің төрағасы: Мектеп директоры
Педагогикалық процесс дегеніміз не: Педагогикалық процесс – оқыту, тәрбие, даму үрдістерін біріктіретін жүйе
Педагогикалық процессті оқыту әдістерінің жаңа жетістіктері негізінде ұйымдастыруды мына принцип болжайды: Ғылымилылық
Педагогикалық процесті ұйымдастыру
мәні,заңдылықтары,принциптері,
Педагогикалық процестің негізгі кезеңдері: Дайындық, негізгі, қорытынды
Педагогикалық процестің компоненттері: Мақсат, мазмұн, іс-әрекет, нәтиже
Педагогикалық процестің тұтастылығы немен бекітіледі: Оны бейнелейтін ,жетекші,жалпы және ортақ мақсаты-жеке басты гармониялық және жан-жақты дамытуды қалыптастыратын барлық процестердің тәуелділігінде
Педагогикалық технология дегеніміз: Тәжірибеде жүзеге асырылатын белгілі бір педагогикалық жүйенің жобасы, педагогикалық жағдайларға сай қолданылатын әдіс, тәсілдер –оның құрамды бөлігі
Педагогикалық технологияларға кіретін,оқыту процесін басқару мен ұйымдастырудың тиімділігі негізінде құрылған жүйелер: Проблемалық оқыту
Педагогикалық шеберлік компоненті: Педагогикалық техника
Педагогикалық іс-әрекет обьектісі: Педагогикалық процесс
Педагогиканың ғылыми негізін салушы : Я.А.Комениский
Педагогиканың ғылым ретінде әдістемелік негізі болып саналады Философия
Педагогиканың дамуын ғылым ретінде анықтаған : Адамды өмірге даярлаудағы нақты қажеттілік
Педагогиканың обьектісі – ол: Педагогикалық процесс (құбылы
Педагогиканың негізгі түсініктеріне жатады : Тәрбие, оқыту, іс-әрекет
Педагогиканың функцияларын белгілеңіздер : аналитикалық (талдау)
Педагогтың оқыту мақсатын іске асырудағы негізгі әрекеті : Сабақ беру
Проблемалық оқыту ілімін құрған кім: М.И.Махмутов, И.Я. Лернер, А.М.Матюшкин
Проблемалық оқыту ілімін құрған кім: М.И.Махмутов, И.Я.Лернер, А.М. Матюшкин
Проблемалық оқыту: Проблемалық жағдай туғару арқылы оқушылардың белесенді танымдық іс-әрекетті ұйымдастыру
Процестерде еңбекке дейінгі, еңбектің, еңбектен кейінгі кезеңдер бөлінеді : тәрбиелеу
Психикалық дамуында ауытқушылық бар балаларды оқытумен және тәрбиелеумен айналысатын педагогика саласы: Олигофренопедагогика
Репродуктивті әдістің негізгі бағыты: оқу процесі логикасын сақтау
Сабақ жоспарын, мұғалім қандай жоспардың негізінде құрады: Календарлық
Сабақтағы оқушылардың таным әрекеттерінің белсенді формасы : Топтық
Сабақтың типі мен құрылымын қай белгі бойынша анықтауға болады: Дидактикалық мақсатқа
Спорттық –көпшілік мектептен тыс жұмыс формалары: Лекция, диспуттар
Сынып жетекшісі құрастырады : Тәрбие жұмысының жоспарын
Сынып жетекшісін тағайындайды: Директор
Сынып жетекшісі қызметіне жатады: Тәрбиелік, ұйымдастыру қызметі
Сынып жетекшісі сынып сағатын өткізуді жоспарлайда алдымен нені анықтау керек: міндеттерді
Сынып жетекшісінің оқушыларды зерттеу әдістері: Күнделікті бақылау, жеке және топтық әңгіме жүргізу
Сыныптық-сабақтық жүйенің теориялық негізін жасаған: Я)Коменский
Таным үрдісінің сатысы ,ол: Оқушылардың таным үрдістері олардың жастарына сай ұйымдастырылады
Танымдық әрекет дегеніміз не: Сезімдік қабылдау, теориялық ойлау және практикалық іс-әрекеттің бірлігі
Тәжірибелік іскерлік пен дағдының ғылыми білім жүйесі : Білім мазмұны
Тәрбие - ол: Жеке тұлғаның дамуы мен қалыптасуының мақсатқа бағытталған процесі
Тәрбие процесінің қозғаушы күші: Тұлға дамуында пайда болатын қарама-қайшылықтар
Тәрбие тиімділігінің критерилері болып: Тәрбиеленушілердің жүйелік қалыптасқан мінез-құлық іскерлігі мен дағдысы
Тәрбие функциясы қалыптастырады: Дүниеге көзқарасты
Тәрбие әдістері дегеніміз : тұлғаның сапалық қасиеттерін қалыптастыру мақсатында әсер етудің тәсілдері
Тәрбие әдістері: Педагог пен оқушылардың тәрбие міндеттерін шешу мақсатындағы өзара байланысты әрекет амалдары
Тәрбие әдістерін таңдап алу шарттары: Тәрбиенің мақсаты мен міндеті, мазмұнына қарай
Тәрбие әдістерінің жүйесі: Тұлғаның санасын қалыптастыру, іс-әрекетін ұйымдастыру, тұлғаның қоғамдық тәртіп тәжірибесін қалыптастыру, бақылау, өзін-өзі бақылау және өзін-өзі бағалау әдістері
Тәрбие дегеніміз: Алдыңғы аға буынның қоғамдық-тарихи тәжірибені жас ұрпаққа беру процесі
Тәрбие мақсаты: тұлғаны қалыптастырудың жобаланған нәтижесі
Тәрбие мақсаты-адамның ақылын, еркін және сезімін тәрбиелеуден анықтаған философ: Аристотель
Тәрбие процесінің бағыттары: Экологиялық, құқықтық, экономикалық
Тәрбие процесінің мақсаты: Адамның мәдени құндылықтарын тәрбиелеу
Тәрбие процесінің принциптері: Тәрбие процесін ұйымдастыру мазмұнына, әдіс-тәсілдеріне қойылатын негізгі талаптар
Тәрбие процесінің заңдылығын көрсетіңіз: Әрекеттерді ұйымдастыру мен оған қойылған мақсаттардың бір-біріне үйлесуі
Тәрбие процесінің қозғаушы күштері: Жаңа пайда болған қажеттіліктер мен оны қанағаттандыру мүмкіндіктерінің арасындағы қарама-қайшылық63E