Автор: Пользователь скрыл имя, 23 Января 2011 в 20:19, контрольная работа
Мета: ознайомити учнів із значенням води в природі та в житті людини, навчити учнів розумно користуватися дарами природи, а саме «водою», викликати інтерес до знань про неї, вчити правильно і економно витрачати її ресурси, а також застосовувати різноманітні форми роботи, які допомагають оживити навчальний процес; розвивати увагу, пам'ять, мислення, спостережливість та вміння складати проект «Забруднення водойм», за назвами екологічних катастроф, встановлювати їх причину і визначати шляхи їх запобігання; виховувати дбайливе ставлення до природних багатств, а саме «води», бажання її досліджувати і обов’язково звертати увагу на сигнали біди, які вона подає людям.
ВИХОВНИЙ ЗАХІД
на
тему:
Тема: позакласне заняття за темою «Вода – це життя».
Мета: ознайомити учнів із значенням води в природі та в житті людини, навчити учнів розумно користуватися дарами природи, а саме «водою», викликати інтерес до знань про неї, вчити правильно і економно витрачати її ресурси, а також застосовувати різноманітні форми роботи, які допомагають оживити навчальний процес; розвивати увагу, пам'ять, мислення, спостережливість та вміння складати проект «Забруднення водойм», за назвами екологічних катастроф, встановлювати їх причину і визначати шляхи їх запобігання; виховувати дбайливе ставлення до природних багатств, а саме «води», бажання її досліджувати і обов’язково звертати увагу на сигнали біди, які вона подає людям.
Обладнання:
ілюстративний матеріал, вірш, атрибути
моря, океану, дельфіна і риби, оповідання
«Біля річки», «Біля озера», легенда «Джерело»,
жетони, два плакати, малюнки снігу, сніжинки,
криги, бурульки, кучугур снігу, сніжків,
снігової баби, прислів’я про воду, матеріали
для проекту «Забруднення водойм».
Хід уроку
І.Розповідь учителя.
Вода - сама звична речовина на Землі. Вона супроводжує кожну мить нашого життя. Але чи знаємо ми, яку таємницю зберігає в собі ця дивовижна стихія? Звідки вона прийшла? Хто і навіщо обдарував нею нашу планету, єдину у всьому Всесвіті? Мабуть, відповіді на ці питання знає тільки сама вода. Адже сьогодні її на Землі стільки ж, скільки було тоді, коли народжувався Світ, знаходячи звичні нам контури і відчуття.
Вода в священному писанні - це більше, ніж просто фізична субстанція. Це якесь поняття. І це поняття пов'язується з ідеєю самого життя.
"У
всьому світі немає нічого
більш м'якого і податливішого,
Воду вивчали і продовжують вивчати досить докладно. Вода, в порівнянні з іншими рідинами, володіє незвичайними властивостями: фізичними і хімічними. Але ні один вчений не може пояснити, наприклад, чому щільність води при мінусовій температурі збільшується, а при плюсовій температурі зменшується.
Будь-яка речовина при охолодженні стискається, а вода, навпаки, розширюється. Цю унікальну властивість люди навчилися використовувати ще в далекому минулому. Північні народи добували камінь для будівництва, заливаючи воду перед заморозками в міжгір'я скель. На півдні дерев'яні клини вбивали в тріщини породи і поливали їх водою. Розбухаючи, ці клини розривали камені.
Набагато пізніше вчені встановили, що, перебуваючи в порах і капілярах, вода здатна створювати величезний тиск. У зерні, наприклад, у момент проростання, воно може досягати 400 атмосфер. Ось чому паросток з легкістю пробиває асфальт.
Вода - це маленька молекула, яка має вкрай специфічні властивості. І не можна знайти інших молекул, які б мали все ті ж аномалії. Якщо б не було хоча б однієї з них, не було б самого життя на Землі.
Будь-яка з властивостей води
унікальна. До цих пір у науки
немає відповіді на питання,
чому тільки вода - єдина речовина
на нашій планеті, яка може
знаходиться в трьох станах: рідкому,
твердому і газоподібному.
Нарешті
ми по-справжньому зрозуміли, що про
воду майже нічого не знаємо. Отже, це
величезний крок, тому що слідом за цим
розумінням починає приходити бажання
ДІЗНАТИСЯ.
II Робота в групах.
1 група
Скласти
розповідь за малюнком і питаннями
на тему «Вода - це життя»
- Що сталося з річкою?
- Чому їй та її мешканцям недобре?
- Хто так вчинив?
- Що необхідно зробити?
2 група
Намалювати три моделі розміщення молекул води яка знаходиться в трьох станах (рідкому, твердому, газоподібному)
3 група
Із даних слів скласти три прислів’я про воду і пояснити їх значення.
Не плюй в криницю – пригодиться води напитись.
Щоб води напитись – треба нахилитись.
Із маленького джерельця велика річка починається.
4 група
Взяти участь у конкурсі «візьму перо і спробую».
Дібрати
риму у вірші про воду.
Ти спитай у ріки,
Чом болить її…?
Бо їдкі смітники
Мов зловіщі …
Ти спитай у лісів,
Чом замовкли у …?
Бо малі дітлахи
Чомусь стали … .
Простягли ліси
Покалічені …
Бо нема вже краси,
Нам сміття лише … .
Ти спитай сам себе,
Що зробив для …?
Посадив деревце?
Чи живеш лиш для … ?
(серце,
озерця, тузі, друзі, руки, круки, природи,
шкоди.)
5 група
Провести моніторинг дослідження води вдома і оголосити
результати.
Моніторинг дослідження води | ||
На
території
ЗОШ № 27, річка Устя |
На
території центра міста
вул. Соборна,
річка Устя |
Басів
Кут,
ріка Устя |
Завдання.
Визначити на березі
річки:
кількість гілок - поламаних палок - недопалків цигарок - поліетиленових пляшок - пластикових пляшок - консервних банок - пакетів з під чіпсів - рваних папірців - картонних коробок - цвітіння води - |
Завдання.
Визначити на березі
річки:
кількість гілок - поламаних палок - недопалків цигарок - поліетиленових пляшок - пластикових пляшок - консервних банок - пакетів з під чіпсів - рваних папірців - картонних коробок - цвітіння води - |
Завдання.
визначити на березі
річки: поламаних палок - недопалків цигарок - поліетиленових пляшок - пластикових пляшок - консервних банок - пакетів з під чіпсів - рваних папірців - картонних коробок - цвітіння води - |
6 група
Дискусія «Ми допомагаємо»
Інсценізована сценка з атрибутами
Море: «Мені сумно бачити, що роблять з моїми берегами люди, які відпочивають. Вони залишають купи сміття: банки, пакети, пляшки ...»
Океан: « У людей є така масляниста рідина. Здається, вони її називають нафтою. Але мене нафта душить. У ній застряють птахи, риби, дельфіни».
Дельфін: « Я - дельфін! люблю хлюпатися, стрибати і гратися! Мені подобаються люди, особливо коли вони граються зі мною. Але ми заплутуємося й гинемо у рибацьких сітках і в нафті. Допоможіть нам!»
Риби: Що говоритимуть риби? Як допомогти річкам океанам та їхнім мешканцям?
7 група
Виготовлення
плаката «Ми, ріки, моря й океани, не
дозволимо ображати!» та його захист
ІІІ. Читання й обговорення оповідань
Біля річки
Учора я була біля річки й ось що побачила: двоє хлопчиків кидали у воду камінчики, змагаючись, хто кине далі.
Поміркуйте:
чи добре робили хлопчики?
Біля озера
У неділю я вирішила піти на озеро. Переді мною по стежині йшли двоє хлопчиків. Аж раптом вони побачили в траві маленьку жабку,
- Давай візьмемо її додому, а то вона заблукала,- сказав один хлопчик.
- Не чіпай її, жабка сама знайде дорогу,- відповів інший.
Хто
з хлопчиків був правий?
ІV. Читання легенди «Джерело»
Кожного з вас матері з дитинства навчали: замутити чи забруднити джерело - то великий, непрощенний гріх, розчистити ж , навпаки, - благо і добро. Бо вода священна. Існує така традиція: жінка не мала йти до криниці чи джерела у брудному одязі. Тому вона ранком вдягалася у чистеньке, новеньке вбрання і набирала води на весь день. Навіть співанка збереглася: «Піду до криниці, вберуся у стрічки, щоб не мала від водички в білім тілі шкоди. Піду до криниці, вберуся в чоботи, щоб не мала на душі гризоти». Казали: «Будь багатим, як земля, і здоровим, як вода». Вода несла здоров'я і давала його тим, хто щирий і добрий з нею, і карала тих, хто завдавав їй болю. Тому великим гріхом було забруднювати водоймища, залишати на їх березі сміття.
V. Ситуація
«Хто як економить воду
вдома?»
VI. Гра «Якою буває вода?»
Пухнастою
(сніг, сніжинка); слизькою (крига, бурульки);
високою (кучугури); круглою (сніжки); смішною
(снігова баба).
VII. Конкурси (з жетонами)
Чи знаєте ви?
Цілющі
джерела нашої країни (Миргород,
Куяльник). Ріки України (Дніпро, Дністер,
Південний Буг). Моря України (Чорне, Азовське).
VIII. Практичне заняття під час перерв.
Посвячення у вартові «Блакитного патруля».
Розповісти
про результати практичного заняття під
час перерв. Завдання: діти обходять приміщення,
територію, звертають увагу на справність
кранів, водопровідних труб, проводять
з дітьми, молодшими за віком, бесіди про
значення води, про те, що її треба берегти.
Потім діти отримують емблеми «Блакитного
патруля».
Х. Домашнє завдання
«Блакитний патруль» та його щоденні справи.
Діти беруть зразки землі біля водойм , вивчають поведінку мешканців рік і озер, малюють їх схеми, складають оповідання про походи.
Забруднення водойм
Викид шкідливих відходів у водойми | Встановлювати очисні фільтри |
Каналізаційні стоки |
Каналізаційні стоки забезпечити якісними очисними спорудами і тримати їх роботу на контролі |
Відходи фабрик, заводів |
Фабрики і заводи забезпечити якісними очисними спорудами |
Отрутохімікати, які використовують для захисту рослин | Не мити в проточних водоймах засоби від отрутохімікатів |
Різні предмети, які викидають у водойми (дошки, целофан, скло, паперові пакети, залишки фруктів) | Не викидати у водойми різні предмети і організовувати роботу клубів «Голубих патрулів» |
Информация о работе Розробка позакласне заняття за темою «Вода – це життя»