Таємниця «Украденого щастя» в однойменній драмі Івана Франка

Автор: Пользователь скрыл имя, 06 Марта 2013 в 00:01, лекция

Описание работы

Мета. Розкрити зміст твору, на основі ідейно-психологічного аналізу твору підвести учнів до розуміння авторської думки про моральну відповідальність людини за право на щастя, допомогти осмислити й визначити художню цінність твору, розвивати самостійність, доказовість суджень, сприяти вихованню відповідальності за свої вчинки

Работа содержит 1 файл

9308_Тема.doc

— 126.50 Кб (Скачать)

Тема. Таємниця «Украденого щастя» в однойменній драмі Івана Франка

Мета. Розкрити зміст твору, на основі ідейно-психологічного аналізу твору підвести учнів до розуміння авторської думки про моральну відповідальність людини за право на щастя, допомогти осмислити й визначити художню цінність твору, розвивати самостійність, доказовість суджень, сприяти вихованню відповідальності за свої вчинки

Тип уроку: урок вивчення та аналізу художнього твору, комбінований урок з комп’ютерною підтримкою

Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть довести, що драма має соціально-філософське підгрунтя, визначити основні проблеми твору, сформувати власне ставлення до того, що трапилося з героями твору, висловити свою думку відносно морального вибору людини в житті, давати відповідь на питання: чи можливо досягнути щастя в житті?; набути навичок роботи в групі, визначаючи та аргументуючи питання, прогнозуючи можливі наслідки

Теоретико-літературні  поняття: драматичні твори, їхні особливості, драма як окремий різновид, ремарки.

Наочні засоби навчання: портрет І.Я.Франка, плакат з ілюстраціями, текст п’єси, пам’ятка «Як працювати в групі», картка самооцінки, запис пісні «Минає день»

Обладнання: проектор, комп’ютер, екран

 

Хід уроку 

 

Кожен коваль свого щастя.

Ніхто не знає ,коли йому щастя усміхнутися має

Народна мудрість

 

Мої п’єси – то мій  смуток

І.Франко

 

Я мало знаю на світі творів,

написаних з такою простотою

й правдивістю, як «Украдене  щастя»

М.Рильський

 

О щастя – ти не піднебесна зірка.

Ти – кожна  мить прожитого життя

Ніна Гнатюк

 

Іван Франко

Іван Франко – трибун народний,

Пророк-ватаг, ратай-співець.

І громадянин благородний.

М.Вороний

                                                                                   Драма – моя давня страсть.

                                                                                                          І.Я.Франко

 

 

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

 

Слово вчителя

Сьогодні продовжуємо ознайомлення із творчістю І.Франка. Ми з насолодою впивалися чарівним і ніжним ароматом інтимної лірики, вчилися воістину любити рідну землю і стояти на захисті інтересів свого народу, читаючи поезії громадянського та патріотичного звучання, захоплювалися мужнім ліричним героєм, перебираючи його життєвий досвід, коли вивчали філософські мотиви поезії І.Франка. неперевершеним майстром слова поставав перед нами І.Франко, коли ми читали його прозові твори. Вдома ви познайомились із Франком-драматургом, читаючи п’єсу «Украдене щастя». На кожного із вас ця п’єса справила певні враження. Безумовно, що головні герої драми зі своїми проблемами порушили у вашій уяві та у вашому мисленні спокій. Тому що, мені так здається, їхні вчинки не могли вас залишити байдужими.

 

 

 

Учнівський проект: Іван Франко: універсальність таланту

 

  • Поет (11 прижиттєвих збірок)
  • Мовознавець (знав 14 мов)
  • Перекладач, автор переспівів
  • Науковець (доктор наук)
  • Фольклорист, етнограф (400 пісень, 1800 коломийок)
  • Прозаїк (10 повістей і романів, майже 100 творів малої прози)
  • Громадський діяч (очолював філологічну секцію НТШ)
  • Політик (у 1890 р. Франко і Павлик організували Русько – українську радикальну партію; балотувався до австрійського парламенту та галицького сейму)
  • Драматург (написав понад 10 драм)
  • Історик літератури (монографія «Нарис історії українсько-руської літератури»)
  • Публіцист
  • Філософ
  • Видавець (альманахи «Дзвін» і «Молот», журнали «Життя і слово», «Світ», «Літературно – науковий вісник» тощо)

 

    • Яка з Франкових творчих граней істотніша?
    • Чим письменник більше прислужився рідній і вселюдській культурі?

 

Немає потреби дискутувати. [Поет, прозаїк, публіцист, перекладач, журналіст, учений, активний громадський  діяч, патріот-громадянин.]

І сьогодні ще: Франко –  драматург.

 

ІІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку

Тема нашого уроку  звучить так Таємниця «Украденого щастя» в однойменній драмі Івана Франка

 

 

 

Проблемні питання:

  • У чому щастя людини? (поняття щастя для героїв твору п’єси, щастя у вашому розумінні)
  • Чи може людина творити своє щастя?

 

 

    • Що ви очікуєте від цього уроку?

 

    • Скажіть, які асоціації виникають у вас, коли бачите цей малюнок?

 


 

 

 

 

 

 

 

Фіксуємо думки учнів:

    • життєва дорога;
    • пересічність долі;
    • конфлікт, який необхідно розв’язати;
    • геометрична фігура;
    • темрява, безвихідність.

Так, це банальний трикутник, що лежить в основі конфлікту «Украдене щастя». Його нам теж треба розв’язати

 

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

Пояснення вчителя.

І.Франко був талановитим драматургом, основоположником наукового театрознавства – істориком і теоретиком драми  і театру, активним театральним критиком, невтомним перекладачем драматичних творів.

Ще в молодших класах Дрогобицької гімназії І.Франко почав цікавитися театром і драматургією. Написав  понад 70 спеціальних наукових розвідок про театр. З часом цей інтерес  переріс у велике захоплення.

«Драма – моя давня страсть», - говорив І.Я.Франко. Ця «страсть» надихала великого письменника і вченого до дальшої роботи в цьому напрямі.

Франко був пристрасним поборником народного, «мужицького», театру, вважав його школою життя, трибуною «пропаганди  поступових і світлих думок», «підоймою поступу і просвіти»…

У драматургію Іван Франко активно  входить у 1-ій половині 90-х років  ХІХ ст.(хоч у цьому жанрі  виступав значно раніше). Тоді й створив  свої найкращі п’єси, що стали окрасою  українського театру, - 

“Украдене щастя”

“Рябина”

“Учитель”

“Майстер Чирняк”

            “Сон князя Святослава”

            “Кам'яна душа”

            “Суд святого Николая”

 

 

  1. Драма «Украдене щастя» - найвизначніший твір Івана Франка.

 

Сьогодні на уроці  ми поговоримо про цю драму, розкриємо й проаналізуємо її зміст, дамо оцінку вчинкам героїв, з’ясуємо основні проблеми твору, які приведуть нас до розмови про щастя…

Така людська сутність, що всі ми хочемо бути щасливими. Народна  мудрість запевняє, що кожен коваль свого щастя. . «Ніхто не знає, коли щастя усміхнутися має», - заперечує інша. Цікаво, чи може людина творити своє щастя, незважаючи на ті умови, в яких вона живе? Зрештою, що таке щастя? Важко дати однозначну відповідь на ці питання. Разом з Франком та його героями поміркуємо про це сьогодні

 

Словникова  робота

Оскільки поняття «щастя» кожен розуміє по-своєму, то і до вирішення проблеми ви будете підходити по –різному. Щоб дотриматись єдиного взірця, звернемося до словника

 

Щастя

  1. Почуття або стан найвищого, повного вдоволення
  2. Сприятливий збіг обставин, талан, успіх

 

    • Що для вас означає слово «щастя»?

 

Щоб це зробити, діти, ви об’єдналися в групи, кожна з  яких отримала індивідуальне домашнє  завдання, яке й допоможе нам глибоко  проаналізувати зміст твору.

 

Робота в групах. Ідейно-художній аналіз драми «Украдене щастя».

 

Індивідуальні завдання

  1. Історія написання драми «Украдене щастя». Сценічне народження п’єси.
  2. У чому особливість сюжету твору? У чому полягає суть конфлікту та як він реалізується в драмі?
  3. Жанр п’єси «Украдене щастя». Аргументуйте відповідь.

 

1. Історія написання драми «Украдене  щастя». Сценічне народження п’єси. 

 

2. У чому особливість сюжету твору? У чому полягає суть конфлікту та як він 

    реалізується в драмі?

Повідомлення ІІ-ої групи.

 

 

                     

 

 

                                                     Анна


 

                         

 

                   Микола                                              Михайло


                                                                      

 

3. Жанр п’єси «Украдене щастя». Аргументовано відповісти.

 

 

Драма


 

       побутова                                                мелодрама

Соціально-

Психологічна

 

Аналіз твору 

  • Які враження справила на вас прочитана п’єса?
  • Який епізод найбільше запам’ятався і його хотілося б зачитати?

 

 

Літературний  цитатний диктант

«Кому належать слова»

  1. «..одурили, ошукали, мов кота в мішку  продали» (Анні)
  2. «А от що сумує та тоскує вона коло мене, се правда» (Миколі)
  3. «Десь я ніби коралі сію по хаті, по оборі, по цілім селі, та такі грубі та червоні..» (Анні)
  4. «Наплюй ти на людей! Чого тобі від них потрібно?» (Михайлу)
  5. «Хрестися, кумо! Чого ти так перелякалась? Він зовсім не винуватив тебе» (Насті)

 

«Хто це?»

  1. «У жандармах служить уже три роки» (Михайло)
  2. «Роботу покинув, господарство занедбав…» (Микола)
  3. «Я був чесний парубок, може, троха, загорячий, запалкий» (Михайло)
  4. «Я втопаний в болото, обдертий з чести… Зрйнований, зарізаний» (Микола)
  5. «Я тепер спокійна, нічого не бояся, ні про що не думаю, нічого не знаю, тілько тебе одного» (Анна)

 

 

    • Яка тема драми «Украдене щастя» (Змалювання трагедії особистого життя трьох головних персонажів, у яких украдено щастя)
    • Які проблеми порушені у драмі:
  1. Моральний вибір,
  1. Щастя й кохання,
  2. Вірність і зрада,
  3. Гріх і честь
  4. Жінка в суспільстві
    • Жанр п’єси «Украдене щастя» - це…

 

Дискусія 

 

Питання для обговорення.

1.  Микола – один з учасників конфлікту. Хто він: жертва чи злочинець?

  1. Михайло – людина, що деградує. Довести це або спростувати.
  2. Анна – цільна натура. Чи можна осуджувати Анну? Погляд традиційний і феміністичний.

 

У драмі змальовано трагедію особистого життя трьох головних персонажів, у яких украдено щастя.

Хто ж украв їхнє щастя? На це питання дає відповідь зміст  п’єси, внутрішній світ її головних героїв – Анни та Миколи і Михайла.

Розкажіть про попереднє життя героїв п’єси, про ті події, що мали вирішальний вплив на їхні долі.

 

Шукайте цензора в  собі.

Він там живе, дрімучий, без гоління,

Він там сидить, як чортик у трубі,

І тихо вилучає вам  сумління.

Зсередини, потроху, не раз,

Все познімає, де яка іконка,

І непомітно вийме  вас – із вас

Залишиться одна лиш  оболонка.

Прокоментуйте слова  Ліни Костенко. Яке відношення вони мають до сьогоднішнього уроку?. Давайте пошукаємо цензора в кожному з героїв драми і з’ясуємо, хто винен в украденому щасті героїв.

 

Образ Анни

  • Микола про Анну: «сумує та тоскує вона біля мене»;, «бідна моя небого», «у тебе чиста душа, невинна»; «Анно! Аннице моя! Тільки ти…не забудь мене»; « не топчи в болото моєї бідної голови. А ні, то вбий мене, щоб я не дивися на те», «була добра, щира та вірна, …до рани можна було приложити її», «опісля негідниця стидається, що по селу волочиться з тобою?»
  • Анна  сама про себе: «мене одурили, ошукали, мов кота в мішку продали», «от-от вспокоюся, піддамся своїй долі, давні рани перестануть боліти»; «одурили, ошукали, загупали, обдерли з усього», «доки сила моя була, я була тобі вірною, хоч іншого любила. Але тепер не стало моєї сили»
  • Михайло про Анну: «ти ще молода, гарна, свіжа», «я полюбив отею бідолаху, Анну, сироту, поштуркувану та кривджену нелюдами-братами».
  • Настя про Анну: «остатна!», «огидниця», «без серця вона», «весь стид загубила» «тота жінка ані стиду не має, ані серця», «поганий приклад дає…на публіку людську, з тим Гурманом волочиться»

 

Запитання:

  • Яка трагедія стала в житті Анни до одруження з Миколою?
  • Як ви оцінюєте вчинок братів?
  • Чи була щаслива Анна у шлюбі з Миколою?
  • Чи можна звинуватити Анну в її намаганні повернути собі щастя?
  • Анна не дотримується присяги церковного шлюбу. Як ви вважаєте, зрада це чи ні?
  • Чи суперечить це заповідям Божим?
  • Чи легко Анні зважитися на такий вчинок?
  • Як змінився характер Анни?
  • Під впливом чого?
  • Яке ваше ставлення до Анни( виправдовуєте ви її чи засуджуєте?)
  • У чому новаторство образу Анни (порівняйте з героїнями п’єс

Информация о работе Таємниця «Украденого щастя» в однойменній драмі Івана Франка