Автор: Пользователь скрыл имя, 06 Февраля 2013 в 08:27, лекция
Сабақтың мақсаты: Өз отбасы туралы әңгіме жүргізу. Дыбыстарды қайталау.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Отбасы туралы сөздерді меңгерту. Ауызша сөйлеуге жаттықтыру.
Қазақстан Республикасының білім және ғылым министрлігі
«Теміртау қаласының № 20 Мектеп-лицей» КММ
Дайындаған: Қазақ тілі мен әдебиеті пәні
мұғалімі Қасымова А.
Өткізілген сыныбы: 1 «в»
Сабақтың тақырыбы: Менің отбасым.
Сабақтың мақсаты: Өз отбасы туралы әңгіме жүргізу. Дыбыстарды қайталау.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Отбасы туралы сөздерді меңгерту. Ауызша сөйлеуге жаттықтыру.
Дамытушылық: Ойын арқылы оқушылардың логикалық ой-өрісін дамыту.
Тәрбиелік: Тәрбиелік мақсатта әңгімелер айту, отбасына деген сүйіспеншілікті, үлкенді сыйлау, кішіге қамқор болу керектігін түсіндіру.
Сабақтың түрі: Ойын сабақ
Сабақтың әдістері: сұрақ-жауап, ойын, топпен, жеке жұмыс жасау.
Сабақтың көрнекіліктері: Отбасы туралы сюжетті суреттер, бейне ролик, оқулық, жемістер мен көкөністер, себет.
Сабақтың пәнаралық байланысы: орыс тілі.
Меңгерілетін сөздер: Ата, аға, әке, ана, әже, шеше,дәрігер, зейнеткер, мұғалім үйде, қайда, жатыр, отыр, тұр, жүр
Дидактикалық ойын: «Суретті тап», «Күн мен түн», «Допты алып, жауап бер».
1. Ұйымдастыру кезеңі:
- Сәлемдесу.
-Сәлеметсіңдерме балалар
2. Психологиялық дайындық:
Балалар
біз шар сияқты шеңберімізді үрлеп, үлкен
шеңбер жасайық. Кәне, бәріміз бірдей үрлейік.
- Жақсы, енді «Деніміз сау болсын!» деп
бір-бірімізді емдейік.
- Қайырлы таң, көздерім сендер ояныңдар
(көздерін уқалайды)
- Қайырлы таң, құлақтарым сендер ояныңдар
(құлақтарын уқалайды)
- Қайырлы таң, саусақтарым сендер ояныңдар
(шапалақтайды)
- Қайырлы күн, сенде ояндың ба? (жымиып
күледі).
Сания:
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де.
Қуанайық достарым,
Арайлап атқан күнге.Тағы бір күн артта қалып, тағы арайланып таң атты.
-Сәлеметсіздер
ме! (қонақтармен амандасады)
- Бүгінгі күніміз жақсы болсын, көңілді
болайық, деніміз сау болсын, татулықпен,
достықпен бәріміз сабақ барысында бір-бірімізге
тек жақсы көңіл –күй сыйлайық.
Кіріспе:
Балалар бүгін бізге сабағымызға қонақ келді. Сендер сияқты оқушы . Келген қонақпен, отбасымен, жасы нешеде екенін білу үшін, біз сендермен қайталау тапсырмаларын орындауымыз керек.
3.Қайталау-оқу анасы:
-Тақтадан Темірланның суретін көрсету.
Қонаққа өзіміздің білімімізді көрсетейік.
-Ендеше балалар 1- тапсырмамыз қайталау сабағы екен
-Біз сендермен өткен
Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
-Күз.
Күз айлары қанда?
-Қыркүйек, қазан, қараша.
Күзде дала қандай болады:
-Жапырақтар түседі.
-Жапырақтар сарғаяды
-Жаңбыр жауады
-Күн суытады.
-Күзде не істейміз?
-Жемістерді жинаймыз
Біз қандай жемістерді білеміз?
-Онда жемістер мен көкөністерді жинап санайық.
Жемістер мен көкеністердің атауын дұрыс айтып санау.
Күз туралы қандай тақпақтар білеміз?
Давид
Алтын, сары, қызыл, көк,
Алуан – алуан жапырақ.
Күзгі бақта күлімдеп,
Көз тартады атырап.
Алина
Қарашы күз келді, күз келді
Жапырақ жауыпты іздерді.
Құс біткен керуен тізеді,
Қара бұлт қабағын түйеді.
Сергіту сәті:
Тербеледі ағаштар
Алдымнан жел еседі
Кіп-кішкентай ағаштар,
Біп-биік болып өседі.
4.Жаңа сабақ:
-Біз қонаққа өзіміздің білімімізді көрсеттік енді бүгінгі жаңа тақырыбымызбен және келген қонақпен танысатын да сәт жетті.
-Балалар
бүгінгі өтетін жаңа
-Ал қане, онда қонаққа келген
-Тақтадағы бейнекөріністі көрсету.
-Мына баланың аты Темірлан екен.
-Ал, енді біз өзімізді қонақтарға таныстырайық
-Оқушылардан сұрау.4-5 оқушыдан
-Сенің атың кім? Менің атым Вахид
-Оқушылар аттарын айтып шығады.
Енді темірланның отбасымен таныспас бұрын, бүгінгі сабағымыздың жаңа сөздерімен танысайық.
Жаңа сөздермен танысу:
-Бүгінгі жаңа сөздеріміз:
Дәрігер-врач
Мұғалім-учитель
Зейнеткер-пенсионер (ка)
-Тақтадан
сөздерді суреті мен қоса
1) Мұғалім сөздерді мәнерлеп
2) Мұғалім сөздерді оқиды,
Дидактикалық ойын : «Суретті тап » тақтадағы суреттерді нөмірлеп санды айту, оқушылар ол санда қандай сурет тұрғанын айтады.
1.Дәрігер-врач
2.Мұғалім-учитель
3.Зейнеткер-пенсионер (ка)
Тіл дамыту кезеңі.
-Өте жақсы , енді Темірланды тыңдап көрейік.
( Отбасымен таныстыру көрініс)
-Темірлан өзінің отбасымен таныстырды, енді біз өзіміздің отбасымызбен таныстырайық
-Алдымыздағы суреттерге қарап отбасымызды қонақтарға таныстырайық.
Тәрбие басы-тал бесік:
-Оқушыларға сұрақ қою арқылы, тәрбиелік үлгі көрсету.
-Балалар
сенде отбасыларыңды жақсы
-Үлкендерді не істеу керек?
-Балалар
шаршап қалған сияқтымыз
Дидактикалық ойын: «Кім жоқ?» –
Тақтада отбасы мүшелерінің суреті ілулі тұрады. Балалар көздерін жұмады. Мұғалім тақтадағы бір отбасы мүшесінің суретін алып тастайды. Балалар көздерін ашып, мұқият қарап шығып, кімнің суреті жоқ екенін айтады.
-Балалар
шаршап қалған сияқтымыз
Сергіту сәті:
Кел санайық екеуміз,
Бас бармағым-атам.
Балаң үйрек-апам,
Ортан терек-ағам,
Шылдыр шүмек-мен,
Кішкене бөбек –сен.
Бір үйде біз нешеуміз.
Бір үйде бесеуміз.
Дидактикалық ойын :«Шапалақ»
Мен сендерден сұраймын, егер мен дұрыс айтсам екі рет, қате айтсам бір рет шапалақ ұрамыз.
-Қазақ тілінде неше әріп бар?
-42 әріп.
Қазақ тіліне тән неше әріп бар?
-9 әріп.
Әріпті-көреміз, жазамыз.
Дыбысты-естиміз , айтамыз.
Буын-слог
Сөзде неше дауысты болса, сонша буын бар.
Дауысты дыбыс- созылып айтылады.
Дауыссыз-
Дәптермен жұмыс:(тақтаға орындау)
Фонетикалық жаттығу:
Бір,екі,үш,
Бойға жинап күш.
Қолға қалам аламыз,
Әдемі етіп жазамыз.
Ата А –а –ата Әке- Ә-е Ә-ке Шеше Е-е ше-ше
-Қаламмен жазамыз.
Сергіту сәті:
Еркемай күйіне билеу.
Ерке ерке еркемай
Еркелетсең еркемай
5.Бекіту кезеңі:
-Отбасы мүшелерін атай отырып, іс-әрекет арқылы көрсет.
6.Рефлексия:
Іс-әрекетпен қайталау.
Қайырлы таң, басым!
Сендерге рахмет ойлағаның үшін.
Қайырлы таң, көздерім!
Сендерге рахмет көргенің үшін.
Қайырлы таң, қолдарым!
Барлық жұмыс жасағаның үшін.
Қайырлы таң, аяқтарым!
Сендерге рахмет жүргенің үшін.
Қайырлы таң, достарым!
7.Үйге тапсырма беру кезеңі: «Менің отбасым» сурет салып келу.
8.Бағалау Жақсы қатысқан балаларды бағалау.Мұғалім балаларды мадақтап рахметін айтады, сабаққа жақсы қатысқан балаларға, «жұлдызша» береді.
мұғалімі Қасымова А.
Кіші мектеп оқушылары үшін мұғалім олар еліктейтін, үлгі ететін абыройлы жан. Олар ұстазының бүкіл іс-қимылына, жүріс-тұрысына, сөйлеу мәнеріне, адаммен қарым-қатынасына еліктейді. Сондықтан да, жауапкершілігі мол, адал да мейірімді, әділ де парасатты, рухани дүниесі бай педагогтар балаға білім мен тәрбие беріп, оның жан дүниесіне әсер ете алады, Ал ашық сабақ осы қасиеттерді мұғалімнің бойынан көріп, мұғалім мен оқушы арасында үйлесімі келісіп, қалыптасқан ортаны көру сәті деп ойлаймын. Бүгінгі менің ашық сабақ өткізіп отырған сыныбым 1 «в»
Сыныпқа мінездеме: Сыныпта барлығы 15 бала. Қатысқаны 15. Барлық оқушылар әріп біледі, қазақ тіліне тән әріптерді ажырата біледі. Сыныптың білім деңгейін ортадан жоғары деп бағалаймын. Сынып белсенді топқа жатпайды орташа.
Сабақтың тақырыбы: Менің отбасым.
Сабақтың мақсаты: Өз отбасы туралы әңгіме жүргізу. Дыбыстарды қайталау.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Отбасы туралы сөздерді меңгерту. Ауызша сөйлеуге жаттықтыру.
Дамытушылық: Ойын арқылы оқушылардың логикалық ой-өрісін дамыту.
Тәрбиелік: Тәрбиелік мақсатта әңгімелер айту, отбасына деген сүйіспеншілікті, үлкенді сыйлау, кішіге қамқор болу керектігін түсіндіру.
Сабақтың түрі: Ойын сабақ.
Сабақтың әдістері: сұрақ-жауап, ойын, топпен, жеке жұмыс жасау.
Сабақтың көрнекіліктері: Отбасы туралы сюжетті суреттер, бейне ролик, оқулық, жемістер мен көкөністер, себет.
Сабақтың пәнаралық байланысы: орыс тілі.
Меңгерілетін сөздер: Ата, аға, әке, ана, әже, шеше,дәрігер, зейнеткер, мұғалім үйде, қайда, жатыр, отыр, тұр, жүр
Дидактикалық ойын: «Суретті тап», «Күн мен түн», «Допты алып, жауап бер», «Шапалақ».
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Психологиялық кезең.
3.Қайталау оқу анасы.
Тіл дамыту.
Сергіту сәті.
4.Жаңа сабақ
Сөздік жұмысы.
Ойын: «Суретті тап»
Тіл дамыту.
Тәрбие басы-тал бесік.
Ойын: «Кім жоқ?»
Сергіту сәті.
Ойын«Шапалақта»
Фонетикалық жаттығу
5.Бекіту кезеңі.
6.Қорытынды.
7.Үйге тапсырма.
8.Бағалау.
Әдіс-тәсілдермен, көрнекілік құралдарды пайдалану: Мен өзімнің әдістемелік тақырыбым, «Сабақта ойын түрлерін қолдана отырып, оқушылардың тіл байлығын кеңейтіп, пәнге деген қызығушылығын арттыру» бойынша жұмыс түрлерін дүргіздім. Сабақта қолданған барлық жұмыстың әдіс-тәсілдері жас ерешелікке сай , сабақ құрылымына, сабақтың түріне сәйке таңдап алынды. Қолданылған көрнекіліктерде ретімен, орынды қолданылды. Интерактивті тақтада жас ерекшеліктеріне байланысты, уақытпен қосылды
Менің жеткен жетістіктерім: Мұғалім жетістігі өзіңнің сабақ барысына қойған мақсатыңа жету, сыныпта жағымды орта қалыптастыру болса, бүгінгі сабағымда қойған мақсатыма жеттім деп ойлаймын.
Сыныпта тақырыпты меңгермеген оқушы болмады. Барлық оқушылар тақырыпты меңгерді. Мақсат отбасы туралы сөздерді меңгеріп, дауысты, дауыссыз сөздерді ажырату болған. Сабақ барысында барлық оқушылар сабаққа белсенді қатысты. Сынып белсенді топқа жатпағанымен бүгінгі сабақтың басынан соңына дейін белсенді қатысып отырды.
Мұғалім үшін әрбір
Әріптестерімнің ұсыныстары:
1.Сабақ барысындағы
2. Оқушылардың жауап беру