Автор: Пользователь скрыл имя, 04 Ноября 2012 в 10:02, реферат
Хандықтағы жоғары билік хан қолына шоғырландырылды. Салт бойынша, хан тағына отыруға рудағы үлкен ұлдың құқығы басым болды. Хан әскерлердің бас қолбасшысы және жоғарғы сот қызметін атқарды, шет мемлекеттермен келіссөздер жүргізу, соғыс жариялау мен бейбіт бітім жасау, заңдар шығару және хандықтың бүкіл аумағын билеудің бас құқығына ие болды.
6 «а» Сыныбы 29.01.09
Сабақтың тақырыбы: Сызба. Нәрсеге қарап сурет салу.
Сабақтың міндеттері: 1. Сызба сызықтар арқылы нәрсеге қарап сурет салу
кеңістікті бере білу.
Сабақтың мақсаты.: сызба сызықтар арқылы бейнені ұқсата білу. Штрих
Сабақтың көрнекілігі: Бейнелеу өнері сабағына қажетті құрал-жабдықтар
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ. Білім, білік, дағдыны қалыптастыру.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Өз бетімен жұмыс.
Сабақтың барысы:
1. Сыныпқа кіріп оқушылармен сәлемдесу
2. Оқушыларды сабаққа әзірлеу, құралдарын тексеру.
3. Сыныпта, сабақта жоқ оқушыларды белгілеу
4. Үйге берілген тапсырманы тексеріп, жақсы жұмыстарға тоқталып өту.
5. Оқушыларды жаңа сабаққа әзірлеу.
6. Жаңа сабақты түсіндіру.
7. Жаңа сабақты қорытындылау.
8. Үй тапсырмасын беру.
9. Сабақты бағалау.
Сызба сызық арқылы сурет салғанда біз схемалық әдісті пайдаланбай жақсы нәтижеге жетуіміз мүмкін емес.
Бір нәрсенің жалпы
Затқа қарап сурет салғанда қағаз бетіне нәрсенің жоғарғы және төменгі шекараларын белгілеп алу керек. Суреттің шекараларын белгілегенде нәрсенің негізгі пропорциялары белгіленеді. Егер осы кезде қателіктер кетіп, ол дер мезгілінде түзелмесе, онда нәрсенің формасы дұрыс шықпайды, сурет мүлдем жарамсыз болуы мүмкін.
Сурет салуды бірнеше кезеңге бөліп қарауға болады.
1. кезең. Ең алдымен
бейнелейтін геометриялық
2. кезең. Суретті салынатын
3. кезең. Заттардың жарық
4. кезең. Бұл бейнеленген
Сабақты қорытындылау.
Сызба сызықтар арқылы қалай сурет сауға болады?
Схемалық әдіс дегеніміз не?
Адамның басын қозғалыста бейнелеу.
Үйге тапсырма.
«Гүл салынған құмыра
мен алма» натюрмортын бейнелеу