Подорож по Закарпаттю

Автор: Пользователь скрыл имя, 17 Февраля 2013 в 01:46, доклад

Описание работы

Програмовий зміст. Збагатити знання дітей про Україну. Ознайомити з одним з її регіонів – Закарпаттям. Пробудити інтерес до вивчення рідного краю, його природи, історії, культурної спадщини, вчитись бути патріотом своєї держави. Розвивати активний словниковий запас, пізнавальний інтерес. Виховувати почуття гордості і любові до Батьківщини, емоційно-чуттєву сферу.
Матеріал. Мапа України, грамзапис пісні «Закарпаття моє», ілюстрації із зображенням бурого ведмедя, саламандри, музичного інструменту – трембіта, зразки вишиванок, вірш «Карпати» П.Г.Тичини.

Работа содержит 1 файл

ЗАКАРПАТТЯ МОЄ.doc

— 32.00 Кб (Скачать)

Тема: Подорож по Закарпаттю.

Програмовий зміст. Збагатити знання дітей про Україну. Ознайомити з одним з її регіонів – Закарпаттям. Пробудити інтерес до вивчення рідного краю, його природи, історії, культурної спадщини, вчитись бути патріотом своєї держави. Розвивати активний словниковий запас, пізнавальний інтерес. Виховувати почуття гордості і любові до Батьківщини, емоційно-чуттєву сферу.

Матеріал. Мапа України, грамзапис пісні «Закарпаття моє», ілюстрації із зображенням бурого ведмедя, саламандри, музичного інструменту – трембіта, зразки вишиванок, вірш «Карпати» П.Г.Тичини.

 Хід заняття:

- Розпочнемо сьогоднішнє заняття  з вікторини «Люби і знай  свій рідний край».

У якій країні ми з вами живемо?

Як називається її столиця?

Якими іншими словами можете ви замінити для себе слово Україна?

Якою мовою ми говоримо?

Які гори є в Україні?

Які моря є в Україні?

Які природні багатства України  ви знаєте?

Які найбільші річки протікають по її території?

Які найбільші міста ви знаєте?

(Все, про що йде мова у  вікторині, показується на мапі).

- За те, що ви так гарно  знаєте свою країну, нас запрошують  в гості.

(У грамзапису лунає пісня  «Закарпаття моє» у виконанні  Івана Поповича).

- Діти, куди ж це нас запрошують  цією піснею? (Закарпаття).

- Діти, Закарпаття - це один із куточків нашої України. Давайте зараз відшукаємо його на карті. (Показ на карті).

- А яким видом транспорту  ми можемо туди дістатись? (Діти  вибирають вид транспорту і  пояснюють, чому вони вибрали  саме його).

- Ось ми вирушаємо в дорогу. А які гори є на заході нашої країни? (Карпати). А за тими високими горами постає перед нами чудовий край – Закарпаття. То чому Закарпаття так називають?

- Щоб нам веселіше було у  дорозі, розкажіть вірші про нашу  Україну.

(Діти розповідають відомі їм  вірші про Україну).

  - Ось, діти, нас з вами зустрічає екскурсовод.

  - Я вітаю вас у найбільшому  місті Закарпаття – Ужгороді. Місто дуже давнє. У передмісті зберігся до сьогоднішніх днів замок-фортеця, який був збудований у Х столітті. Зараз тут знаходиться краєзнавчий музей і картинна галерея. (Показ ілюстрацій фортеці та національних костюмів, виробів декоративно-прикладного мистецтва).

- Ще в Ужгороді є багато  навчальних закладів. А найбільше  славиться Закарпаття туристичними  гірськими стежками, своєрідною  природою, свіжим гірським повітрям, лікувальною та мінеральною водою, чарівними хвойними лісами. Саме поширене дерево в цих  лісах – смерека. Воно досягає висоти 40-50 метрів, віку – 300-400 років, а для того, щоб дерево виросло висотою 35 метрів, потрібно 100 років (показ ілюстрації із зображенням смереки).

- В цих лісах часто  можна зустріти бурих ведмедів. Дорослі ведмеді живуть поодинці, живляться тваринною їжею, поїдають  плоди, ягоди, коріння рослин. Восени тварини накопичують жир  та залягають в барліг. Ведмедиці в січні або лютому народжують 2-3 ведмежат вагою 500-600 грам. Бурих ведмедів ми можемо бачити на аренах цирку. Вони добре приручаються і дресируються.  Крім того, бурий ведмідь є об'єктом Червоної книги України (розгляд ілюстрацій).

-  В Закарпатті проживає  дуже рідкісна тварина – плямиста саламандра. Вона живе у  хвойних лісах, на луках, високо в горах. Полює вночі, а в день ховається в нірку (розгляд ілюстрації).

- Діти, подумайте і скажіть,  на яку тварину схожа плямиста  саламандра? (Порівняння за ілюстраціями ящірки і плямистої саламандри).

- А зараз ми побуваємо на  найвищій вершині Карпатських  гір. Називається вона Говерла.  Давайте всі разом повторимо  це слово. То як називається  найвища вершина Карпатських  гір? На цю гору піднятися  не так просто тому, що її висота сягає більше 2 000 метрів. Щоб на цю гору піднятися, потрібне спеціальне спорядження. Люди, які мають таке спорядження і можуть піднятися на таку гору, називаються альпіністи. (Читання вірша «Карпати»).

     Знов зелені стали  гори навесні, з полонини чути співи голосні.

     І трембіти десь  над горами гудуть, то вівчарки з отарами ідуть.

- Яке незнайоме слово ви почули  у цьому вірші?

  Трембіта – це музичний  інструмент, який представляє собою  трубу завдовжки до 3 метрів (показ  ілюстрації). Трембіта має сильний гучний та мелодійний звук, який чути далеко. За допомогою трембіти сповіщали про вихід худоби з гори, а також на них грали під час свят. На Закарпатті є така приказка: «Той не гуцул, хто не грає на трембіті». Яке нове слово ви почули у цій приказці? Гуцули – це люди, які живуть на Закарпатті. Хто запам’ятав приказку? Як ви розумієте її?

- Люди Закарпаття дуже щедрі  і привітні, а руки мають «золоті». Про яку людину говорять, що  в неї руки «золоті»? В цьому  ви переконаєтесь, коли розглянете  вироби народних умільців Закарпаття. (Розгляд робіт з дерева, лози, кераміки, вишиванок). Серед вишиванок дуже легко розпізнати закарпатські, тому що в них переважають геометричні фігури, узори дуже барвисті, вишивальниці використовують в роботі багато кольорів (до семи). Цими візерунками прикрашали одяг, стрічки, головні убори, подушки, серветки. (Діти розглядають візерунки, вибирають ті, що їм найбільше подобаються, розповідають про них).

- А зараз виберіть за бажанням  якусь опредмечену форму та  прикрасьте її закарпатським візерунком. (Діти виконують роботу, розповідають про неї).

- Вже час завершувати подорож,  а на згадку кожен з вас  матиме малюнок із закарпатським  візерунком.


Информация о работе Подорож по Закарпаттю