Автор: Пользователь скрыл имя, 04 Ноября 2012 в 23:11, доклад
Мета: Розвиток позитивних якостей особи людини, необхідних при побудові стосунків з іншими людьми; об'єднання колективу і побудова ефективної командної взаємодії; створення умов для успішної соціалізації особи кожного учня колективу класу.
Завдання: розвиток уміння працювати спільно; розвиток толерантного відношення у однокласників один до одного; усвідомлення кожним учнем своїй індивідуальності; відчуття колективізму; розвиток навиків співпраці; формування етичних якостей: дружби, взаєморозуміння, колективізму; встановлення сприятливого психологічного клімату у колективі.
Тема: «Міжособові стосунки»
Мета: Розвиток позитивних якостей особи людини, необхідних при побудові стосунків з іншими людьми; об'єднання колективу і побудова ефективної командної взаємодії; створення умов для успішної соціалізації особи кожного учня колективу класу.
Завдання: розвиток уміння працювати спільно; розвиток толерантного відношення у однокласників один до одного; усвідомлення кожним учнем своїй індивідуальності; відчуття колективізму; розвиток навиків співпраці; формування етичних якостей: дружби, взаєморозуміння, колективізму; встановлення сприятливого психологічного клімату у колективі.
Форма проведення: бесіда, дискусія
Предмет з якого проводиться виховний захід: Етика
Обладнання: дошка, картки, плакати, кольоровий папір.
Дата проведення: 23.10.2012
План виховного заходу
Этапи заходу |
Час(хв.) |
1. Вступна частина: привітання, тема та мета заходу. |
5 |
2. Основна частина |
30 |
3. Заключна частина. Підведення підсумків |
5 |
Хід заходу
На свете кроме тебя есть другие люди,
и они нуждаются в твоей доброте,
понимании, мужестве, в твоей защите и помощи»
«Тот, кто думает, что можно обойтись без других, - заблуждается;
но ещё сильнее заблуждается тот, кто думает, что другие не могут обойтись без него»
Француа де Ларошфуко
І. Вступна частина
Вчитель: Доброго дня! Сідайте, будь ласка! У нас сьогодні буде дуже цікава класна година і її тема «Міжособові відносини». Але перш ніж ми почнемо нашу бесіду давайте подивимося на дошку та прочитаємо епіграфи. Ці слова належать відомим російському та французькому письменникам Льву Абрамовичу Кассилю та Француа де Ларошфуко.
У школі разом ви вчитеся вже декілька років. Я не сумніваюся, що кожен з вас – цікава людина, кожен вносить свій вклад до справ класу, у внутрішньокласні взаємини. Виховувати в собі милосердя, працювати над собою, задуматися над тим, що таке добро і зло, співчуття, якою має бути людина, які вчинки можна назвати гідними, яку дорогу вибрати в житті – це ті питання, над якими ми з вами розмірковувати в ході класної години.
ІІ. Основна частина
Вчитель: Ще на початку XX століття англійський філософ, педагог і психолог Уїльям Джеймс говорив, що для людини немає страшнішого покарання, ніж знаходитися в суспільстві і бути не поміченим іншими людьми.
- Ви хотіли б, щоб вас розуміли, поважали і любили?
- Ви згодні, що злість, ненависть, презирство, зневагу руйнують людини?
Але ми сьогодні з вам спробуємо не зруйнувати, а побудувати. Побудувати стосунки з тими, хто не схожий на нас.
– Чи легко спілкуватися з людьми?
Вчитися жити серед людей і спілкуватися з ними так само нелегко, як і вивчати математику або фізику або долати якісь перешкоди. Доводиться освоювати і застосовувати різні формули поведінки, пробиратися через нетрі нерозуміння, підступності, обману. Але людина повинна уміти спілкуватися з людьми.
Учні: з друзями, з тими людьми, які нам подобаються.
Вчитель: Спілкуватися з людьми, які нам подобаються? Так, є певний «круг спілкування» у кожної людини – люди з якими їй приємно і хочеться спілкуватися. Але, на жаль, а може бути, і на щастя, все життя людини, вірніше, велика її частина, складається з вимушеного спілкування. Так необхідність спілкуватися з багатьма людьми створює безліч проблем. Чому? У чому полягає складність? У тому, що немає однакових людей.
Учні: У них різні темпераменти, вони виконують різні соціальні ролі, у них різний характер.
Вчитель: Чи всі школярі однаково поводяться на уроках, на перервах, в спортивному залі? Звичайно, ні. Є непосидючі, запальні, уперті забіяки, які роблять все дуже швидко, голосно розмовляють, можуть і побитися. А є та інші – сором'язливі, мовчазні, спокійні, прагнучі бути непомітними. Всі люди різні.
(Учні відповідають на питання вчителя)
Вчитель: На рубежі XVIII-XIX століть у Франції жив Талейран Перігор, князь Беневентський. Він відрізнявся тим, що при різних урядах залишався незмінно міністром закордонних справ. Це була людина, талановита в багатьох областях, але, поза сумнівом, понад усе – в умінні враховувати настрої тих, хто його оточував, шанобливо до них відноситися, шукати рішення способом, що найменш ущемляє інтереси інших людей. І при цьому зберігати свої власні принципи, прагнути до того, щоб управляти ситуацією, а не сліпо підкорятися обставинам. З ім'ям цієї людини пов'язано поняття «Толерантність».
Учні: Це терпимість, пошана, прийняття і правильне розуміння багатого різноманіття культур нашого світу і способів прояву людської індивідуальності.
Вчитель: Так, я згодна з вами. Тепер послухайте визначення толерантності, дане в «Декларації принципів толерантності» (підписана 16 листопада 1995 року в Парижі 185 державами членами ЮНЕСКО):
Толерантність означає «пошана,
прийняття і правильне
Давайте подивимося на дошку та зачитаємо правила толерантної поведінки: 1) Поважай співбесідника. 2) Прагни зрозуміти те, про що говорять інші. 3) Обстоюй свою думку тактовно. 4) Шукай кращі аргументи. 5) Будь справедливим, готовим прийняти правоту іншого. 6) Прагни враховувати інтереси інших.
Учні: Так, це конфлікти.
Вчитель: В толерантності, терпимості є своя зворотна сторона. Це конфлікти. Конфлікти старі як світ. Люди завжди прагнули зрозуміти світ і один одного. Інколи це важко, тому що не всі дивляться на проблеми однаково.
– Через що розгораються конфлікти?
Учні: Неможливість отримати те, що хочеться або необхідно; різні точки зору на одне і те ж питання; наявність третьої сторони. Багато конфліктів виникають тоді, коли учні переслідують свої егоїстичні інтереси в збиток інтересам класу.
Вчитель:
– Чи можна жити мирно і не сваритися?
– Як це зробити?
Учні: Так, потрібно проявляти пошану до однокласника, незалежно від його національності, віросповідання, пошану до його цінностей і традицій. Необхідно зрозуміти, що твій сусід, людина, що відрізняється від тебе образом думки, стилем одягу, він не ворог тобі.
Вчитель: - Чи кожному членові вашого колективу затишно в класі?
У житті на часто нам часто доводиться страждати через те, що нас неправильно зрозуміли, марно образили. А може ми самі надмірно образливі? Щоб це взнати, нам слід щиро і точно відповісти на питання пропонованого тесту.
Тест: Чи легко вас образити?
1. Чи легко вам зіпсувати настрій?
2. Чи довго ви пам'ятаєте образу і кривдника?
3. Чи довго ви переживаєте дрібні неприємності (чийсь недоброзичливий погляд, їдке зауваження, забруднений рукав пальта)?
4. Чи довго можете знаходитися в такому стані, коли ні з ким не хочеться розмовляти?
5. Чи легко ви відволікаєтеся на сторонні розмови і шуми?
6. Чи здатні ви тривалий
час аналізувати свої
7. Чи часто ви дієте
під впливом хвилинного
8. Чи часто вам сняться кошмари?
9. Чи турбує вас думка, що ви чимось гірше за інших?
10. Чи части у вас підйоми і спади настрою?
11. Чи буває так, що
під час суперечки у вас
помітно міняється тембр
12. Чи легко вас вивести з себе?
13. Навіть смачна їда
не здатна виправити ваш
14. Чи часто ви відчуваєте роздратування, коли вас не розуміють?
А тепер підрахуйте набрані вами бали. За відповідь «так» нараховується 0 балів, «не знаю, по-різному буває» - 1 бал, за відповідь «ні» - 2 бали.
Від 23 до 28 балів. Вас важко назвати образливим. Ваш душевний стан стійкий і рідко змінюється залежно від ситуації. Дехто вважає вас «непробивними», «твердолобими». Інколи вам заздрять, інколи засуджують – на це не звертайте уваги.
Від 17 до 22 балів. Ви злегка образливі. Ця риса характеру доставляє вам немало гірких хвилин. Ви легко можете розлютитися і наговорити дурощів кривдникові. Через це у вас нерідко трапляються конфлікти вдома і в школі. Завжди пам'ятаєте приказку: « У річці образи броду немає».
Від 0 до 16 балів. Ви образливі, легко змінюєте свій настрій, хворобливо реагуєте на відношення до вас оточуючих. Це серйозні недоліки у вашому характері. Необхідно зайнятися самовихованням. І чим менше у вас кількість балів, тим швидше до цього слід приступити.
Вчитель: Дуже важливо навчитися бачити поряд з собою людину, розуміючи і приймаючи її такою, яка вона є.
- Як же навчитися розуміти іншого?
Пропоную Вам невеличку гру – розділіться на три команди, кожній команді я дам дві картки. На цих картках є дуже гарні поради, як навчитися розуміти один одного, але трапилося жахливе – слова переплуталися. Ваше завдання скласти з цього хаосу слів речення.
(Учні виконують завдання вчителя та зачитують речення.)
А які ще є правила спілкування? Давайте подивимося на дошку та зачитаємо їх.
Правила спілкування:
Вчитель:
ІІІ. Заключна частина
Вчитель: Я сподіваюся, що ви отримали з нашої бесіди користь.
На закінчення я пропоную вам зробити маленький дарунок один одному - паперове сердечко – орігамі. Додайте, будь ласка, до сувеніра напис з компліментом або побажанням однокласникові і подаруєте його сусідові по парті. Отже, давайте будемо з більшою долею терпіння, пошани, симпатії, розуміння відноситися один до одного, і тоді жити в суспільстві, де панує мир і згода, нам стане набагато простіше.