Автор: Пользователь скрыл имя, 22 Марта 2012 в 21:50, реферат
Мета: дати поняття про сучасні інформаційні системи, засоби масової інформації та комп’ютерні інформаційні системи; пояснити вплив пліток, міфів, маніпулювання та дезінформації на рівень безпеки людини.
Тема. ЛЮДИНА В ІНФОРМАЦІЙНОМУ ПРОСТОРІ
Мета: дати поняття про сучасні інформаційні системи, засоби масової інформації та комп’ютерні інформаційні системи; пояснити вплив пліток, міфів, маніпулювання та дезінформації на рівень безпеки людини.
Тип уроку: урок вивчення нових знань.
Методи: розповідь, бесіда, ток-шоу, бліц-дискусія, ігрові ситуації, проект.
Основні поняття та терміни: інформаційна система, комп'ютерна інформаційна система, засоби масової інформації, дезінформація, чутки, міфи.
Обладнання: схеми «Передачі засобів інформації», «Інформаційна система», таблиця «Засоби масової інформації».
Хід уроку
I. Організаційна частина
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
1. Яку роль
у житті сучасної людини
2. Що ви знаєте про засоби масової інформації?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Протягом всієї історії свого існування люди, спілкуючись із природою та між собою, набували знань про навколишній світ і про себе. Від кількості цих знань, від ефективності їх використання і дедалі більше залежать умови життя і окремих людей і людства вцілому. Навколишній світ складається з речовини й енергії, існує завдяки перетворенням енергії в речовину і навпаки, Дуже вагомою для повноцінного розвитку живих організмів складовою навколишнього світу, яку не можна віднести ні до речовин, ні до енергії, інформація. В сучасному розумінні інформація - це будь-які відомості, які є об'єктом нагромадження, обробки, збереження, передачі) і використання, або відомості про навколишній світ процеси, що відбуваються у ньому.
Щоб бути використаною суспільством, інформація повинна мати властивості, а саме: корисність, актуальність, достовірність, активність, розпізнаваність, повноту, нематеріальність.
Інформація може носити різноманітний характер і призначатися як для живих організмів, так і для різних машин. Тому існують різні форми подання інформації - у символьному (букви, цифри, знаки, світлові сигнали, сигнали прапорцями, покажчики приладів тощо), текстовому (книги, брошури, газети, журнали тощо), графічному (фотографії, картини, креслення, графіки) вигляді.
Матеріальними носіями Інформації є сигнали: звукові, електричні,
магнітні, світлові, механічні
тощо. Інформація може бути передану
у вигляді неперервних (
Інформація в аналоговому вигляді міняє своє значення поступово.
Прикладом такої інформації
можуть бути показники
Сучасні засоби передачі інформації, якими б складними вони не
були, діють за, простою схемою:
Джерело інформації
Кодувальний пристрій
Декодувальний пристрій
Одержувач інформації
Інформація від джерела Інформації надходить до передавача, що зазвичай містить кодувальний пристрій, у якому формується повідомлення, яке по каналах зв'язку передається до одержувача,; У декодувальному пристрої приймача одержувача відбувається перетворення повідомлення до вигляду, прийнятного для одержувача інформації. Як канали зв'язку можуть використовуватися комп'ютерні мережі, засоби телекомунікації, а також зовнішні накопичувачі інформації (дискета). Ця схема показує один з процесів, які відбуваюся сучасній інформаційній системі.
IV. Повідомлення теми уроку та плану викладу навчального матеріалу
Teма: Людина в інформаційному просторі.
План
1. Сучасна інформаційна
система. Комп'ютерні
2. Сучасні засоби масової інформації, їх вплив на безпеку людини
V. Засвоєння нових знань
Ви постійно отримуєте певну інформацію, яка обов’язково вам пригодиться в житті. Протягом всієї історії існування люди, спілкуючись із природою та між собою, набували знань про себе та навколишній світ – теж отримували певну інформацію, яку згодом використовували для покращення свого життя.
Один великий мудрець сказав: «Хто володіє інформацією, той володіє світом». Але людині не потрібна вся інформація, а лише та, яка її цікавить.
… і у великому її потоці дуже важливо не розгубитись.
У нас працює служба інформації, яка зібрала для вас цікаві факти про негативний вплив сучасних інформаційних систем (технологій).
Кореспонденти знайомлять присутніх з цікавими фактами.
Вчені попереджають, що діти, які користуються мобільними телефонами, ризикують мати розлади пам'яті і сну. Причина — в електромагнітному випромінюванні малої інтенсивності, яке проникає у череп дитини Це випромінювання впливає на мозкові ритми, може завдати шкоди імунній системі дитини, яка перебуває у процесі розвитку.
Справжня сенсація в мережі Інтернет — віртуальна ведуча програми новин. Ананова — так назвали електронне чудо. Віртуальне чудо привабило увагу десятків тисяч клієнтів Інтернету. Поява в електронній мережі віртуальних персонажів стала, на думку експертів справжньою революцією у галузі світового інформаційного обміну.
Сучасна електроніка краде в людини душу — вважають представиш примітивних племен. Як виявилося, їх страх має підґрунтя. Нещодавно англійська фірма «Брітіш Телеком» повідомила про електронного «ловця душ», який перебуває у стадії розробки. Це мікрочіп, який може зберігати всі спогади людини.
Виявляється, для мозку небезпечний навіть напружений «телефонний день». День телефонних розмов дає таке навантаження, що може статися крововилив у мозок. Фізіологи не в захваті і від звичайних комп'ютерних іграшок. Вони розуміють, що зупинити процес не можна, але попередити про небезпеку необхідно. Ритм нашого життя настільки швидкий, факторів, до дратують, так багато, що захисні сили мозку на межі.
Дітям загрожує віртуальна хвороба, умовно названа «геймоманією». Злякані батьки приводять у кабінети своїх дітей, які перебувають у стані незрозумілого трансу. Діти аморфні і флегматичні, не цікавляться оточенням. Незміцніла психіка дитини, яка постійно грає в комп'ютерні ігри і провадить за монітором багато часу, перебуває на грані реального та віртуального світів і схильна до сприйняття штучного світу як справжнього.
Американські школярі через повсюдну комп'ютеризацію страждають на ожиріння, у них погіршився зір.
- Скажіть будь ласка,
які основні напрямки
Відповіді кореспондентів.
а) сприймання інформації
Інформаційною системою називають сукупність взаємопов’язаних засобів, які здійснюють зберігання та обробку інформації,
Прикладом сучасної інформаційної системи може бути редакція газета або журналу, оснащена комп'ютерною технікою.
Схематично інформаційна система виглядає так –
Апаратна та програмна частина інформаційної системи
До інформаційної системи
дані надходять від джерела
У сучасних Інформаційних
системах обов'язково застосовують комп'ютерну
техніку, тому їх також називають
інформаційно-обчислювальними
Назвемо апаратні компоненти, що входять до складу інформаційної системи:
• набір комп'ютерів - використовуються
персональні та промислові комп'ютери
різних потужностей та конфігурацій,
які виконують обробку
вхідні пристрої, клавіатура, різноманітні маніпулятори – служать для введення інформації та підключаються до комп'юерів;
пристрої виведення (монітори,
принтери) – приєднуються до комп'ютера,
служать для виведення
комунікаційне обладнання (кабелі, мережні адаптери, модеми, концентратори, комутатори, маршрутизотори) - лінії зв'язку та пристрої, що сполучають комп'ютери між собою;
блоки електричного живлення
- забезпечують електричне живлення обладнання
інформаційної системи. Необхідною
складовою інформаційної
системні програми (програми операційної системи) - призначені для управління пристроями комп'ютера та обчислювальними процесами;
Інструментальні системи (мови програмування) – призначені для створення нових програм. До цих систем входять різноманітні мови програмування;
прикладні програми - служать для того, щоб під керуванням операційної системи користувач на комп'ютері міг готувати різноманітні текстові документи, робити інженерні математичні розрахунки, вести фінансові операції, створювати бази даних у різноманітних галузях, створювати і обробляти графічну продукцію, готувати до друку газети, журнали, книги, перекладати текст з однієї мови на іншу, підключитися до світової мережі Internet, створювати музичні твори, використовувати мультимедійні енциклопедії, слухати якісний дикторський текст, музику і багато іншого, тобто до них належить програмне забезпечення, що не входить до перших двох категорій.
Апаратна частина не може виконувати операції з обробки інформації без різноманітних програм, завдяки яким пристрої виконують свої функції. Для забезпечення працездатності комп'ютера і виконання певної роботи потрібна сукупність програм, яка створює його програмне забезпечення.
Програмне забезпечення здійснює керування пристроями комп'ютера під час введення, обробки, виведення і зберігання інформації, створює умови для роботи користувача на комп'ютері тощо. Тобто Відбувається взаємодія апаратної та програмної частин інформаційної системи.
Наслідком розвитку обчислювальної
техніки стало створення комп’
Комп'ютерні інформаційні мережі розрізняють за їхніми масштабами та можливостями. Найменші з них - локальні обчислювальні 1 вони об'єднують невелику кількість комп'ютерів (зазвичай до 100) та існують у рамках однієї організації або підприємства. Такі нечасто використовуються для спільного використання ресурсів -зводів, принтерів, сканерів та іншого дорогого обладнання. Каналами зв'язку в таких мережах є спеціальні кабелі, які забезпечують якість зв'язку та високу швидкість обміну.
Великі підприємства (банки,
енергетичні та інвестиційні компанії,
засоби масової інформації тощо) зазвичай
мають різні віддалені філії,
і тому вони зацікавлені в створенні
власних корпоративних