Автор: Пользователь скрыл имя, 17 Октября 2013 в 04:04, реферат
Білімділік: графикалық әдіс туралы алған білімдерін бекіту;
Дамытушылық: статистикалық көрсеткіштерді график түрінде бейнелеу, талдау қабілетін дамыту;
Тәрбиелік: белсенділікке, топтасып жұмыс істеуге, қоғамдагы әлеуметтік-экономикалық құбылыстарды талдай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес қорытындылау.
Сабақтың әдісі: деңгейлеп-саралап оқыту, практикалық сұрақ-жауап, оқушының өз бетімен жұмысы.
Пәнаралық байланыс: математика, экономика.
Статистикалық көрсеткіштерді графикалық әдіс арқылы бейнелеу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: графикалық әдіс туралы алған білімдерін бекіту;
Дамытушылық: статистикалық көрсеткіштерді график түрінде бейнелеу, талдау қабілетін дамыту;
Тәрбиелік: белсенділікке, топтасып жұмыс істеуге, қоғамдагы әлеуметтік-экономикалық құбылыстарды талдай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес қорытындылау.
Сабақтың әдісі: деңгейлеп-саралап оқыту, практикалық сұрақ-жауап, оқушының өз бетімен жұмысы.
Пәнаралық байланыс: математика, экономика.
Сабактың көрнекілігі: слайд, дәптер, компьютер, интерактивті тақта, плакат, карточкалар, деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру бөлімі.
Ескерту: әр бөлімде «Оқушыларды бағалау кестесі» бойынша бағалап отыру керек.
Оқушыларды бағалак кестесі
Р/с |
Оқушының аты-жөні |
І бөлім |
ІІ бөлім |
ІІІ бөлім |
Қорытынды |
1-тапс. |
2-тасп. |
3-тасп. |
Қорытынды | ||
Өткен тарауларға шолу:
І бөлім. «Алгоритм» ойыны.
Оқушыларды 4-тен топтарға бөліп отырғызамын. Таратылған дәптерге әр оқушы интерактивті тақтада берілген тапсырманы орындап, дәптерін келесі оқушыға береді (сағат тілі бойынша). Келесі оқушы әрі қарай жалғастырады. Төртінші оқушы алдыңғы жауаптарды бағалайды. Келесі айналымда әр оқушы қорытынды бағамен танысады.
1-тапсырма. Бағаналы диаграмма түрінде бейнелеңіз.
Республикамыздағы қазақ халқының саны (мың адам)
Жылдар |
1939 |
1959 |
1970 |
1979 |
1989 |
1996 |
Қазақ халқының саны |
2314 |
2795 |
4234 |
5289 |
6535 |
7673 |
2-тапсырма. Сызықтық диаграмма түрінде бейнелеңіз.
Қазақстан Республикасы бойынша ет өнімін өндіру көрсеткіштері
Жылдар |
2005 |
2006 |
2007 |
2008 |
2009 |
2010 |
Ет өнімі (мың тонна) |
1705 |
1693 |
1821 |
1774 |
1809 |
1855 |
3-тапсырма. Фигуралы диаграмма құрыңыз. 2005 жылғы қазақстандағы консервілер өндірісі
р/с |
Өнім түрлері |
Шартты банка саны |
1 |
Ет және ет өнімі |
750 |
2 |
Балық өнімі |
2250 |
3 |
Сүт өнімдері |
1000 |
4 |
Жеміс-жидек |
1250 |
5 |
Қызанақ өнімдері |
750 |
І бөлім бойынша оқушылардың бір-біріне қойған бағаларын қорытп, саралап, талдап, «Оқушыларды бағалау кестесіне» жазамын. Оқушылар түгелдей бағаланып, тапсырманы жақсы орындап шықты.
ІІ бөлім. Әр сұраққа бір жауап.
белгісіндегі 18 сұрақ карточкамен тақтаға
санын өзгертуге болады.
ІІІ бөлім бойынша жауап берген оқушылардың бағасы «Оқушыларды бағалау кестесіне» толтырылып отырады.
Күрделі сұрақтар, оған жауап берген оқушы «өте жақсыға»
бағаланады.
Сұрақтары:
Орташа дәрежедегі сұрақтар, оған жауап берген оқушы «жақсыға»
бағаланады.
Сұрақтары:
Қарапайым сұрақтар, оған жауап берген оқушы «қанағаттанарлық»
деп бағаланады.
Сұрақтары:
1. Статистика нені зерттейді?
2. Диаграмманың түрлерін ата.
3. Диаграмма дегеніміз не?
4. Статистика ғылымы жалпы қашан және қайда пайда болды?
5. Статистикалық зерттеу әдістерін атаңыз.
ІІІ бөлім. «Диа-лог-ика»
Бұл бөлімде слайд арқылы жасырын сөздер көрсетіледі, мұнда статистикалық ұғымдар жасырылады. Бір сөздің аяғы екінші сөздің басы болады. Оқушылардың жауап берулеріне қарай бес балдық жүйемен бағаланады.
м |
а |
т |
е |
к |
а |
|
а |
н |
к |
т |
а |
у |
Сабақты қорытындылау.
Оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма:
топтың бүгінгі «Оқушыларды
Пайдаланылған әдебиет:
Шайтова Н. Статистика (экономика, бухгалтерлік есеп, аудит).
Оқу құралы. – Астана,2010
Информация о работе Статистикалық көрсеткіштерді графикалық әдіс арқылы бейнелеу