Автор: Пользователь скрыл имя, 18 Октября 2011 в 22:37, реферат
лрі.ор. рдро.эшотшл орпгжррл
орг нрп рнб оргшрганапб. амнасне анрм гэмпр мсп
Урок
беларускай мовы ў 9 класе
Тэма:
Дзейнік. Спосабы
яго выражэння
Мэты:
- узнавіць і пашырыць веды
вучняў па тэме “Дзейнік і
спосабы яго выражэння”, пазнаёміць
з найбольш складанымі
- развіваць граматычную пільнасць, уменне аналізаваць і сістэматызаваць матэрыял;
- выхоўваць
увагу і павагу да роднага
слова, да беларускага
Абсталяванне:
кластэр “Дзейнік і спосабы яго выражэння”,
карткі з практычнымі заданнямі, тэставыя
заданні, альбом фальклорных песень Стайскага
сельскага савета.
Тып
урока: развіцце крытычнага мыслення
праз чытанне і пісьмо
Ход урока
- Усё ў жыцці мае сваю аснову. Для кветкі – гэта… глеба.
Для чалавека – яго бацькі, пордкі.
Для народа нацыі - яго гісторыя.
Для літаратуры – вусная народная творчасць (фальклор).
Мовазнаўчая тэма, якую мы пачалі вывучаць на папярэдніх уроках, таксама мае свой фундамент, базу, якая завецца… граматычная аснова сказа і складаецца з… дзейніка і выказніка.
Сёння на ўроку
мы паспрабуем звязаць усе гэтыя
паняцці і зрабіць так, каб
яны ўзаемадзейнічалі і пераклікаліся.
А дэвізам нашага ўрока стануць
мудрыя словы беларускага класіка
Я.Коласа, запісаныя на дошцы:
“Перш за ўсё
трэба ведаць свой народ, яго гісторыю,
яго багатую вусную народную творчасць.”
- Зараз звярніце, калі ласка, увагу на дошку, дзе запісаны…сказы.
- Што пазначана ў прапанаваных сказах? (Дзейнік)
- Як пазначаецца дзейнік? (Адной рыскай)
- Падумайце літаральна
хвілінку і адкажыце вусна на пытанне:
чым выражаны дзейнік у дадзеных сказх?
Песня
– душа народа.
Ішла Купалка сялом-сялом,
Закрыўшы вочкі
пяром-пяром.
У лесе гаспадарыла
бабіна лета.
?
Першая тонкая, высокая,
Другая белая, румяная,
Трэцяя
чорная, малая.
Цераз – уласнабеларускае
слова.
?
- Як жа, на вашу думку, будзе гучаць тэма нашага сённяшняга ўрока?
- Ці з’яўляецца гэтая тэма абсалютна новай для вас?
- Але ці дастаткова поўныя ў вас веды?
Такім чынам, абапіраючыся
на раней атрыманую інфармацыю, вы паглыбіце
веды па тэме “Дзейнік і спосабы яго выражэння”
- Што ж такое дзейнік? (адказы вучняў)
-Давайце праверым,
наколькі поўна вы адказалі
на пастаўленае пытанне.
- Якую інфармацыю
вам не далі ў падручніку (дзейнік
заўседы стаіць у форме Назоўнага склону).
-Як бачна
з матэрыялу пачатка ўрока
(сказы на дошцы), у некаторых
сказах вы не змаглі вызначыць
спосаб выражэння дзейніка. Адказаць
на гэтыя пытанні, а тксама
правільна вызначаць дзейнік
у сказе вы зможаце,
- Каб запоўніць яго, вам спатрэбіцца практычны матэрыял. Кожны атрымоўвае картку са сказамі, якія ўзяты з народных песень нашага мясцовага фальклору.(гл. дадатак 2)
- Кожны сказ у картцы пазначаны лічбай, якая суадносіцца з нумарам гнязда ў кластэры. Вызначыўшы дзейнік, вы зможаце зрабіць запіс у кожным гняздзе.
- А пачнем з ключавога слова ў кластэры (Дзейнік)
- Падагулім зробленую працу.
- Што з’яўляецца дзейнікам у сказе?
- Чым можа быць выражаны дзейнік?
- Ці зможам мы зараз убраць пытальнікі на дошцы? (гл. выклік на тэму)
3) Фізкульмінутка
4) Замацаванне новага матэрыялу
а) практыкаванне № 97 (1-4 сказы) – індывідуальна.
б) тэставае заданне па групах (гл. дадатак 3)
в) індывідуальнае
заданне на павышаны ўзровень (гл. дадатак
4)
1) - Ці дасягнулі мы сёння пастаўленай на пачатку ўрока мэты?
- На якім этапе было цяжэй?
- Які від работы быў лягчэйшы за астатнія?
- Якая работа была найбольш цікавая?
- Зараз я прапаную вам прыслухацца да свайго “ўнатранага я” і вызначыць свой настрой на ўроку. Некаторыя варыянты ўнутранага стану напісаны на постерах, замацаваных на дошцы. Але я магла і не ўгадаць ваш настрой. Калі так – то выбірайце пусты лісток і вызначайце настрой самастойна.
- Хто з вас пачне? Хто быў “ух які смелы?”
2) Выстаўленне адзнак
3) Дамашняе заданне
Распрацавала і правяла настаўніца беларускай мовы і літаратуры Зарэцкая В.А.