Баскетбол

Автор: Пользователь скрыл имя, 18 Февраля 2013 в 22:52, реферат

Описание работы

Баскетбол (англ. basket — кошик і ball — м'яч) — спортивна гра з м'ячем. Грають 2 команди по 5 чол. на майданчику 26 X 14 м. На коротких сторонах майданчика укріплені на щитах на висоті 305 см «кошики» — металеві кільця діаметром 45 см з мотузяною сіткою без дна. Переможцем визнається команда, якій вдалось більше число разів закинути м'яч у «кошик» супротивників. Тривалість гри — два тайми по 20 хвилин, з перервою для відпочинку між таймами. В професійному баскетболі НБА гра триває 48 хвилин і розбивається на 4 чверті, з маленькими перервами після першої та третьої чвертей, і великою перервою після другої чверті. В любительському баскетболі з 90-х років гра теж розбивається на 4 чверті.

Работа содержит 1 файл

Баскетбол.doc

— 118.00 Кб (Скачать)

Баскетбол

Доктор Джеймс Найсміт відомий  в усьому світі, як винахідник баскетболу. Він народився в 1861 році в Ремсей (Ramsay) містечку, біля Елмонта (Almonte), штат Онтаріо, Канада.

Концепція баскетболу в нього зародилася, ще в шкільні роки, під час гри  в “duck-on-a-rock”.

Зміст цієї популярної, у той час, гри полягав у наступному: підкидаючи один, невеликий камінь, необхідно було попасти ним на вершину іншого каменю, більшого по розміру.

Після роботи Атлетичним Директором Університету McGill, Найсміт переходить у YMCA Навчальну Школу в Спрінгфілді (Springfield), штату Массачусетс (Massachusetts).

Вже, будучи викладачем фізкультури, професором коледжу в Спрінгфілді, Джеймс Найсміт зіштовхнувся з проблемою  створення гри для зими штату  Массачусетс, періоду між змаганнями з бейсболу і футболу.

Найсміт думав, що в зв'язку з погодою цього часу року, кращим рішенням буде винайти гру для закритих приміщень.

Найсміт хотів створити рухливу  гру для студентів Школи Християнських  Робітників, що припускала б не тільки використання винятково сили.

Він мав потребу в грі, яку  можна було б проводити в закритому приміщенні у відносно малому просторі.

І от, у грудні 1891 року, Джеймс Найсміт  представив своєму гімнастичному класу  в Спрінгфілде (YMCA) свій безіменний винахід.

Перша гра була зіграна футбольним м'ячем, а замість кілець, до поруччів балкону, по обидві сторони спортивного залу, Найсміт прикріпив два прості кошики, і в довершення усього, вивісив на дошці оголошень список тринадцяти правил, що повинні були керувати цією новою грою.

Але незабаром, після першої гри, листок із правилами пропав. А, кілька днів пізніше, один зі студентів Найсмита, Франк Мейхон (Frank Mahon), зізнався в “злочині”.

“Я взяв їх” – сказав Мейхон своєму вчителю. “Я знав, що ця гра буде мати великий успіх і я взяв їх як сувенір. Але зараз я думаю, вони повинні належати Вам…”

Менше ніж за годину, Джеймс Найсміт, сидячи за столом у своєму офісі  в YMCA сформулював тринадцять правил гри в баскетбол.

Ось вони:

1. М'яч може бути кинутий у  будь-якому напрямку однією чи  двома руками.

2. По м'ячу можна бити однієї чи двома руками в будь-якому напрямку, але ні в якому разі кулаком.

3. Гравець не може бігати з  м'ячем. Гравець повинен віддати  пас чи кинути м'яч у кошик  з тієї точки, у якій він  його піймав, виключення робиться  для гравця, що біжить на великій  швидкості.

4. М'яч повинен утримуватися  однією чи двома руками. Не  можна використовувати для утримання  м'яча передпліччя і тіло.

5. У будь-якому випадку не  допускаються удари, захоплення, утримання і штовхання супротивника. Перше порушення цього правила  будь-яким гравцем, повинне фіксуватися як фол (брудна гра); другий фол дискваліфікує його, поки не буде забитий наступний м'яч і якщо був очевидний намір травмувати гравця, на всю гру. Ніяка заміна не дозволяється.

6. Удар по м'ячу кулаком –  порушення пунктів правил 2 і 4, покарання описане в пункті 5.

7. Якщо одна зі сторін робить  три фоли підряд, вони повинні  фіксуватися як гол, для супротивників  (це значить, що за цей час  супротивники не повинен зробити  жодного фолу).

8. Гол зараховується, – якщо  кинутий м'яч, що відскочив від підлоги, попадає в кошик і залишається там. Гравцям, що захищаються, не дозволяється торкатися м'яча чи кошика в момент кидка. Якщо м'яч торкається краю, і супротивники переміщують кошик, то зараховується гол.

9. Якщо м'яч іде в аут (за межі площадки), то він повинен бути викинутий у поле першим торкнувшимся його гравцем. У випадку суперечки викинути м'яч у поле, повинен суддя. Гравцю, що вкидає, дозволяється утримувати м'яч п'ять секунд. Якщо він утримує його довше, то м'яч віддається супротивнику. Якщо кожна зі сторін намагається затягувати час, суддя повинен дати їм фол.

10. Суддя повинен стежити за  діями гравців і за фолами, а також повідомляти рефері, про  три, зроблених підряд фолах.  Він наділяється владою дискваліфікувати  гравців відповідно до Правила 5.

11. Рефері повинен стежити за  м'ячем і визначати, коли м'яч  знаходиться в грі (у межах  площадки) і коли іде в аут  (за межі площадки), яка зі сторін  повинна володіти м'ячем, а також  контролювати час. Він повинен  визначати враження цілі, вести запис забитих м'ячів, а також виконувати будь-які інші дії, що звичайно виконуються рефері.

12. Гра складається з двох  половин по 15 хвилин кожна з  перервою в п'ять хвилин між  ними.

13. Сторона, що закидала більше  м'ячів у цей період часу  є переможцем.

З часом баскетбол змінювався. По початку це була гра терпіння і  стратегії. Більшість перших ігор мали рахунок, що ніколи не перевищувала 15 чи 20 очок.

Найсміт уважно стежив за розвитком  спорту, представленим у багатьох націях рухом YMCA, уже 1893 року.

Вперше на Олімпійських іграх баскетбол  був представлений у Берліні  в 1936 році.

На піку розвитку гри, Найсміт був  прийнятий у Зал Баскетбольної  Слави, незважаючи на те, що він уже  був названий у його честь.

Баскетбол, починаючи з Джеймса  Найсміта, пройшов довгий шлях.

І сьогодні є одним з найбільш популярних спортивних змагань у  світі, чого не було б можливо без  Доктора Джеймса Найсміта, засновника цієї чудової гри.

Суддівство офіційних змагань  з баскетболу в Україні здійснюється згідно з Офіційними Правилами гри в баскетбол, які затверджені ФІБА.

Починаючи з 20-х років ХХ столітят баскетбол поширився на Україні, у Білорусії, Закавказзі, на Далекому Сході. Великий вплив на розвиток гри зробили організації Всевобуча. У 1920 Вищою радою фізкультури баскетбол була веден у програму шкіл Всевобуча як обов'язкова дисципліна. Стали проводитися турніри по баскетболі в рамках Уральської і Московської олімпіад. У лютому 1921 у Петрограді організується баскетбольна ліга, у 1922 у Москві був створений «Комітет московської баскетбольної ліги».

У 1930 при Всесоюзній раді фізичної культури була створена Всесоюзна секція баскетболу. У 1959 послу утворення  Союзу спортивних суспільств і організацій  СРСР секція була перетворена у Федерацію  баскетболу. СРСР член ФИБА з 1947.

Першість країни як у жінок, так  і чоловіків стало проводитися  з 1923.

Найсильніші жіночі клубні команди  країни: «Динамо» (Москва), МАИ (Московського авіаційного інституту), «Динамо» (Київ), ТТТ (Трамвайно-тролейбусного тресту), ЦСКА (Москва).

Найсильніші чоловічі клубні команди: «Динамо» (Москва), СКА (Рига), ЦСКА (Москва), «Жальгирис» (Каунас), «Спартак» (Ленінград), «Автодор» (Саратов).

Кращі тренери: Л. Алексєєва, В. Кондрашин, С. Спандарьян, А. Гомельський.

За союзних часів кращою чоловічою баскетбольною командою України був київський "Будівельник". У різні роки прихильники популярного виду захоплювалися грою таких чудових баскетболістів, як Сергій Коваленко, Вадим Гладун, Микола Баглей, Василь Окіпняк, Анатолій Полівода, Олександр Білостінний, Олександр Волков, Володимир Ткаченко, Андрій Подковиров тощо. Пограв за "Будівельник" й Євген Філозоф, який захищав його кольори у 1965-1971 роках.

Правила гри

В баскетбол грають дві команди, в кожній з яких по п'ять гравців. Мета кожної команди в баскетболі - закинути в корзину суперника і перешкодити іншій команді оволодіти м'ячем, і закинути його в корзину.

Переможцем в баскетболі стає команда, яка після закінчення ігрового часу набрала більшу кількість очок.

Ігровий баскетбольний майданчик повинен бути плоскою прямокутною твердою поверхнею без яких-небудь перешкод. Розміри повинні бути 28 метрів в довжину і 15 метрів ширину.

Баскетбольні щити з корзиною повинні  бути виготовлені з відповідного прозорого матеріалу або плфарбовані  в білий колір. Розміри баскетбольних щитів повинні бути: 1,80 м по горизонталі і 1,05 м по вертикалі.

Баскетбольні кільця повинні бути з міцної сталі, внутрішній діаметр 45 см. Пруток кільця повинен мати мінімальний  діаметр 16 мм, а максимальний 20 мм. На нижній частині кільця повинні бути пристосування для кріплення сіток.

Баскетбольний м'яч повинен мати сферичну форму і бути оранжевого кольору  з традиційним малюнком з восьми вставок і чорних швів. Він повинен  бути накачаний до такої величини повітряного тиску, щоб при падінні на ігрову поверхню з висоти біля 1,80 м, зміряної від нижньої поверхні м'яча, відскакував на висоту, зміряну до верхньої поверхні м'яча, не менше ніж біля 1,20 м і не більше ніж біля 1,40 м. Довжина кола м'яча повинна бути не менше 74,9 см і не більш 78 см. Вага м'яча повинна небути менше 567 г і не більш 650 г.

За правилами баскетболугра  складається з чотирьох періодів по десять хвилин з перервами по дві хвилини. Тривалість перерви  між половинами гри – п'ятнадцять  хвилин. Якщо рахунок нічийний після закінчення четвертого періоду, гра продовжується на додатковий період тривалістю п'ять хвилин або на стільки періодів по п'ять хвилин, скільки необхідно, щоб порушити рівновагу в рахунку. Команди повинні помінятися корзинами перед третім періодом. Гра офіційно починається спірним кидком в центральному крузі, коли м'яч правильно відбитий одним з тих, що сперечаються.

В правилах баскетболу існує поняття  живого і мертвого м'яча.

М'яч стає живим, коли:

- Під час спірного кидка м'яч  правильно відбитий одним з тих, що сперечаються.

- Під час штрафного кидка  суддя передає м'яч в розпорядження  гравця, що виконує штрафний кидок.

- Під час вкидання через межі  майданчика м'яч знаходиться у  розпорядженні гравця, що виконує  вкидання.

М'яч стає мертвим, коли:

Будь-який м'яч покинутий з гри  або з штрафного кидка. Звучить  свисток судді, коли м'яч живий.

Очевидно, що м'яч не потрапить в  корзину при штрафному кидку, за яким послідує:

- Інший штрафний кидок.

- Подальше покарання.

Звучить сигнал про закінчення кожного періоду гри або додаткового періоду.

Звучить сигнал пристрою 24 секунд, коли, м'яч живий.

М'яча, який вже знаходиться у  польоті при кидку в корзину, торкається гравець якої-небудь команди, після того, як:

- Суддя дав свисток.

- Закінчився час періоду або додаткового періоду.

- Прозвучав сигнал пристрою 24 секунд.

М'яч не стає мертвим і кидок  з майданчика, якщо він точний, зараховується, коли:

М'яч знаходиться у польоті при  кидку в корзину з майданчика, коли суддя дає свисток або  звучить сигнал ігрового годинника, або пристрої 24 секунд.

М'яч знаходиться у польоті при  штрафному кидку, коли суддя дає  свисток при будь-якому порушенні, окрім порушення гравця, що виконує  штрафний кидок.

Суперник скоює фол в той  момент, коли м'яч все ще контролюється гравцем, який знаходиться в процесі кидка в корзину і який закінчує свій кидок продовженим рухом, що почався до того, як був зроблений.

В баскетболі м'ячем грають тільки руками. Бігти з м'ячем, навмисно бити по ньому ногою, блокувати будь-якою частиною ноги або бити по ньому кулаком є порушенням. Випадкове ж зіткнення або торкання м'яча стопою або ногою не є порушенням.

Процес кидка починається, коли гравець робить звичайний рух, передуючий цьому кидку і на думку судді, він почав спробу закинути м'яч в корзину суперника кидком, кидком зверху або добиванням. Процес кидка продовжується до тих пір, поки м'яч не покине руки кидаючого. Іноді суперник тримає руки кидаючого так, що він не може випустити м'яч, проте, навіть в цьому випадку, на думку судді, гравець може виконувати спробу кидка. В цьому випадку не важливо, чи покинув м'яч руки кидаючого. Немає ніякого зв'язку між числом правильно зроблених кроків і процесом кидка.

У разі кидка в стрибку, процес кидка  продовжується до тих пір, поки не завершиться спроба кидка (тобто  поки м'яч не покине руку кидаючого і обидві ноги гравця не торкнуться підлоги. Щоб фол вважався зробленим проти гравця, що знаходиться в процесі кидка, цей фол повинен відбутися, на думку судді, після того, як гравець почав безперервний рух рукою і/або тілом в спробі кидка з гри.